Regulamin dla zamówień powyżej 14000euro

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Ania
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2007, 9:42

Post autor: Ania » 10 paź 2007, 8:53

Witam bardzo serdecznie!!
mam pytanie czy w gminie, powinien znajdować sie jakiś wewnętrzny regulamin dotyczący zamówień powyżej 14000 euro?Podobnie jak w przypadku tych zamówień poniżej 14000?Dziś usłyszałam takie hasło od mojego kierownika, i aż się zjerzyłam!!
Myslę że raczej nie, ale jeśli się mylę prosze wyprowadźcie mnie z błędu.Dzieki za odpowiedź

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 paź 2007, 9:15

Procedurę udzielania zamówień o wartości powyżej 14000 euro reguluje ustawa i nie ma konieczności tworzenia regulaminu. Nie jest to jednak zabronione i jeśli zamawiający chce stworzyć regulamin określający czynności zamawiającego nie określone stanowczo w ustawie lub dający mu wybór to oczywiście taki regulamin może powstać. Na przykład ustawa daje możliwość powołania komisji przetargowej w zamówieniach o wartości poniżej progów unijnych, ale nie ma takiego obowiązku. Zamawiający może doprecyzować w wewnętrznym regulaminie od jakiej wartości zamówienia będzie powoływał obowiązkowo u siebie komisję przetargową.

Ania
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2007, 9:42

Post autor: Ania » 10 paź 2007, 9:18

Bardzo dziekuję za szybka odpowiedź. Tak tez myślałam ale wolałam się upewnić.Wiem też że w 2001 roku było to podobno wymagane. Ale skoro teraz nie ma takiego obowiązku, to super.
jeszcze raz dzieki

CryAngel
Posty: 16
Rejestracja: 02 paź 2007, 13:57

Post autor: CryAngel » 10 paź 2007, 9:38

Moim skromnym zdaniem taki regulamin powinien byc ... oczywiscie nie ma takiego obowiazku.
Ale zapobiega to naduzyciom i ulatwia sprawe malych zakupow, ktorych nikt nie wie jak dokumentowac. A tak sporzadza sie jakis w miare prosty i bez duzych obostrzen regulamin, ktory to reguluje i sprawa jest zalatwiona.

Np. Mozna postawic jakis wewnetrzny prog do ktorego mozna kupowac bez formalnosci, a powyzej innego progu trzeba np. robic notatke sluzbowa lub miec udokumentowanie rozeznanie rynku.

Wiele takich regulaminow mozna znalezc a BIPach samorzadow ... :)

Ania
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2007, 9:42

Post autor: Ania » 10 paź 2007, 9:55

Z tego co napisałaś, wydaje mi sie że mówisz o regulaminie do 14000 euro. To taki w gminie mamy, i stosujemy, bardzo dobry wynalazek. Jest przynajmniej kontrola. A ja pytałam o regulamin ale dla zamówień powyżej 14000 euro?Bo dzis usłyszałam takie hsło, że w 2001 roku był taki obowiżek, i RIO na kontroli od razu o to pytała.A jak jest teraz??

CryAngel
Posty: 16
Rejestracja: 02 paź 2007, 13:57

Post autor: CryAngel » 10 paź 2007, 10:07

Sorry nie doczytalem, a zasugerowalem sie ponizej 14 000 bo sam ostatnio taki pisalem ...

Odpowiedz bedzie taka sama ... nie ma obowiazku ... ale mozna zrobic.
Ustawa PzP nie naklada takiego obowiazku. Aczkolwiek wielu zamawiajacych stosuje takie wewnetrzne regulacje. Ma to moim zdaniem zastosowanie przy jakims wiekszym zamawiajacym (rozne wydzialy) lub przy jakichkolwiek watpliwosciach co do kompetencji np. komisji przetargowej. Dzieki takiemu zarzadzeniu kierownik zamawiajacego moze po prostu uregulowac sobie wiele wewnetrznych spraw, ktore nie sa regulowane PzP, a dotycza ustawy.

Np. Ile osob ma miec komisja przetargowa, czy komisja decyduje wiekszoscia glosow, kto przygotowuje SIWZ, kto .... itd ....

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 paź 2007, 10:09

A czy kierownikowi nie pomylił się ten regulamin z regulaminem komisji przetargowej, który jest obowiązkowy?

Ania
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2007, 9:42

Post autor: Ania » 10 paź 2007, 10:13

No tak właśnie sądzę, mam nadzieję że uda mi się przekonać górę, żeby tego nie wprowadzać, wydaje mi się że ustawa powinna wystarczyć. Mam nadzieję że mi się uda
Pozdrawiam, i życzę miłego dnia

CryAngel
Posty: 16
Rejestracja: 02 paź 2007, 13:57

Post autor: CryAngel » 10 paź 2007, 10:16

Zakladajac, ze mamy do czynienia z zamowieniami powyzej progu unijnego , do ktorych komisja musi zostac powolana, lub zamawiajacy chce ja poprostu powolac ... to rzeczywiscie na mocy art. 21 ust. 3 trzeba okreslic organizacje,sklad, tryb pracy .... itd ..

Ale nie przeszkadza to w niczym zeby sprawy dotyczace samej komisji przetargowej byly czescia wiekszego i szerszego opracowania wewntrznego zamawiajacego dotyczacego udzielania zamowien w jednostce ...
Nie widze nic na przeszkodzie zeby jednym ladnym aktem uregulowac zamowienia ponizej 14, powyzej, i regulamin komisji .... :)

Ania
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2007, 9:42

Post autor: Ania » 10 paź 2007, 10:31

PiotrW;2544 pisze:A czy kierownikowi nie pomylił się ten regulamin z regulaminem komisji przetargowej, który jest obowiązkowy?
Nie,nie, napewno!!Regulamin komisji przetargowej jest.
Coraz bardziej jestem utwierdzana w przekonaniu że tego regulaminu dla zamówień powyżej 14000 euro nie trzeba. I dobrze.
Dzieki

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 16 paź 2007, 23:55

Regulamin do zamówień poniżej 14000 euro nie jest niezbędny.
Co do zamówień powyżej równowartości 14000 euro dobrze jest go stworzyć żeby nie było wątpliwości kto za co odpowiada. Jeżeli zamawiający decyduje się powołać komisję przetargową dobrze aby w jej skąd weszły osoby o różnym doświadczeniu zawodowym i wykształceniu np. prawnik, technik inżynier jeśli zamówienie wymaga wiadomości inżynierskich i np. przedstawiciel jakiejś innej dziedziny potrzebnej do należytej oceny treści oferty.

ODPOWIEDZ