Referencje

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
demo2
Posty: 10
Rejestracja: 10 kwie 2013, 17:21

Post autor: demo2 » 14 kwie 2013, 13:12

Firma złożyła wymagane referencje, ale konkurencja kwestionuje te dokumenty. Sytuacja jest taka, że w jednym czasie mąż i żona prowadzili dwie odrębne firmy, choć o bardzo podobnych nazwach jedna to F.B.U a druga F.H.U. W miesiącu lutym tego roku umiera mąż. Z postanowienia sądu wynika iż spadkobiercami są żona i dzieci. Czyli można przyjąć że również referencje firmy męża przechodzą na spadkobierców. Problem jest taki, że ofertę złożyła żona zmarłego ale nie na firmę po mężu tylko swoją, którą prowadzi już parę lat. Do oferty załączyła referencje mówiące że prace wykonała jej firma F.H.U., a de facto roboty wykonywała firma męża F.B.U. Czy można uznać że te referencje są nieprawdziwe? Po rozmowach z firmami które wystawiły jej te referencję, właściciele oświadczają że zostali wprowadzeni w błąd, gdyż myśleli że ta Pani występuje jako spadkobierczyni po firmie męża. Proszę o pomoc. Jak traktować te referencje?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 15 kwie 2013, 8:17

"Możliwość uznania doświadczenia innego podmiotu wraz z referencjami uzależniona jest od tego, czy wykonawca powołujący się na doświadczenie innej firmy jest w stanie wykazać, iż jest on następcą prawnym tej firmy.

Z następstwem prawnym możemy mieć do czynienia w przypadku np. nabycia przedsiębiorstwa, wniesienia przedsiębiorstwa jako wkładu na pokrycie udziału w nowej spółce z o.o. Mowa tu o przedsiębiorstwie w rozumieniu art. 55¹ kc, czyli o zorganizowanym zespole składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Do niematerialnych składników przedsiębiorstwa należy zaliczyć m.in. potencjał materialny, dobrą opinię u kontrahentów.

Wykonawca może powoływać się na doświadczenie innego podmiotu, o ile jest w stanie wykazać sukcesję, czyli takie przekształcenie jednego podmiotu w drugi, czy też połączenie tych podmiotów, w których wykonawca składający ofertę jest sukcesorem firmy, na doświadczenie której się powołuje (wyrok KIO z 7 lipca 2009 r., sygn. akt KIO/UZP 774/09).

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, co stanowi jego zorganizowaną całość, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych (art. 55² kc).

Nowy podmiot, np. spółka z o.o. powstała z przekształcenia firmy X, który jako następca prawny firmy X, której doświadczeniem się legitymuje, przejął wszystkie prawa i obowiązki związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, oraz kontynuuje jej działalność, przy zachowaniu pełnej ciągłości majątkowej i przedmiotowej, może wykazać się doświadczeniem i referencjami podmiotu, w wyniku którego przekształcenia sam powstał (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 24 października 2008 r.; KIO/UZP 1094/08).

Pamiętaj jednak, że nie można uznać, że nabywając na podstawie przepisów prawa upadłościowego i naprawczego zorganizowaną część przedsiębiorstwa (składniki przedsiębiorstwa np. stanowiące bazę transportowo-sprzętową, licencje komputerowe), wykonawca nabywa jednocześnie doświadczenie zawodowe, jakie uzyskało upadłe przedsiębiorstwo w ramach prowadzonej działalności. Tym samym, wykonawca nie może w swojej ofercie powoływać się na doświadczenie przedsiębiorstwa, którego pewną, zorganizowaną część nabył."

kamilugw
Posty: 53
Rejestracja: 08 cze 2011, 14:44

Post autor: kamilugw » 12 cze 2014, 9:36

Witam,
Mam podobny problem.
Kobieta startuje w postępowaniu pod własną firmą. W kwietniu tego roku zmarł jej mąż, zaś żona "przejęła" wszystkich pracowników, sprzęt, siedzibę męża, realizuje kontrakty rozpoczęte przez męża. Co do przejęcia, jest to na etapie załatwiania formalności z tego co się orientuje na tą chwilę będzie to najprawdopodobniej poświadczenie o dziedziczeniu złożone w formie oświadczenia przed notariuszem. W prowadzonym postępowaniu przedłożyła referencje męża który wielokrotnie dla Zamawiającego świadczył roboty budowlane.
Jak pomóc kobiecie? Czy Zamawiający słusznie może odrzucić

ODPOWIEDZ