Kosztorys ofertowy - uzupełnienie/odrzucenie itp.

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
makaron
Posty: 50
Rejestracja: 23 mar 2009, 20:57

Post autor: makaron » 11 wrz 2014, 13:08

W przetargu nieograniczonym na roboty budowlane wymagałem złożenia "uproszczonego kosztorysu ofertowego" (na cele informacyjne - aczkolwiek nie wpisywałem w SIWZ czy w Ogłoszeniu żadnych dodatkowych informacji tego typu). Robota rozliczona ryczałtem. Wykonawcy (wszyscy) złożyli oferty bez kosztorysu ofertowego. Trochę poczytałem i okazuje się, że nie mogę wezwać do uzupełnienia (art. 25 ust. 1 PZP mówi tylko o dok. dot. spełniania warunków a KO takich atrybutów nie posiada), nie można też ofert odrzucić, (tu Prezes UZP się kłania) zgodnie z art. 89 ust.1 pkt. 2 PZP ponieważ kosztorys nie stanowi treści oferty. Jak się do tego ustosunkować gdyż przedłożone oferty nie wyczerpują wymagań określonych w SIWZ ? Mogę się założyć, że RIO się do tego ustosunkuje (czytaj przywali). Co Państwo sądzicie o tym casusie ?

Pozdrawia,.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 11 wrz 2014, 13:32

Zasadniczo, przy wynagrodzeniu ryczałtowym brak dołączenia do oferty wymaganego kosztorysu z reguły nie skutkuje odrzuceniem oferty. Wszystko zależy od zapisów siwz i roli, jaka została w niej przewidziana dla kosztorysu. Przyjmuje się, że jeśli kosztorys przy wynagrodzeniu ryczałtowym żądany był jedynie w celach pomocniczych i informacyjnych, oferty go nie zawierającej nie należy odrzucać na podstawie art. 89 ust. 1 pkt. 2 ustawy Pzp. Zamawiający żądają z reguły kosztorysów przy wynagrodzeniu ryczałtowym jako elementów pomocniczych niepodlegających ocenie, a służących jedynie np. jako materiał uwiarygodniający cenę ofertową. "Zasadą jest, iż przy wynagrodzeniu ryczałtowym kosztorysy załączane do oferty mają charakter informacyjny, a braki w nich nie są podstawą do jej odrzucenia. Zasady tej Zamawiający nie wyłączył ani w żaden sposób nie zmodyfikował - przeciwnie, podkreślił ją, stosując postanowienia typowe dla wynagrodzenia ryczałtowego. Skoro przy tak ustalonym typie wynagrodzenia wykonawca w cenie oferty zobowiązany jest ująć wszelkie koszty składające się na cenę realizacji przedmiotu zamówienia, nawet wówczas, jeżeli nie wynikały by z przedmiarów robót, to oznacza to, że ryzyko związane z kalkulacją ceny za przedmiot zamówienia przerzucone jest w całości na wykonawcę. W rezultacie, choćby wykonawca nie ujął w cenie wszystkich kosztów, i tak zobowiązany jest wykonać przedmiot zamówienia w całości, zgodnie z dokumentacją projektową. Zamawiający zresztą wyraźnie zapowiedział, że kosztorysy nie będą podstawą odrzucenia oferty i mają charakter informacyjny. W konsekwencji Izba uznała, że nie było podstaw do odrzucenia oferty Odwołującego na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 Prawa zamówień publicznych." (por. wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 18 sierpnia 2011 r., sygn. akt KIO 1673/11):

jo
Posty: 113
Rejestracja: 18 mar 2013, 12:59

Post autor: jo » 07 kwie 2016, 11:05

PN na RB-rozliczenie obmiarowe żądaliśmy kosztorysu ofertowego w formie uproszczonej, oraz dołączenia zbiorczego zestawienia: materiałów wraz z cenami jednostkowymi. w 3 na 6 ofert nie dołączono zestawienia materiałów mogę wezwać do uzupełnienia?? kosztorysy są tylko brakuje zestawienia

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 07 kwie 2016, 12:06

Nie jest to raczej załącznik do uzupełnienia.

jo
Posty: 113
Rejestracja: 18 mar 2013, 12:59

Post autor: jo » 07 kwie 2016, 12:10

no właśnie ale w zasadzie kosztorys złożyli ale nie kompletny dołączenie cen jednostkowych może nie byłoby zmiana oferty i jakby np w skutek wezwania do wyjaśnień art 87 ust 1 oferent by złożył to by było do przyjęcia i obrony?

jo
Posty: 113
Rejestracja: 18 mar 2013, 12:59

Post autor: jo » 11 kwie 2016, 7:12


ODPOWIEDZ