Kwota przeznaczona na realizacje zadania a oferta najkrzystn

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
eventnement
Posty: 41
Rejestracja: 23 lis 2010, 21:23

Post autor: eventnement » 14 lis 2014, 11:42

Witam. Brałem udział w przetargu w dniu 28.10.2014r. Zamawiający przed otwarciem ofert poinformował wykonawców, że kwota jaką zamierza przyznać na zrealizowanie zadania to 200 000 zł. Moja oferta opiewała na kwote 180 000 zł natomiast zostałem odrzucony z powodu nie złożenia w ofercie informacji lub oświadczenia czy zamówienie zrealizuje sam czy przy udziale podwykonawców. Kolejna oferta opiewała na kwotę 260000zł i zamawiający uznał tą oferte jako najkorzystniejszą pomimo tego, że na realizacje przeznaczył 200tyś. Czy miał do tego prawo? czy zamawiacz nie powinien unieważnić postępowanie i ogłosic nowy przetarg?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 14 lis 2014, 11:51

Bardzo jestem ciekawy zapisów odrzucenia waszej oferty z powodu braku info. o podwykonawcy :)

eventnement
Posty: 41
Rejestracja: 23 lis 2010, 21:23

Post autor: eventnement » 14 lis 2014, 12:15

Poniżej znajdują się wypociny zamawiającego:)


Zamawiający zgodnie z art. 26 ust. 3 nie wzywa Wykonawcy do uzupełnienia oferty o wymagane dokumenty i oświadczenia, ponieważ mimo ich uzupełnienia oferta Wykonawcy podlega odrzuceniu z uwagi na następujące braki:
w Cz. IV pkt. 1. ppkt.1.6 SIWZ zamawiający żądał złożenia:
"Informacji o częściach zamówienia, której wykonanie Wykonawca zamierza powierzyć podwykonawcy".

Wykonawca w swojej ofercie nie załączył ww. informacji oraz w formularzu ofertowym nie złożył oświadczenia, czy Wykonawca zamówienia zrealizuje zamówienie sam, czy przy udziale podwykonawców.

Link do tego przetargu:

http://www.kazimierz-biskupi.bip.net.pl/?a=2845

Dodam jeszcze, że przetarg był 16.10.2014, a dopiero dzisiaj dostałem informacje od zamawiacza, trochę długo :)


Panie Januszu pomóż :)

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 14 lis 2014, 13:38

Tak też myślałem i sądzę że odrzucenie nie jest zasadne, trzeba walczyć i przesłać informację (o ile jest jeszcze na to czas) że:
Zgodnie z treścią art. 36 ust. 4 Pzp Zamawiający ma prawo żądania od Wykonawców wskazania w ofercie tych części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom. Oświadczenie woli składane przez Wykonawcę de facto zatem powinno dotyczyć wyłącznie okoliczności, w których dany podmiot zamierza skorzystać przy
realizacji zamówienia z pomocy innego podmiotu. Nawet zatem jeśli Zamawiający żądał w SIWZ przeciwnego oświadczenia, w sytuacji gdy wolą Wykonawcy przy składaniu oferty była realizacja zamówienia własnymi siłami w 100%, nie może jego brak dla Wykonawcy skutkować odrzuceniem jego oferty. Innymi słowy Izba uznała, że brak złożenia jakiegokolwiek oświadczenia w tym przedmiocie należy uznać za niewskazanie jakichkolwiek części zamówienia przewidzianych do podwykonania czyli zamiar wykonania zamówienia siłami własnymi, co zresztą Odwołujący w ramach składanych środków ochrony prawnej oraz w trakcie rozprawy wyraźnie zadeklarował i potwierdził. Powyższe jest wystarczające do uznania, iż Odwołujący składając ofertę w określony sposób nie pozostawił żadnych wątpliwości w tym zakresie i tym samym uczynił zadość żądaniom Zamawiającego w zakresie informacji wymienianych w art. 36 ust. 4 Pzp, do których żądania uprawniała go ustawa. Złożenie oświadczenia w formie wykazu mogło mieć miejsce wyłącznie w sytuacji, gdy wykonawca zamierzał powierzyć część zamówienia do wykonania innym podwykonawcom, w wykonaniu dyspozycji art. 36 ust. 4 Pzp. (podobnie wyrok KIO z dnia 18.03.2008 r., sygn. akt: KIO/UZP 202/08).
KIO 1541/09 i wiele wiele innych

olfork
Posty: 113
Rejestracja: 08 lip 2011, 11:37

Post autor: olfork » 18 lis 2014, 10:55

Dla mnie również przesłanka niewystarczająca do odrzucenia oferty.
Ponadto Zamawiający mógł tutaj skorzystać z instrumentu żądania złożenia wyjaśnień - wszak Wasza odpowiedź nie miałaby wg mnie istotnego znaczenia z punktu widzenia samej oferty.

co do zwiększenia środków finansowych na realizacji umowy to jest ona oczywiście dopuszczalna i to Zamawiający mógł zrobić.

ODPOWIEDZ