prawo piwerwokupu ?

Wszystkie sprawy związane z organizacją przetargów na zbycie nieruchomości według ustawy o gospodarce nieruchomościami i nie tylko
joltoje
Posty: 3
Rejestracja: 03 gru 2007, 21:01

Post autor: joltoje » 04 gru 2007, 9:01

Witam!

Mam pytanie odnośnie prawa pierwokupu ziemi którą dzierzawię.
Zacznę od początku: W 1991 roku wydzierzawiłem pole od pana X na 10 lat. w czasie trwania tej umowy pan X zamarł, jednak pole dalej dzierżawiłem taka była wola spadkobierców pana X.
po 10 latach niestety nie została podpisana kolejna umowa, ponieważ spadkobiercy niemogli sie dogadać miedzy sobą ja jednak dalej to pole dzierżawiełem i dierzawie nadal (umowa ustna). Ostatecznie spadkobiercy już sie dogadalio między sobą i chcą to ziemię sprzedać, nawet mnie nie informując :(
Umowa z nowym włascicielem ma byc podpisana na dniach. Pole zostało przezemnie obsiane zborzem.
Teraz moje pytanie mam jakiekolwiek prawo pierwokupu do tej ziemi ??
Proszę o odpowiedź

Dziękuję i Pozdrawiam
Joltoje

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 04 gru 2007, 10:29

Nie ma Pan prawa pierwokupu tej nieruchomości. Właściciel może ją sprzedać komu chce. Co więcej sam Pan przyznaje, że nie macie spisanej umowy dzierżawy. Czy wszyscy spadkobiercy zgodnie oddali ziemię w dalszą dzierżawę i jaki okres? Jako, że spadkobiercy nie byli w stanie podzielić między siebie spadku to tym bardziej teraz mogą być problemy ze zgodnym przyznaniem przez nich, że wszyscy godzili się oddać na jakiś dalszy okres ziemię w dzierżawę Panu. Nawet jeśli będzie można udowodnić, że dzierżawa nadal istnieje to nowy właściciel będzie miał problem i będzie zły, że ktoś rości sobie prawa do jego ziemi. W ogóle może nie chcieć kupić ziemi jeśli się dowie, że ktoś ją dzierżawi. A jeśli kupi to natychmiast zrobi wszystko by udowodnić, że Pana tam w ogóle nie powinno być, że wcale nie ma Pan żądnej prawomocnej dzierżawy. Będą kłopoty. Najlepiej teraz jeszcze przed sprzedażą porozmawiać z właścicielami i poprosić ich o sprzedanie ziemi Panu albo spisanie formalnej umowy dzierżawy.

joltoje
Posty: 3
Rejestracja: 03 gru 2007, 21:01

Post autor: joltoje » 04 gru 2007, 10:40

Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Mam jeszcze pytanie na przyszłość.
Jeśli bedę zawierał z kimkolwiek jakąś umowę dzierżawy to jak to najlepiej zrobić (umowa na ile lat? notariusz ? itp ?) cobym miał prawo pierwokupu tej ziemu w przypadku kiedy właściciel zechce ją sprzedać.

Pozdrawiam

Joltoje

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 04 gru 2007, 10:51

Najlepiej zawrzeć umowę na piśmie, oczywiście jeszcze lepiej zrobić to w formie aktu notarialnego, ale nie ma takiego obowiązku. Dzierżawę można zawrzeć na dowolną ilość lat albo po prostu na czas nie oznaczony. Jeżeli dzierżawa jest zawarta na czas dłuższy niż lat trzydzieści poczytuje się po upływie tego terminu za zawartą na czas nie oznaczony. Generalnie po zakończeniu dzierżawy dzierżawca obowiązany jest, w braku odmiennej umowy, zwrócić przedmiot dzierżawy w takim stanie, w jakim powinien się znajdować stosownie do przepisów o wykonywaniu dzierżawy. Możecie w umowie zawrzeć jakieś uprawnienie do roszczenia o przeniesienie jej własności w przyszłości. Dlatego najlepiej byłoby jednak umowę dzierżawy podpisać u notariusza aby wszelkie wątpliwości wyjaśnić na miejscu i aby notariusz potwierdził swoją powagą umowę.

joltoje
Posty: 3
Rejestracja: 03 gru 2007, 21:01

Post autor: joltoje » 04 gru 2007, 13:29

1 Czyli mając umowę dzierżawy 5lat mam jakieś prawo pierwokupu ?
2 Czy lepiej na umowie dzierżwy dać zapiś w którym będzie mowa że po skończeniu sie dzierżawy dzierżawca wykupi tą ziemię ?

Przepraszam ze tak męcze i tyle pytam

Pozdrawiam i Dziękuję
Joltoje

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 06 gru 2007, 8:01

W umowie można zawrzeć to co uznacie za stosowne. Oprócz tego zwróciłem jeszcze uwagę na jeden ciekawy fakt, który możecie wykorzystać przy podpisywaniu umowy dzierżawy. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. z 2003 r. Nr 64, poz. 592) mówi w art. 3 ust 1, że:
W przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej przez osobę fizyczną lub osobę prawną inną niż Agencja, prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej 3 lata, licząc od tej daty;
2) nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy lub jest dzierżawiona przez spółdzielnie produkcji rolnej.

Jeżeli w umowie spełnicie łącznie te warunki to wtedy ma Pan prawo kupić nieruchomość z pierwszeństwem przed innym nabywcą.

ODPOWIEDZ