Jakie kryterium oceny ofert

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
długi
Posty: 100
Rejestracja: 05 kwie 2009, 16:51

Post autor: długi » 29 wrz 2015, 11:44

Witam.
Przygotowuję przetarg nieograniczony na dostawę paliwa do mojej jednostki. Zastanawiam się nad kryteriami oceny ofert.
Czy w ogóle muszę stosować inne kryterium niż cena=100%?
Zastanawiałem się nad terminem zapłaty faktury (14 dni - 0 pkt., 21 dni - 2 pkt., 28 dni - 4 pkty.). ale mam taki dylemat bo za paliwo dostarczone w listopadzie i grudniu będę płacił dopiero w styczniu przyszłego roku. Nie wiem czy zatem mogę jako kryterium wpisać termin płatności faktury?
Myślałem również nad kryterium wysokość rabatu za 1l dostarczonego paliwa, ale podobno rabat to też kryterium cenowe i nie może się dublować.
Może jakieś pomysły?
Ja bym optował za jednym kryterium cena=100%. Ale jakie uzasadnienie?
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam

krootki
Posty: 59
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:08

Post autor: krootki » 29 wrz 2015, 12:08

Przy przetargach na dostawę paliw spotykałem się z kryterium szybkości dostawy od momentu wysłania zamówienia:

24 h - 5 pkt
48 h - 3 pkt
72 h - 1 pkt

Coś w tym stylu.

długi
Posty: 100
Rejestracja: 05 kwie 2009, 16:51

Post autor: długi » 29 wrz 2015, 12:11

My tankujemy się na stacji w naszym mieście. Określamy w SIWZ, że stacja nie może znajdować się w odległości większej niż 15 km od naszej siedziby. A więc kryterium szybkości dostawy odpada.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 29 wrz 2015, 13:50

Zgodnie z treścią art. 91 ust. 3 ustawy Pzp., który wyraźnie przesądza, iż kryteria oceny ofert nie mogą odnosić się do właściwości wykonawcy, a wyłącznie do cech przedmiotu zamówienia, sformułowanie jako kryterium oceny ofert: „odległości stacji paliw od siedziby Zamawiającego” jest niezgodne z obowiązującym prawem.

Generalnie dostawy oleju napędowego i benzyny bezołowiowej są dostawami powszechnie dostępnymi o ustalonych standardach jakościowych i z tego względu można w stosunku do nich z powodzeniem zastosować kryterium ceny.

długi
Posty: 100
Rejestracja: 05 kwie 2009, 16:51

Post autor: długi » 29 wrz 2015, 14:20

O tym, że odległość nie może być jednym z kryteriów oceny ofert to wiem.
Ja chciałem dać jako drugie kryterium termin płatności faktury. Tylko jak wspominałem na początku za paliwo dostarczone w listopadzie i grudniu będę płacił dopiero w styczniu przyszłego roku. Nie wiem czy zatem mogę jako kryterium wpisać termin płatności faktury?
Poza tym wolałbym kryterium ceny 100%. Czy stosując kryterium cena 100% muszę jakość szczególnie to uzasadniać w swoich dokumentach? Czy ewentualna kontrola nie zarzuci mi nie zastosowania drugiego kryterium?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 29 wrz 2015, 14:54

Termin płatności jest dopuszczalnym kryterium, ale jak dla mnie kryterium sztuczne, gdyż można go określić odgórnie w SIWZ.

ODPOWIEDZ