zamiana materiału

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Maniek88
Posty: 2
Rejestracja: 12 gru 2014, 14:31

Post autor: Maniek88 » 12 gru 2014, 14:41

Witam,

Jeżeli wybrałem zły dział, proszę o przeniesienie.

Mam pytanie odnośnie wymagań na materiały w przetargu.
Wygraliśmy przetarg na pewną pracę, w opisie technicznym firma która projektowała system "wsadziła" swoją centralę o konkretnych parametrach. Jak łatwo się domyślić, obecnie posiada monopol na jej sprzedaż, co za tym idzie, cenę również ustala jaką sobie tylko wymarzy. Nie jesteśmy w stanie jej zamienić, ponieważ nikt nie oferuje centrali identycznej pod KAŻDYM względem.

Chciałbym się dowiedzieć, czy istnieje jakiś zapis prawny na który można się powołać, aby zamienić tę centralę?
Konkretniej, czy firma projektująca miała prawo wpisać centralę ich produkcji posiadając wiedzę o tym że jedynie oni oferują taki produkt ? Jeżeli tak to czy ktoś mógłby mnie odesłać do owych przepisów ?


Pozdrawiam

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 12 gru 2014, 20:37

Opisując przedmiot zamówienia w sposób, który nie faworyzuje konkretnego przedsiębiorcy i nie dyskryminuje innych zamawiający nie naraża się na zarzut ograniczenia wolnej konkurencji i nierównego traktowania wykonawców.

Jednymi z podstawowych zasad udzielania zamówień publicznych są zasada zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowanie wykonawców (art. 7 ust. 1 ustawy Pzp). Zamawiający ma obowiązek opisać przedmiot zamówienia w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty. Przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję. Przedmiotu zamówienia nie można również opisywać przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, chyba że jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia i zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń, a wskazaniu takiemu towarzyszą wyrazy "lub równoważny" (art. 29 ust. 1, 2 i 3 ustawy Pzp).
Parametry równoważności powinna umożliwić wykonawcom jednakowy dostęp do zamówienia i nie może powodować tworzenia nieuzasadnionych przeszkód w dostępie do zamówienia publicznego. Specyfikacje nie powinny prowadzić do uprzywilejowania lub wyeliminowania wykonawców lub oferowanych przez nich produktów (wyrok Zespołu Arbitrów z 14 czerwca 2007 r., sygn. akt UZP/ZO/0-670/07, postanowienie Zespołu Arbitrów z 3 lipca 2006 r., sygn. akt UZP/ZO/0-1837/06).

Maniek88
Posty: 2
Rejestracja: 12 gru 2014, 14:31

Post autor: Maniek88 » 16 gru 2014, 10:31

Dziękuje za odpowiedz.

ODPOWIEDZ