Ważne pytanie dotyczące modyfikacji treści SIWZ

Wszystkie zagadnienia związane ze stworzeniem poprawnej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia - omówienie SIWZ
Tina
Posty: 11
Rejestracja: 29 sie 2007, 20:47

Post autor: Tina » 30 sie 2007, 6:08

Witam serdecznie i bardzo proszę o pomoc. Jestem nowicjuszką w zamówieniach publicznych, pracuję dopiero dwa miesiące i już mam ogromny problem. Zamieściłam ogłoszenie o przetargu nieograniczonyn o wartości poniżej 211 000 euro,a zaraz po tym okazało się, że wartość zamówionej aparatury znacznie przekracza wartość brutto jaką może dać zamawiający. Po prostu, niewypał, brak należytej staranności itp...Czy w związku z tym, mogę powołać się na art. 38 ust.4 i zmodyfikować treść siwz zmniejszając ilość asortymentu: z trzech aparatów na dwa, przy czym (dwa aparaty spełniają podobną funkcję) - i zrezygnować z tego , którego nie musi być? Pytanie: jeżeli tak, to jak umotywować zmianę, przyznać się do niedoszacowania??? Na przetargu i czasie bardzo nam zależy, otwarcie ofert jest za kilka dni. W ogóle problem wziął się stąd, że poinstruowano mnie na samym początku mojej pracy, że pracownikowi zamówień publicznych (komisji również) nie wolno zbierać wywiadu rynkowego od firm, bo istnieje zagrożenie robienia przetargu "pod firmę", a tym samym korupcją.
Kochani Forumowiczowie, pomóżcie proszę....Istnieje jakieś sensowne rozwiązanie tego problemu? Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 30 sie 2007, 7:50

Taka sytuacja rzeczywiście jest niestarannością zamawiającego. Jeżeli zamawiający nie ma wystarczających środków by sfinansować zamówienie to lepiej jeszcze przed otwarciem ofert próbować zaradzić temu. Generalnie modyfikacja specyfikacji jest tu dopuszczalna o ile oczywiście nie dotyczy kryteriów oceny ofert, warunków udziału w postępowaniu oraz sposobu oceny ich spełniania, których zmieniać nie wolno. I teraz powstaje pytanie czy zmniejszenie dostawy z trzech do dwóch aparatów nie spowoduje konieczności zmiany warunków udziału w postępowaniu, tzn., czy po zmianie warunki nie będą wygórowane, bo dostosowane do trzech aparatów? Może tak, może nie. Jeśli wartość zamówienia nie jest bardzo wysoka, a warunki sformułowane rozsądnie to możliwe, że mogą zostać. Jeśli teraz będą wygórowane to ktoś może wnieść protest na ograniczanie konkurencji nieproporcjonalnymi warunkami. A warunków jak wiadomo zmienić nie można tak czy inaczej. Proszę się nad tym zastanowić. Jeżeli nie będzie potrzeby zmiany warunków udziału w postępowaniu to sądzę, że można spróbować zrobić taką modyfikację. Prawo nie nakłada obowiązku formalnego uzasadniania w dokumencie modyfikującym siwz, ani w żądnym innym dlaczego zamawiający zrobił taką zmianę. Zawsze można oficjalnie mówić, że stwierdzono, że potrzebne są dwa, a nie trzy. Oczywiście w razie modyfikacji proszę przesunąć termin składania ofert o kilka dni skoro zostało tak mało czasu do otwarcia ofert.

Tina
Posty: 11
Rejestracja: 29 sie 2007, 20:47

Post autor: Tina » 01 wrz 2007, 18:03

Witam,
bardzo dziękuję za cenne wskazówki dotyczące modyfikacji siwz. Przemyślałam to, co mi napisałeś Piotrze i stwierdziłam, że jednak nie mogę zmienić w siwz ilości (części składowych) aparatów, tak aby nie narazić się na protest. Trudno- zostawiam tak jak jest (bez modyfikacji).
Mam natomiast jeszcze jedno pytanie: w opisie przedmiotu zamówienia popełniłam omyłkę pisarską (ludzka rzecz, przecież zdarza się nawet najbardziej starannym), zamiast 50 sztuk napisałam 500 sztuk (np. czujników, bo chodzi tutaj o drobne elementy). Otrzymałam pytanie od Wykonawcy (właściwie to on mi zwrócił uwagę na mój błąd): czy na pewno zamawiający chce taką ilość zamówić?
Czy w tej sytuacji mogę bezkarnie przyznać się do omyłki pisarskiej, zmienić ilość z 500 na 50 i przeprosić zainteresowanych za zaistniałą sytuację?Chcę to zamieścic na stronie jako:pytania i odpowiedzi do specyfikacji na stronie. Zaznaczam, że do otwarcia ofert zostało mi jeszcze 11 dni.Czy mogę tak postąpić? Bardzo proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuję.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 wrz 2007, 7:59

Jak najszybciej poprawić pomyłkę i zmodyfikować specyfikację. Proszę dokonać modyfikacji nawet przed odpowiedzią na pytanie i ogłosić ją jako „Modyfikacja SIWZ”, żeby nie było żadnych wątpliwości. Jeśli jest 11 dni do otwarcia ofert (lub 9 od dziś licząc) raczej nie trzeba będzie przesuwać terminu składania ofert. Potem odpowiedzieć na pytanie, że zamawiający miał na myśli 50, ale się pomylił, natomiast dokonał już modyfikacji siwz. Co do „przeprosin” to ja osobiście bym nie zamieszczał takiego passusu. Nie spotkałem się też by jakiś zamawiający przepraszał za cokolwiek w oficjalnych pismach z postępowania.

Tina
Posty: 11
Rejestracja: 29 sie 2007, 20:47

Post autor: Tina » 03 wrz 2007, 21:50

Bardzo dziękuję za cenne wskazówki, ktore bardzo mi pomogły. Pozdrawiam serdecznie.Tina

ArtCz
Posty: 2
Rejestracja: 10 wrz 2007, 12:57

Post autor: ArtCz » 10 wrz 2007, 13:00

Tina;2173 pisze:pracownikowi zamówień publicznych (komisji również) nie wolno zbierać wywiadu rynkowego od firm, bo istnieje zagrożenie robienia przetargu "pod firmę", a tym samym korupcją
Witam serdecznie,
Czy ktoś mógłby się ustosunkować do powyższego? Wydaje mi się, że wywiad rynkowy jest niezbędny do rzetelnego przygotowania przetargu.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 11 wrz 2007, 8:01

Jeśli zamawiający nie udzielał danego rodzaju zamówień może nie wiedzieć jakie są ceny rynkowe danych produktów lub usług. Wywiad rynkowy nie jest czymś za założenia złym, aczkolwiek dyskusyjne jest kto powinien go robić. Jeśli zamawiający zabronił tego członkom komisji to miał do tego prawo, ale rozumiem, że podobne czynności wykonał ktoś inny, bo przecież zamawiający przed wszczęciem postępowania musiał jakoś ustalić wartość zamówienia. Być może zamawiający miał złe doświadczenia z przeszłości np. protesty, odwołania, kontrole, które podnosiły fakt kontaktowania się z wykonawcami przez członków komisji, którzy potem oceniali te oferty.

ODPOWIEDZ