warunki udziału a żądanie dokumentów

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
zuza
Posty: 113
Rejestracja: 08 cze 2012, 9:33

warunki udziału a żądanie dokumentów

Post autor: zuza » 15 mar 2017, 14:43

Witajcie,
na ostatnim szkoleniu spotkałam się z opinią trenera, że możemy opisać w SIWZ (poniżej progów unijnych) warunki udziału w postępowaniu np. że wykonał usługę o wartości 100 000 zł ale nie musimy żądać dokumentów potwierdzających spełnienie tych warunków, czyli np. wykazu usług. Podobno wystarczy, że podpisze oświadczenie wstępne o spełnianiu warunków i nie podleganiu wykluczeniu, co będzie jednoznaczne, że te warunki spełnia. Oczywiście w sposobie oceny warunku mamy napisać, że będziemy je badać na podstawie oświadczenia wstępnego...
Czy zgadzacie się z tym???

jo
Posty: 113
Rejestracja: 18 mar 2013, 12:59

warunki udziału a żądanie dokumentów

Post autor: jo » 15 mar 2017, 14:56

chodzi o słowo "może" niektórzy interpretują to że może więc nie musi mimo postawionego warunku, ja na dzień dzisiejszy jeżeli stawiam np warunki to zawsze żądam dokumentów ale myślę że ta interpretacja którą przedstawił szkolący jest do obronienia tylko po co wtedy stawiać warunki jeżeli ich w zasadzie nie sprawdzamy

zuza
Posty: 113
Rejestracja: 08 cze 2012, 9:33

warunki udziału a żądanie dokumentów

Post autor: zuza » 15 mar 2017, 15:07

Cała dyskusja wzięła się stąd, że omawiał procedurę odwróconą i powiedział, że do oferty nie może być dołączonych żadnych dokumentów oprócz oświadczenia wstępnego, bo nawet jak będą, to i tak będziemy musieli zwracać się do wykonawcy najkorzystniejszego o przesłanie dokumentów, bo te dołączone są nieważne. A moje pytanie było takie, że jak mam rozstrzygnąć kto jest wykonawcą najkorzystniejszym, jeżeli punktuję doświadczenie osób wyznaczonych do realizacji zamówienia (przy postawieniu minimalnego warunku) i potrzebuję do tego wykazu osób? I wtedy on odpowiedział, że spełnianie minimalnego warunku wykonawca potwierdzi mi w oświadczeniu wstępnym, a wykaz nie będzie dokumentem na potwierdzenie tego warunku, tylko załącznikiem niezbędnym do oceny ofert....

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 15 mar 2017, 19:58

Co innego warunek na spełnianie, a co innego jako kryterium, w tym pierwszym nie stawiasz warunku skoro nie żądasz dokumentów to kompletnie mija się z celem, do do drugiego wystarczy że wskaże w formularzu ofertowym, wówczas na podstawie tego punktujesz.

zuza
Posty: 113
Rejestracja: 08 cze 2012, 9:33

warunki udziału a żądanie dokumentów

Post autor: zuza » 16 mar 2017, 7:47

No i to ma dla mnie sens....dzięki :)

ODPOWIEDZ