3 problematyczne pytania z testu zamówień publicznych

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
bluealmond
Posty: 3
Rejestracja: 02 lis 2015, 12:00

Post autor: bluealmond » 02 lis 2015, 12:13

Witam serdecznie,

rozwiązując testy z zamówień publicznych, spotkałam się z 3 pytaniami, których odpowiedź sprawia mi problem. Czy mógłby ktoś pomóc mi wskazać prawidłową odpowiedź z uzasadnieniem?

Czy Zamawiający może w SIWZ zapisać „w toku realizacji zamówienia zostaną udzielone zamówienia dodatkowe o
których mowa w art. 67 ust 1 pkt 5 Pzp ?
a) Tak – wykonawcy powinni otrzymać w SIWZ wszystkie informacje dotyczące przewidywanego przebiegu
postepowania.
b) Tak ponieważ zamówienia dodatkowe występują w zdecydowanej większości postepowań a zapis taki upraszcza
postepowanie.
c) Tak – aby można było dokonać aneksowania umowy po ich udzieleniu.
d) Nie - ponieważ taki zapis wskazuje iż dokonując opisu przedmiotu zamówienia nie zachowano należytej staranności.

Czy Radca prawny opiniujący treść umowy przed zatwierdzeniem przez Zamawiającego SIWZ i wszczęciem
postepowania jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o bezstronności o którym mowa w art. 17 ust 2 pzp ?
a) Tak – oświadczenie muszą złożyć wszystkie osoby które wykonują jakiekolwiek czynności w postępowaniu.
„Budując przyszłą jakość” nr WND-POKL.08.01.01-24-600/13
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
b) Nie ponieważ oświadczenie składają tylko osoby wykonujące czynności w postepowaniu.
c) Nie – ponieważ jest osoba zaufania publicznego z tej racji zachowuje bezstronność.
d) Tak – jeżeli dokonał w projekcie zmian mających wpływ na wynik postepowania.

W przypadku zamówień udzielanych w częściach, do udzielenia zamówienia na daną część zamawiający może
stosować przepisy właściwe dla wartości tej części zamówienia, jeżeli jej wartość jest mniejsza niż :
a) wyrażona w złotych równowartość kwoty 80.000 euro dla dostaw lub usług oraz 1.000.000 euro dla robót
budowlanych, pod warunkiem że łączna wartość tych części wynosi nie więcej niż 20 % wartości zamówienia
b) wyrażona w złotych równowartość kwoty 60.000 euro dla dostaw lub usług oraz 2.000.000 euro dla robót
budowlanych, pod warunkiem że łączna wartość tych części wynosi nie więcej niż 10 % wartości zamówienia
c) wyrażona w złotych równowartość kwoty 30.000 euro dla dostaw lub usług oraz 1.000.000 euro dla robót
budowlanych, pod warunkiem że łączna wartość tych części wynosi nie więcej niż 30 % wartości zamówienia
d) wyrażona w złotych równowartość kwoty 50.000 euro dla dostaw lub usług oraz 1.500.000 euro dla

Co do pierwszego pytana byłam pewna, że to odpowiedź D, jednakże na jednej z rozmów kwalifikacyjnych okazało się, że nie i nie wiem, dlaczego.

Co do pytania drugiego uważam, że jest to odpowiedź A, natomiast w 3 pytaniu zaznaczyłaby odpowiedź C. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi, wskazówki i cenne uwagi :)

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 02 lis 2015, 14:19

1)
Odp. NIE - zamówienia dodatkowe są nieprzewidywalne, oczywiście wystąpić mogą, jednak to wychodzi dopiero na etapie realizacji zamówienia, np. wykonanie wymiany wykładziny PCV a pod nią spróchniałe deski itd.,..., wymiana na tej podłodze wykładziny czy założenie np. paneli, mija się z celem.
2)
b) Nie ponieważ oświadczenie składają tylko osoby wykonujące czynności w postępowaniu.
3)
a) wyrażona w złotych równowartość kwoty 80.000 euro dla dostaw lub usług oraz 1.000.000 euro dla robót
budowlanych, pod warunkiem że łączna wartość tych części wynosi nie więcej niż 20 % wartości zamówienia

bluealmond
Posty: 3
Rejestracja: 02 lis 2015, 12:00

Post autor: bluealmond » 02 lis 2015, 14:52

Dziękuję pięknie za odpowiedź. Jaka jest podstawa prawna do pytania 3? Co do pytania 1 - odpowiedziałam tak na rozmowie kwalifikacyjnej, zaznaczając, że w przeciwieństwie do zamówień uzupełniających, zamówień dodatkowych nie mozna przewidzieć, stąd nie mogą być w SIWZ. A bardzo "sympatyczna" osoba prowadząca rozmowę rekrutacyjną, wyśmiała mnie z taką odpowiedzią. Nie wiem, dlaczego.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 02 lis 2015, 16:20

Art 6a Pzp.
Co do pytania pierwszego udzieliłaś poprawnie, zamówień dodatkowych nie da się przewidzieć,są one nieprzewidywalne, może osoba w komisji sama nie wie jak jest i myli z robotami dodatkowymi :)

bluealmond
Posty: 3
Rejestracja: 02 lis 2015, 12:00

Post autor: bluealmond » 02 lis 2015, 18:42

Miałam też takie wrażenie, ale cóż... tak to jest, jak rekrutacja jest ustawiona. Niestety. Dziękuję pięknie za wszystkie odpowiedzi!

ODPOWIEDZ