Brak klauzul waloryzacyjnych

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
krootki
Posty: 59
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:08

Post autor: krootki » 30 wrz 2016, 11:42

Witam

Przetarg na usługi, na 36 miesięcy, powyżej progów, przed ostatnią nowelizacją.

Postępowanie już rozstrzygnięte, teraz tylko oczekiwanie czy będą odwołania, ale - dopiero zauważyłem, że Zamawiający nie umieścił w projekcie umowy klauzul waloryzacyjnych, opisanych w art. 142 ust. 5 pzp.
Postępowanie dotyczy usług, w których zdecydowanie największy udział ma właśnie fundusz płac (m.in. minimalnych wynagrodzeń). W projekcie umowy jest tylko możliwość waloryzacji o średnią inflację ogłaszaną przez GUS (po roku).

Czy taka umowa jest prawidłowa? Skoro nie wniosłem żadnych zastrzeżeń przed tso to teraz już nie da się z tym zrobić?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 30 wrz 2016, 12:39

Póki co dać znać o zaistniałej sytuacji Zamawiającemu, to jego błąd i póki może niech go poprawia, zawsze będzie można to zrobić np. aneksem po podpisaniu umowy, z mocy prawa wykonawca ma uprawnienia skorzystać z klauzul waloryzacyjnych, zastanawia mnie jeszcze co kryje się po waloryzacją zgodnie z GUS, tzn. jakie zmiany i czego mają dotyczyć?

krootki
Posty: 59
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:08

Post autor: krootki » 30 wrz 2016, 15:03

Janusz pisze:Póki co dać znać o zaistniałej sytuacji Zamawiającemu, to jego błąd i póki może niech go poprawia, zawsze będzie można to zrobić np. aneksem po podpisaniu umowy, z mocy prawa wykonawca ma uprawnienia skorzystać z klauzul waloryzacyjnych, zastanawia mnie jeszcze co kryje się po waloryzacją zgodnie z GUS, tzn. jakie zmiany i czego mają dotyczyć?
Generalnie waloryzuje się ogólną wartość umowy (co roku). Przykładowo jeśli mam stawkę 1000 zł za dobę, co daje wartość roczną 365.000 zł to przy inflacji 1% waloryzuje się stawkę dobową o te 1% i mamy 1010 zł za dobę (wartość umowy w kolejnym roku wzrasta do 368.650 zł).

Tyle, że jak pisałem wcześniej, mamy deflację, nie zapowiada się na jakąś większą zmianę i bez klauzul waloryzacyjnych taka umowa jest generalnie nie do końca korzystna. Bo jeśli z tej stawki dobowej (1000 zł) 700 zł to wartość pracy na etat minimalnego wynagrodzenia to, po udowodnieniu, ta część powinna zostać zwiększona o wzrost minimalnego wynagrodzenia, co np. w 2017 roku dałoby wzrost stawki o ~56 zł i byłoby 1056 zł za dobę (oczywiście to wszystko to przykładowe liczby).

Napiszę do Zamawiającego, zobaczymy jaka będzie reakcja.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 30 wrz 2016, 18:22

Daj znać co odpowiedział.

krootki
Posty: 59
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:08

Post autor: krootki » 06 paź 2016, 9:45

Zamawiający odpisał, że zapis w umowie "W sprawach nieuregulowanych umową zastosowanie mają przepisy ustawy Kodeks Cywilny, ustawy Prawo zamówień publicznych" wyczerpuje temat i nie ma konieczności umieszczania klauzul waloryzacyjnych w umowie.
Czyli ok.

ODPOWIEDZ