Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa Przetarg

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
loraklorak
Posty: 2
Rejestracja: 03 lut 2014, 9:53

Post autor: loraklorak » 03 lut 2014, 9:55

Witam,
Nie jestem ekspertem w dziedzinie zamówień publicznych, ale nie uważacie, że to jawne przestępstwo?

Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Suwałkach ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie, instalacja i wdrożenie strony internetowej

[...]

Materiały przetargowe w cenie 100 zł + VAT za komplet oraz informacje na temat przetargu można uzyskać w siedzibie Spółdzielni

Uczestnikami przetargu mogą być wyłącznie oferenci, którzy zakupili materiały przetargowe od Zamawiającego.

Zastrzegamy sobie prawo swobodnego wyboru oferenta oraz unieważnienia przetargu bez podania przyczyn.

http://ssm.suwalki.pl/przetargi.php?id=852

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 03 lut 2014, 11:04

To zapewne postępowanie do 14 000 euro, a więc bez stosowania Pzp (pełnej procedury) z tym że faktycznie jest śmieszne i dziwne, gdyż trzeba zakupić materiały przetargowe!!!, trzeba zadzwonić i dopytać o ich śmieszne wytyczne, dlaczego i na jakiej podstawie prawnej.

loraklorak
Posty: 2
Rejestracja: 03 lut 2014, 9:53

Post autor: loraklorak » 03 lut 2014, 11:21

Dzwoniłem i jak zwykle spychologia. Nikt nie wie. Może niech pan zadzwoni tu a może tam. A na koniec powiedzieli, że człowiek co to wymyślił, to go nie ma. :)

Zazwyczaj tłumaczą się, że to poniżej 14 000 euro, ale jeśli tak, to po co robić przetarg.
Wg. mnie to przykrywka i "w papierach gra".

Tu na ścianie wschodniej 99,9% przetargów jest ustawianych. Sam tu mieszkam i tym bardziej mnie to zasmuca.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 03 lut 2014, 11:56

Wydatki (te poniżej 14000 również) nie mogą być wydawane w sposób dowolny a jedynie w oparciu o zasady uczciwej konkurencji a to postępowanie ewidentnie je narusza.

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 03 lut 2014, 14:32

tylko, że spółdzielnie mieszkaniowe nie są podmiotami zobowiązanymi do stosowania pzp więc mogą sobie i 1000 zł brać za dokumentację TO zwykły przetarg KC zapewne więc dlaczego mają nie brać skoro jest taka fantazja???

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 03 lut 2014, 15:52

Zgadza się, kolega pawellllek ma rację, nad tym się nie zastanowiłem.
W uzupełnieniu, obowiązek stosowania Pzp w przypadku:
1. ponad 50% wartości udzielanego zamówienia jest finansowane ze środków publicznych lub przez podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1-3a ustawy Pzp (np. jednostki sektora finansów publicznych),
wartość zamówienia jest równa progom unijnym lub je przekracza,
przedmiotem zamówienia są roboty budowlane w zakresie inżynierii lądowej lub wodnej, budowy szpitali, obiektów sportowych, rekreacyjnych lub wypoczynkowych, budynków szkolnych, budynków szkół wyższych lub wykorzystywanych przez administrację publiczną bądź usługi związane z takimi robotami budowlanymi.
Natomiast drugą z sytuacji przewiduje przepis art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp. Zgodnie z tą regulacją podmioty są zobowiązane do stosowania ustawy Pzp, jeśli zamówienie jest finansowane z udziałem środków, których przyznanie uzależniono od zastosowania procedury udzielania zamówienia z ustawy Pzp

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 04 lut 2014, 8:40

Janusz pisze:Natomiast drugą z sytuacji przewiduje przepis art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp.
ten przepis został uchylony w 2010 r. Obecnie obowiązuje ust. 3 ale na jego podstawie nie można zobowiązać do stosowania pzp.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 04 lut 2014, 8:52

pawellllek pisze:Obecnie obowiązuje ust. 3 ale na jego podstawie nie można zobowiązać do stosowania pzp.
Dlaczego nie można zobowiązać?, bo chyba jestem w tyle w tym zakresie.

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 04 lut 2014, 15:27

dlatego, że przepis art, 3 ust. 3 mówi o tym, iż przyznając środki finansowe itd. mogą uzależnić ich przyznanie od zastosowania przy ich wydatkowania "zasad równego traktowania, uczciwej konkurencji i przejrzystości". Przepis mówi więc jedynie o zobowiązaniu do przestrzegania "zasad" i to jest granica kompetencji przyznającego środki. Nie może on zobowiązać do stosowania pzp ponieważ takie zobowiązanie może wynikać jedynie z ustawy, a ta nie daje kompetencji w tym zakresie.
Stąd też we wszelkich umowach o dofinansowanie projektów dla beneficjentów niezbowiązanych do stosowania pzp jest jedynie wymóg przestrzegania zasad (konkurencyjność etc) a nie stosowania pzp. Taki też był cel zmiany przepisów z 2010 r.
Ostatnio zmieniony 04 lut 2014, 15:28 przez pawellllek, łącznie zmieniany 1 raz.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 04 lut 2014, 16:11

;), zgadza się.

ODPOWIEDZ