bez zapytania o cene przysłał ofertę

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
moregun
Posty: 42
Rejestracja: 07 gru 2006, 11:42

Post autor: moregun » 17 wrz 2007, 12:25

wiem ze gdzieś o tym czytałem ale nie mogę znaleźć gdzie


co z oferentem który "niezapytany" o cenę przysłał ofertę???

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 17 wrz 2007, 12:50

Jeśli to zapytanie o cenę w zamówieniu powyżej 14000 euro to taka oferta nie ma racji bytu, bo wykonawca nie został zaproszony do udziału w postępowaniu. Takiego przypadku nie miałem, ale chyba w ogóle takiej ofercie nie nadaje się żadnego biegu i pozostawia samą sobie. Zawiadomiłbym o tym wykonawcę, który wniósł ofertę.

moregun
Posty: 42
Rejestracja: 07 gru 2006, 11:42

Post autor: moregun » 17 wrz 2007, 13:25

najniższa cena to 570 000zl a firma X która przysłała niezaproszona wstawiła cenę 470 000zł - duża różnica, a przewidziane było właśnie tez ok 470 000 zł. chcielibyśmy unieważnić przetarg z powodu braku pieniędzy i postawić jeszcze raz zapytanie. tylko sie boje protestu firmy X - czy na pewno nie będzie miała podstaw

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 18 wrz 2007, 8:36

Jeżeli cena najkorzystniejszej oferty przekracza i to znaczne kwotę, którą zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia to można unieważnić. Protest zawsze można wnieść ale w takiej sytuacji będzie bezzasadny (no chyba, że postarają się udowodnić, że wartość zamówienia jest dużo wyższa niż kwota zarezerwowana przez zamawiającego i wtedy będą dochodzić kosztów przygotowania oferty) Na pewno zaś nie zmusi was do podpisania umowy skoro i tak nie macie na to pieniędzy.

agsw20
Posty: 108
Rejestracja: 13 wrz 2007, 8:05

Post autor: agsw20 » 24 wrz 2007, 14:39

a jak to jest jak sie ma zakup ponizej 14 000 euro netto czyli
74929,96 zł brutto to nie trzeba tej ustawy brać pood uwage?
wystarczy zapytanie ofertowe wysłać prawda?????
pytam dla pewności

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 24 wrz 2007, 15:24

Generalnie nie trzeba. Chyba, że zamówienia na podobne usługi lub dostawy są planowane jeszcze na dany rok i razem osiągną wartość powyżej 14000 i wtedy narazicie się na zarzut dzielenia zamówienia.

agsw20
Posty: 108
Rejestracja: 13 wrz 2007, 8:05

Post autor: agsw20 » 27 wrz 2007, 20:10

a ja myslalam ze te 14000 dotyczy pojedynczego zamowienia a nie w sumie?
jak mam niby napoisac ten sam przetarg jak jest w roznych kwartalach prowadzony?
prosze o wskazowki

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 28 wrz 2007, 7:51

Załóżmy, ze zaplanowali Państwo na początku roku budżetowego zakup w ciągu roku komputerów na ogólną kwotę 20 tysięcy euro. Oznacza to, że trzeba zastosować Prawo zamówień publicznych przy udzielaniu zamówienia według reżimu dla zamówień powyżej 14000 euro nawet jeżeli odbędzie się kilka przetargów w ciągu roku. Jeżeli dany zakup nie był planowany, ma być tylko udzielony jednorazowo i nie przekracza 14000 euro to nie ma przeszkód by udzielić go bez zastosowania ustawy.

Janosik
Posty: 53
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:34

Post autor: Janosik » 28 wrz 2007, 10:50

moregun;2350 pisze:wiem ze gdzieś o tym czytałem ale nie mogę znaleźć gdzie


co z oferentem który "niezapytany" o cenę przysłał ofertę???
art. 89 ust. 1 pkt 5, czyli ofertę sie odrzuca. Jakoś nie wiem czemu zamawiający ma ją "pozostawić"?

agsw20
Posty: 108
Rejestracja: 13 wrz 2007, 8:05

Post autor: agsw20 » 30 wrz 2007, 9:05

ale jak to wtedy rozpisac
czesciowe przetargi w roznych kwartalach?
cos mi nie pasuje
w 2008 roku w I kwartale mamy wyposazenie kilku laboraratoriow i ja liczylam tak przetargi, zeby jeden przetarg dotyczykl jednej rzeczy a nie kilku bo jak mozna sumowac rzeczy do jednego przetargu jak są one kupowane w rółżnych miesiącach???
nie rozumiem tego jak mozna sumowac przetargi z roznych kwartalow np I kw i II kw
to sie jakos nie klei moim zdaniem

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 01 paź 2007, 7:54

Art. 32 ust 4 ustawy Prawo zamówień publicznych mówi: „Jeżeli zamawiający dopuszcza możliwość składania ofert częściowych albo udziela zamówienia w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania, wartością zamówienia jest łączna wartość poszczególnych części zamówienia.” W tym właśnie rzecz, że jeśli wyposażenie laboratorium kupujecie w kilku przetargach to jest to udzielenie zamówienia w częściach. Można tak zrobić, ale trzeba zsumować wartość wszystkich części. W tym właśnie rzecz, że jeśli nawet zakupy (przetargi) odbywają się w różnych miesiącach to i tak należy zsumować ich wartość z góry i zastosować taki reżim ustawowy pod jaki podpadają. Jeśli tak nie zrobicie, a wartość pojedynczych zamówień nie będzie mieścić się w przedziale ustawowym w jakim zmieści się całość (np. od 0 do 14000 euro; od 14000 euro do progów unijnych; od progów unijnych do 10 milionów euro dla dostaw; powyżej 10 milionów euro dla dostaw) wszystkie zamówienia danego rodzaju to odpowiecie za bezprawne dzielenie zamówienia na części w celu obejścia przepisów ustawy.

agsw20
Posty: 108
Rejestracja: 13 wrz 2007, 8:05

Post autor: agsw20 » 22 paź 2007, 9:17

wiem, zgadza się rzeczywiście, ale jak to w praktyce napisać
my mamy ponad 74 sprzetu do kupienia i kilka laboratoriow
i jak sie zliczy w sumie i wyjdzie ponad 14000 euro netto to ma być przetarg na wszystkie składowe tego laboratorium, czyli na wszystko (tak ja rozuimie).

ale jak to napisac w ogloszeniu i w SIWZ?:
1 czy wyszczegolnic te częsci ktore beda w innych kwartalach danego roku, czy tylko jedna czesc
2 jak z kwota, kjaka wtedy podc-- ogolna czy tej części co napisalam SIWZ?


przepraszam za klopotliwe pytania ale ja jestem bardziej wzrokowcem i ucze sie w toku dzialania , w praktyce

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 paź 2007, 10:39

To zależy jak chcecie kupić ten sprzęt. Czy od razu wszystko czy w kilku zamówieniach. No i podstawowe pytanie czy kupowany sprzęt jest na tyle jednolity rodzajowo, że całemu zamówieniu na cały sprzęt podołałby jeden wykonawca, czy może ze względu na zróżnicowanie różnego rodzaju wykonawcy są w stanie dostarczyć zamówienie. Zakładam, że całość może wykonać jeden wykonawca i że ze względu naprawy finansowe chcecie kupić to w kilku częściach. Wyceniacie więc całość co w ciągu roku macie do kupienia. Jełki wychodzi powyżej 14000 euro to organizujecie przetarg. W pierwszym przetargu wyszczególniacie tylko te fragmenty zamówienia, które chcecie kupić teraz, nie piszecie, że za kilka miesięcy też coś będziecie zamawiać. Na otwarciu ofert podajecie kwotę jaka została przeznaczona na sfinansowanie tego, konkretnego zamówienia wraz z podatkiem VAT. Tutaj też chodzi o to pojedyncze zamówienie, a nie o wartość wszystkich planowanych zamówień.

A swoją drogą to czy troskliwy pracodawca dbając o swojego pracownika i we własnym interesie wykosztował się i wysłał Panią na jakieś szkolenie z zamówień publicznych, żeby było Pani łatwiej stawiać pierwsze kroki w zamówieniach?

agsw20
Posty: 108
Rejestracja: 13 wrz 2007, 8:05

Post autor: agsw20 » 22 paź 2007, 10:48

narazie jeszcze nie
nie wiem gdzie mozna takie szkoloenia robic
czy sa jakies szkoloenia z EFS za darmo czy trzeba placic
moze Pan wie fdzie można takie szkolenia lub kursy zrobić w Rzoszowie lub Leżasjku lub w okolicach?


mam jeszcze pytanie o generator wniosków o płatność
- kiedy je należy pisać
- za jaki okres
- z jakiej stronki można go pobrać i zainstalować?

agsw20
Posty: 108
Rejestracja: 13 wrz 2007, 8:05

Post autor: agsw20 » 22 paź 2007, 10:53

i czy ten genertor jestr do wszystkich funfuszy i projektow?
ja potrzebuje do projektu Regionalny Pgogrm Transeru Nowoczesnych Technologii Wytwarzania w ramach Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, oś priorytetowa1, działanie 1.3

ODPOWIEDZ