Nowelizacja art. 3 ust. 1 pkt 3

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
paulina p-c
Posty: 2
Rejestracja: 12 sty 2017, 8:35

Nowelizacja art. 3 ust. 1 pkt 3

Post autor: paulina p-c » 12 sty 2017, 9:10

Dzień dobry,

Sporo wszędzie o nowelizacji PZP... Osobiście mam problem z zakresem podmiotowym stosowania ustawy.
Mowa o art. 3 ust. 1 Ustawę stosuje się do udzielania zamówień publicznych, zwanych dalej "zamówieniami", przez:
3) inne, niż określone w pkt 1, osoby prawne, utworzone w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym niemających charakteru przemysłowego ani handlowego, jeżeli podmioty, o których mowa w tym przepisie oraz w pkt 1 i 2, pojedynczo lub wspólnie, bezpośrednio lub pośrednio przez inny podmiot:
a) finansują je w ponad 50% lub
b) posiadają ponad połowę udziałów albo akcji, lub
c) sprawują nadzór nad organem zarządzającym, lub
d) mają prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego
- o ile osoba prawna nie działa w zwykłych warunkach rynkowych, jej celem nie jest wypracowanie zysku i nie ponosi strat wynikających z prowadzenia działalności

Po przejrzeniu projektu ustawy nowelizującej z dnia 22 czerwca 2016 r. oraz poprawek nanoszonych w procesie legislacyjnym niestety nie udało mi się odszukać uzasadnienia do wprowadzonej zmiany w art. 3 ust.1 pkt 3. Podobnego zapisu nie udało mi się odnaleźć również w przepisach dyrektywy 2014/14/UE z dnia 26 lutego 2014 r.

STAN FAKTYCZNY
Podmiot leczniczy (szpital) działający w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest obowiązany do stosowania przepisów ustawy - Prawo zamówień publicznych, gdyż zachodzą w stosunku do niego okoliczności określone w art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy, bowiem jednostka sektora finansów publicznych (samorząd gminny) finansuje naszą działalność w ponad 50% oraz posiada ponad połowę udziałów.

Moje wątpliwości dotyczą bardzo praktycznej strony zastosowania art.3 ust. 1 pkt 3 w dodanej części:
1. pytanie - czy szpital nie działa w zwykłych warunkach rynkowych (?)
2. raczej jasne jest, że celem działalności szpitala nie jest wypracowanie zysku
ALE
3. na pewno ponosi straty z prowadzenia działalności (!)

Czy w Państwa ocenie wprowadzone przesłanki należy, zgodnie z literalnym brzmieniem odczytywać łącznie?
Jeśli odpowiedź na pytanie jest twierdząca, to zastanawiam się, czy faktycznym celem wprowadzonej nowelizacji było wyjęcie spod reżimu stosowania ustawy podmioty znajdujące się w opisanej wyżej sytuacji?

Liczę na Państwa pomoc. Paulina

ODPOWIEDZ