Wydzielenie z pakietu pozycji jako odrębny pakiet.

Wszystkie zagadnienia związane ze stworzeniem poprawnej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia - omówienie SIWZ
Elżbieta
Posty: 29
Rejestracja: 05 paź 2007, 13:45

Post autor: Elżbieta » 03 gru 2007, 10:40

Przedmiot zamówienia podzielono na kilka pakietów z możliwością składania ofert częściowych. Jeden z Wykonawców zwrócił się z prośbą o wydzielenie z pakietu jednej pozycji jako odrębnego pakietu. Wydzielenie tej pozycji da mu możliwość uczestniczenia w przetargu. Moje pytanie : czy zamawiający może to zrobić i zrobić odręby pakiet na wydzieloną pozycję. Pozdrawiam.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 gru 2007, 10:53

Dopóki nie wszczęto postępowania, a jakiś wykonawca wie co planuje zamawiający i prosi o wydzielenie dodatkowej części to zamawiający może się do tego przychylić, ale nie ma takiego obowiązku. Po wszczęciu postępowania nie jest to już możliwe, chyba, że z jakiegoś powodu mająca ulec podzieleniu część postępowania będzie unieważniona. Wtedy przed nowym przetargiem można dokonać nowego podziału na części.

Elżbieta
Posty: 29
Rejestracja: 05 paź 2007, 13:45

Post autor: Elżbieta » 03 gru 2007, 13:20

Dziękuję za szybką odpowiedź. Postępowanie jest wszczęte. SIWZ umieszczona na stronie internetowej.Pisząc odpowiedź na zapytanie, na jaką podstawę prawną mam się powołać. Pozdrawiam

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 gru 2007, 14:11

Odpowiedzieć trzeba, że po wszczęciu postępowania nie można wydzielić już żadnej nowej części zamówienia z tego powodu, że wtedy byłaby konieczność opisania warunków udziału w postępowaniu dotyczących tej nowej części (między innymi warunków technicznych jakie muszą spełniać wykonawcy, warunków finansowych). Po wszczęciu postępowania można zmodyfikować siwz, ale nie można zmieniać ani tworzyć nowych warunków udziału w postępowaniu (art. 38 ust 5 Pzp), gdyż jest to czynem nieuczciwej konkurencji i gdyby tak zamawiający zrobił to grozi mu unieważnienie postępowania.

Elżbieta
Posty: 29
Rejestracja: 05 paź 2007, 13:45

Post autor: Elżbieta » 04 gru 2007, 12:34

Panie Piotrze jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc i utwierdzenie mnie w moim przekonaniu. Miałam z koleżanką odrębne zdanie na ten temat.
Pozdrawiam serdecznie.

Elżbieta
Posty: 29
Rejestracja: 05 paź 2007, 13:45

Post autor: Elżbieta » 04 gru 2007, 15:02

Jeszcze wracam do tematu podzielenia pakietów. Chodzi tu o przetarg nieograniczony na dostawę leków i drobnego sprzętu medycznego. Zamówienie podzielono na 6 pakietów. Dzisiaj wpłynęła następna prośba o wydzielenie z jednego z pakietów jednej pozycji i przeniesienie jej do nowego pakietu. Pooglądałam trochę przetargów na dostawy leków i widzę że zamawiający przychylają się do próśb Wykonawców i wydzielają pozycję tworząc nowe pakiety. Można tak w nieskończoność. Czy to jet prawidłowe?
Pozdrawiam.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 05 gru 2007, 8:28

Tak jak napisałem poprzednio. Zamawiający może tak podzielić zamówienie jak mu się podoba i oczywiście jeśli jest to możliwe (nie da się podzielić na części dostawy zamawianego jednego samochodu na przykład). Zamawiający nie musi uwzględniać życzeń wykonawców, a w każdym razie nie afiszować się tym, że uwzględnia, żeby nie narazić się na zarzut przygotowywania postępowania „pod kogoś”. Wszystko to można robić przed wszczęciem postępowania. Jeśli postępowanie jest w toku nie można już tego robić bez unieważnienia postępowania. Jakie zaś są przesłanki unieważnienia mówi o tym art. 93 Pzp.

Elżbieta
Posty: 29
Rejestracja: 05 paź 2007, 13:45

Post autor: Elżbieta » 05 gru 2007, 9:08

Panie Piotrze dziękuję bardzo za odpowiedzi na moje pytania i wątpliwości. Życzę miłego dnia. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ