Wykonawca podał dłuższy termin realizacji zamówienia

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Ellizabet
Posty: 2
Rejestracja: 17 kwie 2014, 10:22

Post autor: Ellizabet » 17 kwie 2014, 10:50

Zamawiający w SIWZ i projekcie umowy wymagał aby Wykonawca wykonał przedmiot zamówienia w terminie 86 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy. Natomiast w formularzu ofertowym Wykonawca podał, iż przedmiot zamówienia zrealizuje w terminie 123 dni kalendarzowych licząc od dnia podpisania umowy. Dodatkowo Zamawiający nie zmieniał treści ogłoszenia o zamówieniu w zakresie terminu realizacji zamówienia.
Biorąc powyższe pod uwagę, czy Zamawiający może zgodnie z art. 87 ust. 2 pkt 3) ustawy Pzp poprawić termin realizacji jako inną omyłkę, czy odrzucić ofertę jako niezgodną z treścią SIWZ? Czy są w ww. sprawie jakieś wyroki?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 17 kwie 2014, 10:54

A może tak pogoglować?, a wyroki się znajdą.

Ellizabet
Posty: 2
Rejestracja: 17 kwie 2014, 10:22

Post autor: Ellizabet » 17 kwie 2014, 11:43

Szukałam, ale znalazłam tylko wyroki, gdzie Wykonawca w formularzu ofertowym nie uwzględnił ogłoszonej przez Zamawiającego zmiany terminu realizacji zamówienia i tym samym podał termin pierwotny tj. z przed zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu. W takim przypadku Izba przychyla się do poprawy terminu jako innej omyłki. W moim przypadku nie było zmiany terminu realizacji zamówienia. Od ogłoszenia do otwarcia ofert termin ten obejmował 86 dni kalendarzowych a pomimo to Wykonawca podał w formularzu ofertowym termin realizacji 123 dni kalendarzowe.
Dodatkowo w wyrokach znajdowałam przypadki, gdzie Wykonawcy podając inne terminy realizacji zamówienia, podawali terminy wykonania wcześniejsze (korzystniejsze) niż żądał tego Zamawiający.

Nie znalazłam jednak wyroku gdzie Wykonawca w formularzu ofertowym podał późniejszą datę wykonania zamówienia, która nie była by przyczyną Jego pomyłki w związku ze zmianą treści ogłoszenia o zamówieniu dot. zmiany terminu realizacji zadania.

Osobiście wydaje mi się, że trzeba było by odrzucić taką ofertę ale chciała bym znaleźć jakieś orzecznictwo w tej sprawie

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 17 kwie 2014, 12:57

Oczywistym jest w tym wypadku że oferta jest do odrzucenia, jako że treść oferty nie odpowiada treści SIWZ.

ODPOWIEDZ