Nieprawdziwe dane na wykazie robót

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
krootki
Posty: 59
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:08

Post autor: krootki » 13 sie 2015, 11:58

Witam,

Postępowanie powyżej progów, usługi.

Wykonawca, który prawdopodobnie zostanie wybrany na wykonawcę zlecenia podał nieprawdziwe dane w wykazie usług (chodzi o wartość umowy). Jestem całkowicie pewny, że podana kwota jest nieprawdziwa, w łatwy sposób mogę to udowodnić.
Gdyby przyjąć prawdziwą wartość wykonanego zamówienia z wykazu, wykonawca ten nie kwalifikowałby się do wykonania zamówienia.

I teraz pytanie - czy po wyborze najkorzystniejszej oferty, gdy wykażę, że wykaz jest nieprawdziwy zamawiający ma możliwość wezwania do wyjaśnień a wykonawca może przedstawić inny wykaz robót czy wykonawca ten jest od razu wykluczany?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 13 sie 2015, 14:08

Zamawiający jest zobowiązany do wykluczenia wykonawców, którzy złożyli nieprawdziwe informacje mające wpływ lub mogące mieć wpływ na wynik prowadzonego postępowania. Zgodnie z utrwalonymi poglądami orzecznictwa i piśmiennictwa, wykluczenie wykonawcy z ww. powodu to radykalna czynność zamawiającego. Powoduje ona bezwzględne wyeliminowanie wykonawcy z postępowania, dlatego podanie nieprawdziwych informacji musi być wykazane w sposób niebudzący wątpliwości (z wyroku Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 2 lipca 2010 r., sygn. akt. KIO/UZP 1214/10).

Aby skorzystać z ww. okoliczności konieczne jest równoczesne wypełnienie dwóch przesłanek: wykonawca musi złożyć nieprawdziwe informacje, a te muszą mieć wpływ na wynik prowadzonego postępowania. Należy również zaznaczyć, że spełnianie warunków udziału w postępowaniu ocenia się na dzień składania ofert. Być może na dzień składania ofert wykonawca, którzy przedstawił ofertę zawierającą nieprawdziwe informacje spełniał wymagane przez zamawiającego warunki udziału w postępowaniu i potwierdził to odpowiednimi dokumentami.

Orzeczenie
Sąd Okręgowy Warszawa – Praga w Warszawie, IV Wdział Cywilny Odwoławczy, w wyroku z 19 lipca 2012 r. (sygn. akt IV Ca 683/12) wskazał, że nie zawsze podanie nieprawdziwych informacji przez wykonawcę ma wpływ/może mieć wpływ na wynik postępowania. Zaś wykluczenie wykonawcy z powodu podania nieprawdziwych informacji mogłoby nastąpić jedynie w warunkach celowego, zawinionego i zamierzonego zachowania wykonawcy. Musi być zamiar podania nieprawdziwych informacji w celu wprowadzenia zamawiającego w błąd i wykorzystania go dla uzyskania zamówienia publicznego. A zatem jest to następstwo czynności dokonanej z winy umyślnej, nie zaś w wyniku błędu czy niedbalstwa.

http://www.ekspertbeck.pl/zawiadomienie ... estepstwa/

krootki
Posty: 59
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:08

Post autor: krootki » 13 sie 2015, 15:56

Dziękuję bardzo.

Teraz jeszcze dodatkowe pytanie - czy czekać na wynik postępowania czy przekazać zamawiającemu wcześniej dowody na fałszerstwo?

PS. Najlepsze jest to, że wykaz zgadza się z... referencjami. Tyle, że referencje również nie są zgodne z prawdą. Prawdopodobnie wykonawca dogadał się z zamawiającym w kwestii wystawienia "odpowiednich" referencji licząc na to, że nikt nie będzie tego tak dokładnie sprawdzał.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 14 sie 2015, 11:10

Można przekazać już teraz.

krootki
Posty: 59
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:08

Post autor: krootki » 23 sie 2015, 20:07

Na szczęście nic nie musiałem robić. Sam wykaz i referencje wzbudziły wątpliwości u zamawiającego odnośnie wartości umów i wykonawca wiedząc, że ja wiem jak wygląda sprawa (oczywiście dostał cynk od tego, kto wystawił referencje) złożył prawdziwe wyjaśnienia, które doprowadziły do wykluczenia :)

ODPOWIEDZ