Podwykonawstwo

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Piotr26
Posty: 28
Rejestracja: 08 kwie 2013, 20:03

Post autor: Piotr26 » 13 kwie 2014, 13:11

Startowaliśmy w przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych.
W SIWZ Zamawiający wpisał, że: "zastrzega powierzenie podwykonawcom kluczowych części zamówienia takich jak wykonanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych dotyczących budowy boiska. Wykonawca może powierzyć podwykonawcom wykonanie części robót budowlanych polegających na wykonaniu chodników, małej architektury, ogrodzenia oraz oświetlenia".

Wiem, że zgodnie z art. 36 ust. 5 uPzp Wykonawca może powierzyć wykonanie zamówienia podwykonawcom, z wyjątkiem przypadku gdy ze względu na specyfikę przedmiotu zamówienia zamawiający zastrzeże w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, że część lub całość zamówienia nie może być powierzona podwykonawcom.

ale czy taki zapis w SIWZ jest dopuszczalny? czy jest on zgodny z art. w ustawie?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 13 kwie 2014, 13:37

Na dzień dzisiejszy jest dopuszczalne, w gestii zamawiającego leży określenie (zastrzeżenie kluczowych części).
"Zamawiający musi dobrze uzasadnić zastrzeżenie w siwz obowiązku wykonania całego zamówienia przez generalnego wykonawcę. Niezależnie od powyższego nie można wykluczyć zupełnie rozważenia możliwości zastrzeżenia obowiązku osobistego wykonania przez wykonawcę całości zamówienia przy usługach. Pojęcie „kluczowe części” jest nie jest precyzyjne, pozwala na pewną postrzeganą w kategorii wyjątkowości interpretację. Zamawiający musiałby w takim przypadku umieć wykazać w przekonywujący sposób, że wszystkie części zamówienia są dla niego kluczowe (o ile w ogóle jest to możliwe) np. ze względu na właściwość świadczenia, charakterystykę przedmiotu zamówienia oraz wymogi jakie musi w związku z tym spełnić wykonawca (np. w przypadku usługi artystycznej, usługi w zakresie kultury, usługi twórczej)"

Piotr26
Posty: 28
Rejestracja: 08 kwie 2013, 20:03

Post autor: Piotr26 » 13 kwie 2014, 21:37

Kolega, który przygotowywał ofertę prawdopodobnie (bo nie pamięta dokładnie - musi to sprawdzić u Zamawiającego) wpisał, że zamierzamy powierzyć podwykonawcy właśnie wykonanie dokumentacji projektowej.

To co w takiej sytuacji czy nasza oferta powinna zostać odrzucona?

Poza tym w tym przetargu użyczyliśmy wiedzy i doświadczenia oraz potencjału od innych podmiotów. Zostaliśmy w tym zakresie wezwani do uzupełnienia dokumentów tj. do zobowiązań, wykazów, rejestrów, zaświadczeń z ZUS, US itd... Wszystko uzupełniliśmy a teraz zamawiający wzywa nas do złożenia wyjaśnień dokumentów uzupełnionych.

czy nie jest tak, że jeśli oferta podlega odrzuceniu nie trzeba wzywać wykonawcy do uzupełnienia dokumentów?

Zamawiający może przecież narazić wykonawcę na utratę wadium?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 14 kwie 2014, 8:47

Jeżeli oferta podlega odrzuceniu nie trzeba wzywać o czym mówi art. 26.3 Pzp.

eminencja
Posty: 4
Rejestracja: 24 wrz 2021, 13:57

Podwykonawstwo

Post autor: eminencja » 31 maja 2022, 14:58

Znalezienie dobrego wykonawcy jest trudne, dlatego należy pytać ludzi, ale i poradniki w sieci znajdować [mod]. Nie mogłam znaleźć kogoś odpowiedniego w Niemczech i proszę, powoli się wszystko zmienia. Warto szukać i wywiadywać się.

ODPOWIEDZ