Polisa OC i wspólny start

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
krootki
Posty: 59
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:08

Post autor: krootki » 17 cze 2015, 13:42

Witam,

Postępowanie powyżej progów, usługi.

Wiadomo, że jeśli startuję w konsorcjum to polisę OC (wymaganą w SIWZ) wystarczy, że ma członek konsorcjum, nie musi mieć jej lider.

Jak to wygląda w przypadku poleganiu na zasobach? Czy wtedy Wykonawca musi mieć polisę czy wystarczy, że będzie ją miał "podwykonawca"?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 17 cze 2015, 14:33

Można polegać na zdolnościach finansowych i ekonomicznych podmiotu trzeciego.

Novid
Posty: 70
Rejestracja: 15 lip 2013, 16:46

Post autor: Novid » 17 cze 2015, 15:07

KIO w swoim orzeczeniu stwierdziła, iż co prawda z literalnego brzmienia polskiej regulacji (art. 26 ust. 2b u.p.z.p.) wynika, że wykonawca nie ma możliwości powołania się na zasoby podmiotu trzeciego w zakresie zdolności ekonomicznych, to już sama Dyrektywa dopuszcza, w tzw. „stosownych sytuacjach”, taką możliwość zarówno w sferze zdolności ekonomicznych jak i finansowych. KIO stwierdziła, iż przy interpretacji prawa krajowego należy stosować wykładnię prouniją a więc uwzględniać reguły zawarte w dyrektywach odnośnie art. 26 ust. 2b u.p.z.p.

Dalej KIO stwierdziła, że w każdym przypadku powołania się przez wykonawcę na zasoby ekonomiczne podmiotu trzeciego należy rozważyć czy mamy do czynienia z tzw. „stosowną sytuacją”, o której mówi art. 47 ust. 2 Dyrektywy.

W oparciu o analizę orzecznictwa ETS, należy przyjąć, że owa „stosowana sytuacja” zachodzi np. w przypadku istnienia powiązań kapitałowych podmiotów czy oceny zdolności spółki matki holdingu, gdy można uwzględnić również zasoby i zdolności jej spółek córek (C-5/97, Ballast Nedam Groep przeciwko Belgii).

Mając to na uwadze KIO zważyła, że w tym konkretnym przypadku powołania się przez wykonawcę – Newind Grupa Apator Sp. z o.o. - na zasoby ekonomiczne w postaci polisy ubezpieczeniowej potwierdzającej ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia podmiotu innego – Apator Rector Sp. z o.o. - zachodzi niewątpliwie „stosowna sytuacja”, o której mowa w art. 47 ust. 2 Dyrektywy.

Spółka Apator Rector Sp. z o.o. – podmiot udostępniający swoje zasoby ekonomiczne - należy do tej samej grupy kapitałowej, co spółka odwołującego i jest spółką dominującą (głównym udziałowcem Newind Grupa Apator Sp. z o.o.). Zatem powołanie się na zasoby podmiotu trzeciego w tym konkretnym przypadku ma charakter realny co oznacza, że wykonawca może faktycznie mieć do swojej dyspozycji zasoby podmiotów trzecich potrzebne do realizacji zamówienia.

Ponadto, KIO wskazała, że zgodnie z treścią art. 808 k.c., ubezpieczający może zawrzeć umowę ubezpieczenia na cudzy rachunek a ubezpieczony może nie być imiennie wskazany w umowie, chyba że jest to konieczne do określenia przedmiotu ubezpieczenia. Z takiej możliwości mogą często korzystać spółki należące do tej samej grupy kapitałowej, gdzie spółka dominująca zawiera umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na rachunek własny oraz innych powiązanych z nią kapitałowo podmiotów, które mogą nawet nie być wymienione w umowie ubezpieczenia czy polisie.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 17 cze 2015, 15:29

Sama ustawa teraz na to zezwala.

ODPOWIEDZ