Bezprawne odrzucenie ,strata wadium - prosze o podpowiedz

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Pozytyw
Posty: 12
Rejestracja: 10 lip 2010, 10:42

Post autor: Pozytyw » 30 kwie 2016, 1:13

Witam serdecznie, bardzo bym prosil o zapoznanie z ponizszym aktualnym wydarzeniem zwiazanym z moim zdaniem bezprawnym odrzuceniem naszej oferty oraz checia zatrzymania wadium przez Zamawiajacego. Sytuacje postaralem sie podzielic na kilka czesci A,B,C,D,E,F,G w celu mam nadzieje bardziej czytelnego opisania problemu:

A: Pod koniec marca firma budowlana ktorej jestem wspolwlascicielem wystartowala w przetargu nieograniczonym na wykonanie robot budowlanych dla trzech zadan (wykonawca moze zlozyc oferte dla jednego, dwoch badz trzech zadan). Nasza firma zlozyla oferte w zadaniu nr 1 oraz 3

B: W SIWZ Zamawiajacy zawarl wymog odnosnie wiedzy i doswiadczenia o ponizszej tresci:

Posiadania wiedzy i doswiadczenia do wykonania zamówienia
Warunek ten zostanie spełniony, jezeli wykonawca wykaze, w ciagu 5 ostatnich lat przed
upływem terminu składania ofert, a jezeli okres prowadzenia działalnosci jest krótszy, to
w tym okresie wykonanie:

1.) Zadanie nr.1 „Remont budynku przy ul. Białej nr 1 w Warszawie”
1 roboty, o wartosci brutto nie nizszej niz 130 000,00 zł, polegajacej na
remoncie konserwatorskim elewacji budynku/ów
oraz
1 roboty, o wartosci brutto nie nizszej niz 30 000,00 zł, polegajacej na
dociepleniu scian/-y budynku/ów

2.) Zadanie nr.2 „Remont budynku przy ul. Żółtej nr 1 w Warszawie”
1 roboty, o wartosci brutto nie nizszej niz 150 000,00 zł, polegajacej na
remoncie konserwatorskim elewacji budynku/ów

3.) Zadanie nr.3 „Remont budynku przy ul. Czerwonej nr 1 w Warszawie”
1 roboty, o wartosci brutto nie nizszej niz 60 000,00 zł, polegajacej na
remoncie konserwatorskim elewacji budynku/ów

wraz z załaczeniem dowodów okreslajacych, czy ww. roboty zostały wykonane
w sposób nalezyty oraz wskazujacych, czy zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki
budowlanej i prawidłowo ukonczone.

W ofercie przetargowej w wykazie robot zamiescilismy ponizsze informacje wraz z referencjami:

1. Wykonanie remontu konserwatorskiego budynku mieszkalnego przy ul. Złotej 25 w Krakowie – dotyczy zadanie nr 1 oraz 3

UWAGA: Bardzo wazne zlozylismy jedne referencje do zadania nr 1 oraz 3. Referencje te dotycza remontu konserwatorskiego elewacji na kwote 180 000zl brutto.

2. Wykonanie docieplenia sciany budynku mieszkalnego przy ul Kasztanowej w Toruniu – dotyczy zadania nr 1 (referencje na docieplenie sciany na kwote 300 000zl)

C. Zamawiajacy wezwal nas do uzupelnienia oferty o n/w dokumenty:
- wykaz robot budowlanych........... zgodnie z zalacznikiem nr 4 SIWZ argumentujac to tym iż:
„Do oferty dolaczono ww wykaz i dowody ktore nie potwierdzaja spelniania warunku wiedzy i doswiadczenia o ktorym mowa w SIWZ dot remontow konserwatorskich elewacji – Wykonawca oswiadczyl iz robota wskazana w wykazie lp 1 dotyczy zad nr 1 i 3 natomiast zgodnie z SIWZ Wykonawca skladajacy oferte na ww zadania mial spelniac nw warunki:
Zad.1 – wykonanie 1 roboty o wartosci brutto nie nizszej niz 130 000zl polegajacej na remoncie konserwatorskim elewacji budynkow +
Zad.3 - wykonanie 1 roboty o wartosci brutto nie nizszej niz 150 000zl polegajacej na remoncie konserwatorskim elewacji budynkow)

D. Zdziwilem sie gdy dostalem wezwanie gdyz przekonany bylem i jestem dalej iz wykazane referencje spelniaja wymagania Zamawiajacego, ale pomyslalem dla świetego spokoju ze dosle jeszcze jedne referencje tak na wszelki wypadek i w pismie wyjasniajacym napisalem:
„W nawiązaniu do pisma jw. przekazujemy referencje ,które spełniają wymagania SIWZ – - - remont konserwatorski elewacji: „Renowacja elewacji (elewacja fronotwa i elewacja boczna wejściowa) zabytkowego obiektu Żłobka zlokalizowanego przy ul. Mrocznej 4 w Pilchowicach” W referencjach jest podana kwota wynoszaca 180 000 brutto.

E. W srode dostalismy oficjalne powiadomienie od Zamawiajacego o wynikach przetargu i tutaj uwaga: nasza firma zostala wykluczona poniewaz nie uzupelnilismy wykazu robot zgodnie z pismem wzywajacym do uzupelnienia (faktycznie zapomnialem i wyslalem same referencje z pismem wyjasniajacym o tresci pkt D). Po rozmowie z przedstawicielem Zamawiajacego zostalem poinformowany iz w zwiazku z tym iz zostalismy wykluczeni Zamawiajacy podpisze umowe z Oferentem ktory zlozyl oferte drozsza od naszej a my stracimy wadium.

F. Nie zgadzam sie z tym oczywiscie poniewaz jest to poprostu w moich oczach totalnie nieuzasadnione oraz nieuczciwe ,ponizej dlaczego:

1.) Niby dlaczego nasza oferta zostala odrzucona i tak naprawde po co wzywal nas Zamawiajcy do uzupelnienia skoro pierwotna oferta jak najbardziej spelnia wymagania SIWZ tzn. zlozylismy jedne referencje do dwoch zadan (zadanie nr 1 oraz nr 3) poniewaz spelniaja one moim zdaniem wymagania zarowno dla pierwszego jak i trzeciego zadania, nigdzie w SIWZ nie ma informacji ze nalezy zlozyc rozne referencje dla kazdego zadania (Zamawiajacy z ktorym sie dzis spotkalem zupelnie inaczej to interpretuje i uwaza ze powinny byc dla kazdego zadania inne referencje nie potrafiac wskazac zapisu SIWZ mowiacym o tym, a twierdzi tylko ze inni oferenci 4 firmy zlozyly do kazdego zadania inne referencje). Jest to dla mnie zupelnie nie zrozumiale poniewaz jakie to ma znaczenie. Posiadamy oczywiscie wiele innych referencji spelniajacych wymagania SIWZ natomiast celowo zalaczylem jedne gdyz nigdzie nie jest napisane ze tak robic nie wolno (powyzej zacytowalem jedyne wyamgania pkt B ktore wyznaczyl Zamawiajacy)

2.) W wyjasnieniu do Zamawiajacego dosłaliśmy inne referencje – 1szt. spelniajace wymagania dla zadania nr 1 oraz 3, natomiast zapomnialem wypisac nowy wykaz robot ktory byl zalacznikiem siwz na co zwracal uwage Zamawiajacy, ale czy jest to powod aby oferte odrzucic, wykonawce wykluczyc?!

3.) Jesli tak zaczynamy zwracac uwage na takie formalnosci to ja mam za to tutaj uwage do pisma Zamawiajacego wzywajace do uzupelnienia tzn. w pismie cytowanym powyzej sa niespojnosci – bledy a mianowicie w SIWZ Zamawiajacy wymaga:

1.) Zadanie nr.1
„1 roboty, o wartosci brutto nie nizszej niz 130 000,00 zł, polegajacej na
remoncie konserwatorskim elewacji budynku/ów
oraz
1 roboty, o wartosci brutto nie nizszej niz 30 000,00 zł, polegajacej na
dociepleniu scian/-y budynku/ów”

w pismie wzywajacym do uzupelnienia czytamy:

„Wykonawca skladajacy oferte na ww zadania mial spelniac nw warunki:
Zad.1 – wykonanie 1 roboty o wartosci brutto nie nizszej niz 130 000zl polegajacej na remoncie konserwatorskim elewacji budynkow +”

Niby jest ok ale co oznacza ten + na koncu? Dobra moze za bardzo sie czepiam ale troche mnie ta cala sytuacja zirytowala, ale prosze przeczytac ponizej

No i tutaj duzy blad, a mianowicie Zamawiajacy w SIWZ wymaga:

3.) Zadanie nr.3
„1 roboty, o wartosci brutto nie nizszej niz 60 000,00 zł, polegajacej na
remoncie konserwatorskim elewacji budynku/ów”

w pismie wzywajacym do uzupelnienia czytamy:

„Zad.3 - wykonanie 1 roboty o wartosci brutto nie nizszej niz 150 000zl polegajacej na remoncie konserwatorskim elewacji budynkow)”

Zupelnie różne kwoty, nie rozumiem dlaczego Zamawiajacy zmienia warunki SIWZ ktore wyraznie pisza o wartosci 60 000,00zl w tym zadaniu?

G. Podsumowujac. Bardzo prosze o podpowiedz co zrobic w takiej niekomfortowej sytuacji tzn 2 maja uplywa termin na odwolanie do KIO i przyznam szczerze nie koniecznie chce skladac odwolanie z dwoch powodow:
1 – jesil KIO przyzna nam racje i Zamawiajacy bedzie musial poniesc koszty to wydaje mi sie ze srednio bedzie sie ukladala wspolpraca na etapie wykonawstwa, a mysle ze na to szkoda poprostu zdrowia
2 – Jesli KIO przyzna nam racje wowczas osoba ktora taka decyzje podjela bedzie musiala pewnie poniesc jakies konsekwencje, co kłóci sie troche z moim podejsciem do innych osob

Martwi mnie natomiast inna sprawa a mianowicie obawiam sie ze bezprawnie moze zostac nam zabrane wadium - ~10 tys.

Wyjscie optymalne na chwile obecna to takie ze Zamawiajacy zwraca nam wadium bez jakiejs sadowej walki ,Pani z dzialu Zamowien publicznych czegos nowego sie nauczy, my odpuscimy temat co by nie tracic zdrowia na kto wie czy nie chcacego sie zemscic Zamawiajacego, ktory nie mial racji.

Bardzo prosze o podpowiedz co Waszym zdaniem najlepiej zrobic i czy podzielacie moje zdanie odnosnie interpretacji powyzszych zapiskow.

Z gory dzieki za wytrwalosc w dotarciu do konca watku oraz za pomoc, podpowiedz

Zycze udanego weekendu

Pozdrawiam JF

krootki
Posty: 59
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:08

Post autor: krootki » 30 kwie 2016, 19:02

Pozytyw pisze:2.) W wyjasnieniu do Zamawiajacego dosłaliśmy inne referencje – 1szt. spelniajace wymagania dla zadania nr 1 oraz 3, natomiast zapomnialem wypisac nowy wykaz robot ktory byl zalacznikiem siwz na co zwracal uwage Zamawiajacy, ale czy jest to powod aby oferte odrzucic, wykonawce wykluczyc?!
Z mojego doświadczenia uczestnictwa w przetargach wynika, że wykaz robót (osób itp.) jest ważniejszy niż same referencje załączone do tego wykazu. Zamawiający potrafi odrzucić (najpierw oczywiście wezwać do wyjaśnień) ofertę, gdzie z referencji wynika, że się spełnia warunki przetargu, ale w wykazie tego wyraźnie się nie wykazało.

Kompletnie nie rozumiem braku zwrotu wadium. Przecież odpowiedzieliście na wezwanie.

Pozytyw
Posty: 12
Rejestracja: 10 lip 2010, 10:42

Post autor: Pozytyw » 01 maja 2016, 9:35

Złożyliśmy w uzupełnieniu referencje natomiast bez wykazu który wymagał Zamawiający porostu nie zwróciłem na to uwagi (w ofercie zalaczylismy wykaz natomiast z referencjami które Zamawiajacemu nie odpowiadają i tutaj właśnie jest kłopot ponieważ ja uważam że jak najbardziej spelnilismy pierwotne wymagania w zakresie wiedzy i doświadczenia składają jedne referencje do dwóch przetargów

Czy ktoś jeszcze mógłby wyrazić opinie jak to interpretuje?

ODPOWIEDZ