tryb z wolnej ręki

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
zala
Posty: 18
Rejestracja: 20 wrz 2007, 12:40

Post autor: zala » 01 paź 2007, 12:42

otrzymalismy srodki z rezerwy budżetowej na zakup bibliotecznego systemu informacyjnego (ALEPH)o wartości nieprzekraczającej 137 tys. euro, które muszą być wykorzystane do konca 2007 r.
Z naszych ustaleń wynika, ze na polskim rynku jest tylko jeden dostawca-przedstawiciel tego systemu i w zwiazku z tym były prowadzone rozmowy odnosnie ceny i warunkow realizacji ewentualnego zamówienia z tym przedstawicielem.
W świetle powyższych ustaleń uważamy, że zostały spełnione wszystkie warunki do udzielenia zamówienia publicznego w trybie z wolnej ręki (art 67 ust. 1 pkt 1b ustawy prawo zamówień publicznych)
moje pytanie brzmi: czy zostały spełnione warunki do udzielenia zamówienia i na co musze zwrócic uwagę w trybie z wojnej ręki

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 01 paź 2007, 12:53

To czy można zastosować art. 67 ust 1 pkt 1 a) Pzp zależy od tego czy dostawa może być świadczona tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze, czyli czy jest to np. monopolista na rynku i nie ma możliwości zawarcia umowy z kimkolwiek innym. Napisała Pani, że na „polskim rynku” jest jeden wykonawca realizujący dostawy tego systemu. A czy można taki system zakupić u kogoś za granicą i będzie to ten sam system? Zapewne jeśli dostawca byłby zagraniczny to system nie byłby w języku polskim, nie wiem tego. Tak więc jest wielce prawdopodobne, że można zastosować zamówienie z wolnej ręki, ale ja bym się jeszcze przekonał czy na pewno taki system nie można zamówić u kogoś za granicą i wyjdzie to taniej. Jeśli nie można to pozostaje wolna ręka.

ODPOWIEDZ