Szacowanie wartości zamówienia na artykuły papiernicze

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 02 paź 2007, 14:35

To do czego chce Pan przekonać pracodawcę to właśnie nie będzie to zamówienie na dostawy powtarzające się okresowo tylko udzielenie zamówienia w częściach. Rozumiem, że nie możecie zakupić zapasu na cały rok od razu ze względów finansowych, jednakże ze względu technicznego jest to jak najbardziej możliwe,. Zamówieniem powtarzającym się okresowo byłaby np. dostawa świeżego mleka na stołówkę. Z oczywistych względów nie da się kupić od razu mleka na cały rok, które będzie sukcesywnie wykorzystywane.

Trzeba się poważnie zastanowić czy zrobienie odrębnych przetargów n poszczególne elementy (tonery, papier, inne drobne artykuły) nie zostałoby potraktowane jako dzielenie zamówienia w celu obejścia ustawy. Papier i dziurkacze mogą być elementem jednego przetargu bo to artykuły biurowe, tonery to już chyba artykuł bardziej komputerowy i chyba dostawcy sprzedający papier i dziurkacze zazwyczaj nie dysponują też tonerami? A może jednak się mylę, nie jestem pewien, bo takiego zmatowienia nie robiłem. Dla oceny czy można udzielić zamówienia w jednym przetargu czy można w kilku nie trzeba się wcale posługiwać podziałem z CPV aczkolwiek może to być jakaś pomoc. Najlepsza byłaby sytuacja gdyby wartość zamówień na wszystkie elementy, które zamierzacie kupić mieściła się w tym samym progu przetargowym co każdy pojedynczy element, który chcecie zakupić w odrębnym przetargu. Jak rozumiem jednak te progi będą inne?

CryAngel
Posty: 16
Rejestracja: 02 paź 2007, 13:57

Post autor: CryAngel » 02 paź 2007, 14:47

Wiem ze okresowe to bylo jednak zbyt naciagane ...
Niestety razem wszystko zsumowane daje przetarg unijny ... nie zsumowane juz nie daje, czyli prog sie zmienia.

Nawet sumujac papier + artykuly , mam ponizej progu unijnego.
Tonery same tez ponizej progu. Ale dodajac (papier+artykuly) + tonery = UNIA.
Tego chcialbym uniknac z wiadomych wzgledow. Wiem o mozliwosci sumowania pod konkretnego dostawce ktory moze zrealizowac przedmiot zamowienia.
Tylko jak to ladnie uzasadnic ? I czym ?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 02 paź 2007, 15:18

Proszę uzyskać jakąś pisemną opinię od eksperta, co można zsumować, a co nie żeby wyszło zgodnie z prawem. Oczywiście to nie zwolni osobiście was z odpowiedzialności za wybór progu. Proszę nieco zbadać rynek dostawców. Jeżeli każdy ze dostawców oprócz papieru standardowo sprzedaje też inne artykuły biurowe czyli dziurkacza, zszywacze, spinacze, pinezki i inne to można to połączyć w jeden przetarg. Co do tonerów nie mam pewności jaki krąg wykonawców je oferuje, ale możliwe, że pod artykuły biurowe to nie podpadnie i można będzie zrobić przetargi osobne, o osobno obliczanej wartości. Proszę zbadać rynek. Zresztą nawet jeśli byłby to przetarg unijny to proszę się go nie bać. To nic strasznego. Ogłoszenie o zamówieniu tez wypełnia się na formularzu w Internecie, hasło dostaje się od ręki przy rejestracji (samemu się go wybiera), a siwz tak czy inaczej musi być w internecie przy przetargu nieograniczonym. Trzeba tylko uważać na różnice w siwz i ogłoszeniu związane z trybem „unijnym”, no i trzeba dłuższy termin składania ofert wyznaczyć.

CryAngel
Posty: 16
Rejestracja: 02 paź 2007, 13:57

Post autor: CryAngel » 05 paź 2007, 11:38

Eksperta ? Od artykulow papierniczych ?
Tu chyba trzeba zdrowego rozsadku, gdyz myslac nielogicznie wszystko moge kupic w Leclercu a wiec moge sumowac wszystko, a nie o to przeciez chodzi.

Dziekuje za pomoc.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 05 paź 2007, 11:47

"Eksperta ? Od artykulow papierniczych?"

Nie. Od zamówień publicznych.

"Tu chyba trzeba zdrowego rozsadku, gdyz myslac nielogicznie wszystko moge kupic w Leclercu a wiec moge sumowac wszystko, a nie o to przeciez chodzi."

No właśnie. W Leclercu można kupić też proszek do prania i maszynki do golenia. Tylko to nie rozwiązuje problemu jak udzielić zamówienia kiedy trzeba trzymać się procedur ustawowych.

CryAngel
Posty: 16
Rejestracja: 02 paź 2007, 13:57

Post autor: CryAngel » 05 paź 2007, 11:49

Tak tylko co ekspert, to inna opinia, Pan ma swoje zdanie, ja moge miec swoje , a ktos inny swoje ... :)

Coz jakas decyzje podejme ...

Paulo10
Posty: 15
Rejestracja: 12 gru 2006, 0:36

Post autor: Paulo10 » 06 paź 2007, 23:07

Na 100 % nie można traktować zamówienia art. biurowych jako zamówienia okresowo powtarzającego się. Dlaczego nie jesteście w stanie przewidzieć zużycia art, w ciągu roku? Nie macie doświadczenia, na podstawie np. poprzednich lat? Nie wiecie ilu ludzi zatrudniacie, ilu interesantów średnio w roku obługujecie itd?Nie możecie zakupić większej ilości art. i ich magazynować?Brakuje argumentów, żeby zamówienie art. biurowych traktować jako zamówienia okresowo powtarzające się.Zamówienia okresowo powtarzające się to np. wywóz śmieci.Nigdy nie wiesz ile ludzie wurzucą:).Nie można dzielić art. na grupy wg. CPV ( tzn można ale nie w celu podzielenia kwoty, tym samym nie stosowania Ustawy PZP ). Osobno można dokonać zamówienia na tusze i tonery.

CryAngel
Posty: 16
Rejestracja: 02 paź 2007, 13:57

Post autor: CryAngel » 10 paź 2007, 10:09

To juz ustalilismy ze to nie sa okresowe ...

I ciesze sie ze wiecej osob zgadza sie ze mozna spokojnie papier i tonery sumowac i kupowac osobno ... :)

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 paź 2007, 22:03

CryAngel;2545 pisze:To juz ustalilismy ze to nie sa okresowe ...

I ciesze sie ze wiecej osob zgadza sie ze mozna spokojnie papier i tonery sumowac i kupowac osobno ... :)

Chyba raczej, że można nie sumować i kupować osobno papier i tonery :-)

ODPOWIEDZ