Zamówienia tego samego rodzaju - komentarz praktyczny

Co ostatnio ukazało się w gazetach, czasopismach lub książkach i związane jest z zamówieniami publicznymi
WGPM
Posty: 2
Rejestracja: 21 sie 2015, 11:15

Post autor: WGPM » 21 sie 2015, 14:07

Witam,
Polecam komentarz praktyczny radcy prawnego Pawła Sendrowskiego "Zamówienia tego samego rodzaju. Prawidłowe szacowanie wartości zamówienia".
http://www.ksiegarnia.zamawiajacy.pl/ks ... amowienia/

Jednym z najważniejszych zagadnień, z którym muszą zmierzyć się zamawiający stosujący prawo zamówień publicznych czy też beneficjenci niebędący jednostkami sektora finansów publicznych, wydatkujący środki w ramach funduszy Unii Europejskiej, jest ustalenie już na etapie przygotowywania postępowania, czy mamy do czynienia z jednym zamówieniem, czy jednak z odrębnymi zamówieniami, dla których wartość zamówienia szacujemy niezależnie.
Czynność ta jest o tyle istotna, iż decyduje de facto o prawidłowym przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a błąd w ustaleniu okoliczności, czy mamy do czynienia z jednym, czy z odrębnymi zamówieniami, może spowodować konsekwencje w postaci naruszenia prawa zamówień publicznych, dyscypliny finansów publicznych, a także skutkować może wymierzeniem korekty finansowej za nieprawidłowości przy wydatkowaniu środków z UE.
Szczególnie dotkliwe wydają się sankcje stosowane przez instytucje pośredniczące, które oceniając prawidłowość wydatkowania środków współfinansowanych z funduszy UE, wymierzać mogą korekty finansowe. W tym aspekcie niezwykle problematyczne dla beneficjentów programów pomocowych UE jest ustalanie w ramach realizowanych projektów, kiedy faktycznie mają obowiązek sumowania określonych zadań, co jednocześnie determinuje obowiązek stosowania właściwych procedur.
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 roku prawo zamówień publicznych (zwana dalej „Ustawą”) nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi, jakie czynniki decydują o tym, czy mamy do czynienia z jednym zamówieniem czy zamówieniami odrębnymi.

W komentarzu znajdziecie Państwo odpowiedzi na następujące pytania:
– czy szkolenia zawsze stanowią zamówienia tego samego rodzaju?
– czy remont dwóch budynków należy uznać za zamówienia odrębne, niepodlegające sumowaniu?
– czy budowa dwóch dróg stanowi zamówienie tego samego rodzaju?
– jak szacować wydatki dotyczące dostaw żywności?
– czy wydatki w ramach projektów UE sumują się z wydatkami z budżetu jednostki publicznej?

ODPOWIEDZ