Czy referencje od osób fizycznych powinny być uznane?

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Ter
Posty: 2
Rejestracja: 05 lis 2014, 19:57

Post autor: Ter » 05 lis 2014, 20:20

Jesteśmy firmą szkoleniową specjalizującą się w kursach komputerowych.
Czy startując w przetargach możemy w wykazie usług wykonanych zamieścić szkolenia prowadzone dla osób fizycznych.
Piszemy sami referencje z treścią:
Brałam/łem udział w szkoleniu organizowanym przez firmę ....... z datami rozp. i zak. szkolenia, jego nazwą (zakresem) i informacją, że szkolenie zostało wykonane należycie.
Pod spodem drukujemy imiona i nazwiska osób uczestniczących i prosimy, że jeżeli są zadowoleni z kursu żeby się obok swoich nazwisk (w tabeli) podpisali.

Czy takie referencje powinny być uznane przez oceniających przetarg na równi z referencjami od firm?
Czy powinniśmy jeszcze coś dopisywać (np. pesel?) - myślę, że to byłoby niezgodne z ochroną danych osobowych - ludzie nie chcą, aby ich pesel gdzieś krążył!

Janusz
Posty: 6562
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 07 lis 2014, 14:43

Ale szkolenia ktoś zlecał, a więc najlepiej niech wystawieniem poświadczeń (referencji) zajmie się właśnie zamawiający.

Ter
Posty: 2
Rejestracja: 05 lis 2014, 19:57

Post autor: Ter » 07 lis 2014, 22:17

Właśnie chodzi mi o sytuację szkoleń, których nikt nie zlecał.
Ludzie zapisują się indywidualnie na konkretne szkolenie, które nasza firma organizuje np. "Arkusz kalkulacyjny MS Excel - poziom podstawowy". Dzwonią lub przychodzą do firmy i się zapisują i każdy płaci za kurs z własnej kieszeni, a później na kilkuosobowej grupie takich osób uczestniczą w szkoleniu.
Pytałam jak wziąć wtedy referencje z takiego kursu, aby były uznane na przetargach, gdy np. liczy się ilość osób przeszkolonych z danego zakresu w ostatnich 3 latach.

Gdy firma wysyła pracowników - biorę referencje od tej firmy, gdy PUP organizuje dla bezrobotnych - biorę referencje od PUP-u itd. - to jest oczywiste.

A co z kursami dla osób indywidualnie się zapisujących?

Podobne pytanie zadają sobie np. szkoły językowe, które głównie mają grupy osób z zapisów indywidualnych?
A jak przychodzi do przetargu i mają się wykazać referencjami na ileś tam przeprowadzonych kursów językowych to nie mają referencji - chociaż przez lata przeszkolili mnóstwo osób.

Może są osoby, które mają/miały podobny problem i wiedzą jak najlepiej go rozwiązać???

Z góry dziękuję za pomoc.

olfork
Posty: 113
Rejestracja: 08 lip 2011, 11:37

Post autor: olfork » 18 lis 2014, 10:59

Znowu wszystko zależy od warunku sprecyzowanego przez Zamawiającego. Ja w podobnej sytuacji nie uznałem referencji gdyż czym innym jest wykonanie szkolenia dla osoby fizycznej - która ocenia jedynie merytoryczną wartość, a czym innym przedmiot całego kursu, na rzecz którego składa się nie tylko merytoryczne wykonanie, ale również sporządzenie odpowiedniej dokumentacji, terminowość, rozliczenie itd. które z punktu widzenia indywidualnego kursanta nie mają znaczenia.

ODPOWIEDZ