Sprzedaż bez przetargu tylko za zgodą gminy

Wszystkie sprawy związane z organizacją przetargów na zbycie nieruchomości według ustawy o gospodarce nieruchomościami i nie tylko
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 paź 2007, 21:45

Jeżeli w gminie nie określono generalnych zasad nabycia i zbycia - portal Rzeczpospolita.pl, 22 października 2007

Jeżeli w gminie nie określono generalnych zasad nabycia i zbycia nieruchomości, to sprzedaż bez przetargu powinna być poprzedzona uchwałą rady gminy wyrażającą na to zgodę

Dotyczy to również tych sytuacji, w których ustawa o gospodarce nieruchomościami nie nakłada takiego obowiązku – orzekł 19 października Naczelny Sąd Administracyjny.

Ze skargą kasacyjną do NSA zwróciła się Rada Miasta Jarosław. W podjętej uchwale wyraziła zgodę na bezprzetargową sprzedaż gruntu o powierzchni 68 mkw. właścicielowi sąsiedniej działki, by poprawić warunki jej zagospodarowania.

O tę samą ziemię starali się jednak Angelika i Jakub M. będący również właścicielami sąsiednich działek. Oni właśnie zaskarżyli uchwałę rady miejskiej do sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uznał ją za niezgodną z prawem. Jego zdaniem art. 18 ust. 2 pkt 9a ustawy o samorządzie gminnym, będący prawną podstawą do podjęcia uchwały, musi być interpretowany łącznie z art. 37 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Pierwszy z tych przepisów przewiduje, że do czasu określenia zasad nabycia i zbycia nieruchomości gruntowych wójt może je kupować i sprzedawać wyłącznie za zgodą gminy. Z kolei art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami mówi, że jeśli nieruchomość lub jej część jest sprzedawana na poprawę warunków zagospodarowania przyległej nieruchomości, zbywa się ją w trybie bezprzetargowym. Ponieważ ten przepis nie uzależnia sprzedaży tego typu nieruchomości od zgody rady gminy, ta nie ma kompetencji do wyrażania bądź niewyrażania zgody na bezprzetargową sprzedaż. Uchwała nie miała oparcia w przepisach, a do zadysponowania nieruchomością tego typu uprawniony był wyłącznie wójt (burmistrz, prezydent miasta).

W skardze kasacyjnej do NSA jarosławska rada stwierdziła, że rozwiązania z art. 18 ustawy o samorządzie gminnym mają na celu ochronę szczególnych elementów majątku gminnego, jakimi są nieruchomości. Zabezpieczają gminę przed ewentualnymi nierozważnymi działaniami wójta, których skutki mogłyby być nieodwracalne.

NSA uznał zarzuty za uzasadnione. Uchylił wyrok WSA i oddalił skargę Angeliki i Jakuba M. Podzielił pogląd, że art. 18 ustawy o samorządzie gminnym uprawnia radę gminy do dysponowania mieniem gminnym w formie uchwały o wyrażeniu zgody na bezprzetargową sprzedaż. Do czasu, gdy gmina nie określi generalnych zasad nabywania i zbywania nieruchomości, każda bezprzetargowa sprzedaż powinna być poprzedzona uchwałą tej rady o zgodzie na taką transakcję. Odwoływanie się do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami jest niewłaściwe (sygn. I OSK 1338/07).

Marecky
Posty: 10
Rejestracja: 21 paź 2007, 21:07

Post autor: Marecky » 11 lis 2007, 13:47

Dnia 22.10.2007 r. napisałem post zatytułowany "Czy gmina może sprzedać nieruchomość nie wykonując przetargu?" i tego samego dnia dostałem odpowiedź że gmina musi zorganizować przetarg. Po przeczytaniu tego przypadku opisanego w Rzeczpospolita.pl wnioskuję że jeżeli w gminie nie określono generalnych zasad nabycia i zbycia a dodatkowo gmina poprzedzi uchwałą rady gminy w której wyrazi zgodę na sprzedaż danej nieruchomości to istnieje możliwość kupienia nieruchomości od gminy bez przetargu. Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej sytuacji pod kątem postu o którym wcześniej wspomniałem.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 12 lis 2007, 7:57

Nie dotyczy to Pańskiej sytuacji. Ustawa wymienia wyjątki kiedy można zbyć nieruchomość bez przetargu. Przedmiot Pańskiego najmu nie podlega żadnemu z wymieniony w ustawie o gospodarce nieruchomościami wyjątków, a więc nie ma powodu aby gmina godziła się, jeśli nie chce, na bezprzetargowe zbycie.

restaurator
Posty: 1
Rejestracja: 15 lis 2007, 20:53

Post autor: restaurator » 16 lis 2007, 9:08

Witam wszystkich obecnych.
Jestm tu nowy ale myśle , ze się zaaklimatyzuje.

Mam poważny problem bo dotyczy mojego miejśca pracy.
Prowadze działalność gospodarczą .Jaka każdy się może domyślic

Chodzi o to ze gmina ma zamiar sprzedac posesje która jest na jednej księdze wieczystej a na tej ze posesji znajdują się ;

1- lokal który prowadzi mój kolega {nie jest zainteresowany zakupem}
2- lokal w którym ja prowadze działalność
3- lokal gminny podległy Miejskiemu Domowi kultury
4 - dzialka ok.2000 m2

Złożyłem wniosek o wykup lokalu który dzierżawie juz od ponad 6-ściu lat ale zaznaczyłem ze jeżeli bedą sprzedawać całośc to jestem tym również bardzo zainteresowany oczywiście z uwzglednieniem prawa do pierwokupu.

I teraz moje pytanie, czy przepisy uwzględniaja także lokale użytkowe w takich przypadkach czy jest to tylko dla ludzi którzy kupują mieszkania???

z góry dzięki za odpowiedzi pozdrawiam @restaurator

ODPOWIEDZ