oferta bez formularza oferty

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
EwelinaSz
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwie 2014, 14:19

Post autor: EwelinaSz » 23 kwie 2014, 15:40

Witam

W przetargu nieograniczonym na artykuły spożywcze oferent nie złożył mi formularza oferty, który był wymagany w SIWZ. Posiadam informację o oferowanej kwocie bo podał w formularzu cenowym jaki należało wypełnić i dołączyć do oferty. Formularz cenowy jest dokumentem gdzie są wyszczególnione artykuły, ich ilości i należało nanieść ceny i wartości. Natomiast formularz oferty oprócz zaoferowanej ogólnej kwoty zawierał też inne informacje, głównie oświadczenia o zapoznaniu z dokumentacją, zgodę na warunki umowy, termin związania ofertą itp.
Co mogę z tym fantem zrobić? Czy powinnam odrzucić jako ofertę niezgodną z SIWZ?

Mam tez drugie pytanie. Inna oferta zawiera w formularzu cenowym bardzo niską cenę na jeden z artykułów. Jest to znaczna różnica od cen rynkowych, doszłam do wniosku, że najprawdopodobniej oferent się pomylił i wstawił cenę za sztukę, a nie za kg. danego towaru. Oferta jest najtańsza. Jednak gdyby moje przypuszczenie się sprawdziło, że się pomylił po poprawieniu byłaby najdroższa. Wiem, że nie mogę poprawiać dowolnie oferty. Czy powinnam pisać do oferenta o wyjaśnienia i na jakiej podstawie. Czy uznać za najkorzystniejszą ale co dalej.

Proszę podpowiedzcie. Dziękuję.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 23 kwie 2014, 18:30

Brak formularza ofertowego stanowi podstawę do odrzucenia takiej oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, chyba że inne dane które były wymagane, terminy, gwarancja itp., wynikają z innych załączonych dokumentów tym bardziej że został złożony formularz cenowy.
"Zamawiający nie ma oceniać poprawności wyliczeń dokonanych przez wykonawcę, ani też poszczególnych składników, jakie składają się na cenę oferty, gdyż zgodnie z przyjętą linią orzeczniczą Krajowej Izby Odwoławczej i Sądów Okręgowych nie ocenia się poszczególnych cen jednostkowych, lecz cenę całej oferty. Żądanie przez Zamawiającego kosztorysów (w szczególności na podstawie przedmiarów) jest więc żądaniem zbyt daleko idącym, może być także żądaniem nieuprawnionym, gdyż Zamawiający nie żądał w treści SIWZ załączenia kosztorysów do oferty.
Powyższe stanowisko potwierdza wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 21 czerwca 2010r., sygn. akt XIX Ga 175/10, w którym Sąd stwierdził m.in.: „(…) kryterium do ustalenia ceny „rażąco niskiej” nie są poszczególne ceny jednostkowe, lecz cena za całość usługi będącej przedmiotem zamówienia.”

ODPOWIEDZ