Pełnomocnik do reprezentowania przed KIO

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
kseal12
Posty: 35
Rejestracja: 08 lis 2011, 14:51

Post autor: kseal12 » 16 kwie 2012, 19:14

Witam.

Mam następujące pytanie: kto może być pełnomocnikiem w postępowaniu przed KIO? Niezależnie od strony.
Pytanie wynika z faktu, że ostatnio spotkałem się ze stanowiskiem, że pełnomocnikiem może być tylko adwokat lub radca prawny. Autor tej wypowiedzi powoływał się na odesłanie z przepisów ustawy PZP do zapisów k.p.c. (o sądzie polubownym). Te z kolei poprzez art. 13 k.p.c. wskazywały by na art. 87 k.p.c.
Tyle że jednocześnie ten sam przepis upoważnia m.in. pracownika, lub osobę będącą w stałym stosunku zlecenia jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia.
Spotkałem się również ze stanowiskiem, że KIO jako "organ administracji publicznej" respektuje pełnomocnictwa zgodnie z k.p.a.

Sam nie będąc "profesjonalnym pełnomocnikiem" (adw. lub r.pr.) stawałem przed KIO, ale chciałbym zasięgnąć zdania szanownych Forumowiczów, tak aby nie było wątpliwości.
Może ktoś podrzuci jakieś orzeczenia, komentarze itp.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 16 kwie 2012, 19:54

Orzeczenia nie mam, ale że ma to być adwokat czy radca?, pierwsze słyszę!

kseal12
Posty: 35
Rejestracja: 08 lis 2011, 14:51

Post autor: kseal12 » 16 kwie 2012, 20:23

no ja też tak ostatnio dopiero słyszałem i stąd moje pytanie i cały wątek, bo na forum tego nie znalazłem. Poza mną oraz znanymi mi przypadkami, gdzie występowali etatowi pracownicy stron stawałem m.in. na przeciwko prawników-nie radców bądź adwokatów.

Ja osobiście z uwagi na odesłanie do k.p.c. staram się posiadać oprócz dokumentu pełnomocnictwa składanego do akt sprawy umowę "stałego zlecenia" lub coś w tym rodzaju.
Wynika to z tego, że sądy powszechne ostatnio "sprawdzają" czy pełnomocnicy posiadają odpowiednie umocowanie np. w umowie i stałe zlecenie oraz czy to zlecenie - zgodnie wytycznymi SN jest wykonywane "stale"

A czy mogę poznać uzasadnienie Twojego stanowiska Janusz? jak to mówią co dwie głowy to nie jedna, poza tym jak to się mówi "trochę wymiatasz na tym forum" :)
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2012, 20:29 przez kseal12, łącznie zmieniany 1 raz.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 16 kwie 2012, 20:46

Po prostu, pełnomocnictwo ogólne nie upoważnia do składania odwołań oraz reprezentowania odwołującego przed Krajową Izbą Odwoławczą. Dla ważności odwołania koniecznym jest udzielenie pełnomocnictwa rodzajowego. Pełnomocnictwo rodzajowe w swojej treści musi wskazywać, że udzielający pełnomocnictwa mocodawca upoważnił pełnomocnika do podpisania odwołania kierowanego do KIO. Musi być wskazane w nim konkretne postępowanie o zamówienie publiczne, którego pełnomocnictwo dotyczy, to tyle, to o czym pisałeś powyżej np. radca nie ma tutaj znaczenia, może być to pani Krysia z gazowni, o ile kobieta ma pojecie o ZP :)

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 16 kwie 2012, 20:50

O np to:
"Jak wskazuje dotychczasowe orzecznictwo, do uzasadnionych kosztów postępowania należy również wynagrodzenie pełnomocnika strony, świadczącego pomoc prawną na podstawie umowy-zlecenia, niebędącego adwokatem lub radcą prawnym, przy czym wniosek o zwrot kosztów zastępstwa procesowego przed ZA musi być poparty rachunkami”
Grzegorz Wicik, Piotr Wiśniewski, Prawo zamówień publicznych, Komentarz, Warszawa 2007, str. 815-816"

Gryngs
Posty: 1
Rejestracja: 29 maja 2017, 9:43

Pełnomocnik do reprezentowania przed KIO

Post autor: Gryngs » 29 maja 2017, 9:45

Ja mam dobrego sprawdzonego adwokata i radce prawnego co mi ogarnia tematy właśnie reprezentatywne : adwokatpolacik.pl . Powiem wam , że trzeba mieć solidnego i sprawdzonego radce bo jednak on nas reprezentuje i właśnie szukajcie firm i osób którzy mają jakieś doświadczanie w branży i z klientami

ODPOWIEDZ