Zaliczyć do omyłki czy odrzucenie

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
ulotne
Posty: 305
Rejestracja: 07 lip 2010, 15:03

Post autor: ulotne » 18 paź 2013, 13:42

Są to usługi szkoleniowe więc zwolnione z VAT - cena netto i brutto taka sama. Firma złożyła formularz ofertowy, gdzie kwotę netto i brutto wpisała 44,00 zł. Tą kwotę należało pomnożyć przez ilość godzin za całe zamówienie. Firma tego nie uczyniła. co teraz??

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 18 paź 2013, 14:27

Moim zdaniem jest podstawa aby obliczyć i zakwalifikować jako inną omyłkę.

ulotne
Posty: 305
Rejestracja: 07 lip 2010, 15:03

Post autor: ulotne » 18 paź 2013, 14:47

A miałeś Janusz już kiedy taki przypadek, jest na to jaki artykuł. Jest Kwota 44,00 zł, ale nie pisze za co to jest kwota czy za całość czy za godzinę. Jasno w formularzu, SIWZ i umowie mam napisane:

"Powyższa cena obejmuje pełen zakres zamówienia określony w dokumentacji przetargowej jak również w innych warunkach przedstawionych w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia".

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 18 paź 2013, 16:36

W tym wypadku należało by się zastanowić czy zakwalifikować jako omyłkę rachunkową, inną, czy też odrzucić.
Każdy przypadek jest inny i wymaga szczególnej analizy.
Dla oceny, czy w danym przypadku mamy do czynienia z błędem w obliczeniu ceny czy też z oczywistą omyłką rachunkową w jej obliczeniu, podstawowe znaczenie ma ustalenie sposobu obliczenia ceny. Jest to bardzo istotne z powodu różnych konsekwencji, jakie się z nimi wiążą.

Jeżeli masz do czynienie z błędem w ofercie, to skutkuje obowiązkiem odrzucenia oferty (art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp). Natomiast w przypadku omyłki masz obowiązek ją poprawić z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek, niezwłocznie zawiadamiając o tym wykonawcę, którego oferta została poprawiona (art. 87 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp).

Ocena, czy w danym przypadku mamy do czynienia z błędem lub omyłką rachunkową w obliczeniu ceny, winna być dokonywana indywidualnie dla konkretnego przypadku. Wymaga ona w pierwszym rzędzie ustalenia, jakie dane wskazane przez wykonawcę w ofercie służą obliczeniu ceny, którą bierzesz pod uwagę przy wyborze oferty najkorzystniejszej. Przy czym rozstrzyga o tym treść siwz w zakresie opisu sposobu obliczenia ceny.

Przez „omyłkę rachunkową w obliczaniu ceny” należy rozumieć omyłkę w przeprowadzaniu rachunków na liczbach. Oznacza to każdą omyłkę rachunkową, która dotyczy obliczenia ceny.
np.
Zgodnie z obecną linią orzeczniczą oczywistą omyłką rachunkową jest widoczny, niezamierzony błąd rachunkowy popełniony przez wykonawcę, który polega na uzyskaniu nieprawidłowego wyniku działania arytmetycznego, a w szczególności błędne zsumowanie lub odjęcie poszczególnych pozycji (wyrok KIO z 21 stycznia 2009 r., sygn. akt 20/09). Omyłka może być zatem uznana za oczywistą, gdy jest widoczna na pierwszy rzut oka, bezsporna, niebudząca wątpliwości. Popełniona omyłka ma charakter oczywisty, gdy zostanie stwierdzona samodzielnie przez zamawiającego, jest bezsporna i możliwa do poprawienia bez konieczności odwoływania się do innych dokumentów postępowania lub uzyskiwania wyjaśnień wykonawcy (wyrok KIO z 12 lutego 2009 r., sygn. akt 133/09).
W przypadku tego wykonawcy możliwość poprawienia jego omyłki (bądź też uznania tego faktu za błąd) zależy od ilości niezbędnych danych czy informacji, jakimi dysponujesz.
Masz uprawnienie do poprawienia takiej omyłki, jeżeli dysponujesz wszelkimi danymi niezbędnymi do przeliczeń.

ODPOWIEDZ