Gwarancja wadialna

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Marlena
Posty: 115
Rejestracja: 17 wrz 2008, 18:49

Post autor: Marlena » 14 lis 2013, 19:28

Witam,
czy zaakceptowalibyście Państwo gwarancję wadialną w formie kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem?
Dziękuję

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 14 lis 2013, 20:29

Bankowa czy ubezpieczeniowa?

Marlena
Posty: 115
Rejestracja: 17 wrz 2008, 18:49

Post autor: Marlena » 14 lis 2013, 20:47

ubezpieczeniowa , a co to za różnica?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 14 lis 2013, 21:25

Złożenie kopii dokumentu gwarancji jest wystarczające dla zabezpieczenia oferty wadium pod warunkiem, że gwarancja nie zawiera jakichkolwiek zapisów ograniczających możliwość dochodzenia roszczeń w granicach określonych w art. 46 ust. 4a i ust. 5 ustawy Pzp. Przepisy te nie precyzują szczegółowo wymogów, które musi spełniać gwarancja, aby stanowiła wadium prawidłowo zabezpieczające ofertę. Dlatego niezbędne jest każdorazowe zweryfikowanie treści dokumentu w celu ustalenia, czy będziesz mógł skorzystać (tzn. wystąpić z żądaniem wypłaty określonej sumy pieniężnej w związku ze ziszczeniem się przesłanek zatrzymania wadium) z gwarancji wadialnej złożonej w formie kserokopii.

Zobowiązanie gwaranta ma charakter abstrakcyjny, niezależny od leżących u podstaw gwarancji stosunków prawnych łączących gwaranta ze zleceniodawcą gwarancji (stosunek pokrycia ) i zleceniodawcy z beneficjentem (stosunek waluty). Gwarancja powinna zawierać minimalną treść, do której należy określenie, że ma ona charakter „bezwarunkowy,” „nieodwołalny,” a suma gwarancyjna płatna jest na „pierwsze żądanie” lub też wywiedzenie tych reguł, z samej niewątpliwej treści gwarancji. Umożliwia to zamawiającemu, uzyskanie od banku - gwaranta, kwoty wadium, na podstawie samego pisemnego żądania zapłaty.

Na potwierdzenie możliwości złożenia kopii gwarancji wadialnej wyrok KIO z dnia 6 kwietnia 2011 r. syg, akt KIO 628/11:
"Stan faktyczny sprawy nie jest między stronami sporny. Istotą sporu jest ocena prawna załączonego do oferty dowodu wniesienia wadium. Zdaniem Izby, ocena dokonana przez Zamawiającego była błędna, a w konsekwencji brak było podstaw do wykluczenia Odwołującego z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp.
W ocenie Izby Odwołujący prawidłowo wniósł wadium i udokumentował ten fakt. Wadium zostało wniesione w formie gwarancji ubezpieczeniowej, a dowodem jego wniesienia przed upływem terminu składania ofert była poświadczona za zgodność przez wykonawcę kopia tej gwarancji, załączona do oferty. Twierdzenia Zamawiającego o związanym z nieprzedstawieniem oryginału gwarancji wadialnej ryzyku wystąpienia w przyszłości niemożliwości zaspokojenia ewentualnych roszczeń, Izba uznała za bezpodstawne.
Z treści gwarancji wynika nieodwołalne i bezwarunkowe zobowiązanie gwaranta do zapłaty gwarantowanej sumy na pierwsze żądanie. Jednocześnie pkt 4 gwarancji stanowi, że zapłata nastąpi w terminie do 30 dni od doręczenia przez beneficjenta gwarancji pisemnego żądania wypłaty wraz z pisemnym oświadczeniem, że kwota roszczenia jest należna w związku z zaistnieniem jednego z przypadków zatrzymania wadium określonych w ustawie Pzp. Powyższe jednoznacznie świadczy o tym, że gwarant nie może uzależniać wypłaty kwoty objętej gwarancją od przedstawienia przez Zamawiającego oryginału gwarancji.
Izba nie dopatrzyła się ryzyka niemożliwości skutecznego dochodzenia roszczeń w postanowieniu punktu 6.1 gwarancji, zgodnie z którym gwarancja wygasa z chwilą jej zwrotu przed upływem terminu jej ważności. Umowa gwarancji ubezpieczeniowej, zawierana przez wykonawcę, tworzy stosunek prawny, w którym stroną zobowiązaną do świadczenia jest gwarant (zakład ubezpieczeń), a podmiotem uprawnionym - beneficjent, czyli zamawiający. Należy stwierdzić, że jedynie podmiot uprawniony ze stosunku gwarancji może swoim uprawnieniem dysponować, zatem tylko zwrot gwarancji dokonany przez beneficjenta gwarancji (zamawiającego) może prowadzić do jej wygaśnięcia przed upływem okresu ważności, natomiast zwrot oryginału dokumentu przez wykonawcę (zleceniodawcę) pozostaje bez wpływu na byt stosunku prawnego nawiązanego w wyniku zawarcia umowy. Nie wydaje się możliwe, aby zakład ubezpieczeń mógł skutecznie uchylić się od spełnienia świadczenia w przypadku zajścia zdarzenia objętego gwarancją, podnosząc zarzut jej wygaśnięcia na skutek zwrotu oryginału dokumentu przez wykonawcę. Podkreślić bowiem należy, że gwarancja jest nieodwołalna, co wynika wprost z jej treści, zatem zachowanie się wykonawcy (zwrot gwarancji), nie może rodzić skutków prawnych. Powyższe potwierdza przedstawione przez Odwołującego na rozprawie pismo członków zarządu gwaranta, w którym stwierdza się, że zwrot gwarancji przed upływem okresu jej ważności (pkt 6.1.), a tym samym jej wygaśnięcie przed upływem terminu ważności, jest skuteczny jedynie w przypadku zwrotu przez podmiot uprawniony a więc beneficjenta gwarancji".

Marlena
Posty: 115
Rejestracja: 17 wrz 2008, 18:49

Post autor: Marlena » 17 lis 2013, 12:35

Dziękuję za odpowiedź. Czytałam ten wyrok. Chyba pozostawię to tak jak jest, nie wykluczę wykonawcy. Szkoda tylko, że chociaż Wykonawca nie przedstawił do wglądu oryginału.

ODPOWIEDZ