Problem czy typowe zakręcenie?

Wszystkie zagadnienia związane ze stworzeniem poprawnej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia - omówienie SIWZ
lex
Posty: 459
Rejestracja: 23 mar 2010, 12:49

Post autor: lex » 24 cze 2011, 18:29

Zgodnie z § 5 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów żądałem kart technicznych i katalogów lub rysunków opisanych przeze mnie w SIWZ urządzeń zabawowych na plac zabaw.

1. Jeśli Oferent nie załączył kart technicznych tutaj zatem (o ile dobrze kombinuje) będę dążył do uzupełnienia braków, jednakże co zrobić w przypadku, gdy inny oferent załączył błędne opisy np. zamiast ławki betonowej dał metalową itd.

2. Czy tutaj mogę uzupełniać czy uzupełnienie z art. 26 ust. 3 ustawy Pzp zmieni treść złożonej oferty?

Wiem, że jeśli opis techniczny jest elementem oferty wykonawcy lub na jego podstawie będzie dokonywane porównanie i ocena ofert, to takie uzupełnienie będzie niedopuszczalne.

Co od oceny było same kryterium cena.

3. Pytanie: jak odróżnić czy dany opis, etc jest elementem oferty, a kiedy jest zamiarem jedynie potwierdzenia, czy oferowane dostawy spełniają wymagania określone w SIWZ?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 24 cze 2011, 18:36

Jeżeli podałeś co ma wchodzić w skład zestawu i podałeś np. przykładowe zdjęcia, a rysunki, katalogi odbiegają od opisu to trzeba wezwać do uzupełnienia, często jest tak że wykonawca deklaruje w ofercie wykonać zamówienie zgodnie z SIWZ jednak ma gotowe katalogi które mogą odbiegać.

lex
Posty: 459
Rejestracja: 23 mar 2010, 12:49

Post autor: lex » 24 cze 2011, 18:45

Podałem co ma wchodzić oraz podałem wielkość z możliwym odchyłem +-10%.

Żądałem kartę techniczną i rysunek np. na ławkę betonową dostałem na metalową :) tu rozmiary pasowały,

jednak już w kolejnej ofercie nie grały wymiary...

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 24 cze 2011, 18:48

Moim zdaniem do uzupełnienia, ale to moje zdanie, oraz czy żądałeś po to aby rysunki, opisy itp., potwierdzały wymagania stawiane przez zamawiającego.

lex
Posty: 459
Rejestracja: 23 mar 2010, 12:49

Post autor: lex » 24 cze 2011, 18:54

Dokładnie żądałem w celu potwierdzenia, ponieważ potem Panowie przyjeżdżają, montują, ale po mojej kontroli muszą rozbierać, modyfikować i robi się dzień ponury a czas leci i wina lokalnej ludności leci na zamawiacza :)

Ale jak odróżnić potwierdzenie wymagań od tego czy jest elementem oferty?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 24 cze 2011, 18:59

Podam na przykładzie ;)
"Jeśli wymagasz opisu w celu dokonania na jego podstawie oceny złożonej oferty w ramach kryterium techniczno-jakościowego lub też jakościowego, nie jest możliwe uzupełnienie oferty w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp. Byłoby to de facto uzupełnienie elementu oferty prowadzące do zmiany treści złożonej oferty.
Jeśli natomiast złożenie opisu technicznego ma służyć potwierdzeniu spełniania przez oferowane dostawy wymagań określonych przez Ciebie w siwz, wówczas uzupełnienie w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp jest dopuszczalne, w oparciu o wykładnię celowościową.
Nim podejmiesz decyzję co do uzupełnienia lub odrzucenia oferty wykonawcy, ustal, czy faktycznie żądany przez Ciebie opis towaru można traktować jako odrębny od oferty dokument, o którym mowa w art. 25 ust. 1 ustawy Pzp.
Bardzo często zdarza się, że zamawiający wymagają, aby do oferty wykonawcy został dołączony opis zamawianego produktu. Jednakże z góry narzucają wykonawcom format i zakres danych, które należy umieścić w ofercie. Na przykład w siwz umieszczają wzór tabeli z niezbędnymi danymi, a wykonawca ma za zadanie wpisać odpowiednio, czy oferowany przez niego produkt spełnia poszczególne parametry techniczne lub ich nie spełnia. Taki opis należy traktować jako integralną część oferty i umieszczenie przez wykonawcę informacji o niespełnieniu jakiegoś warunku nie może być uzupełniane lub wyjaśniane.
Podobnie jest, gdy zamawiający żąda od wykonawcy próbek lub opisu po to, by na ich podstawie dokonać oceny w kryterium jakościowym. Uzupełnianie tego rodzaju dokumentów również nie powinno być dopuszczalne z uwagi na możliwość zmiany przez wykonawcę treści złożonej oferty.   
Kiedy możesz żądać od wykonawców uzupełnienia  próbek, fotografii lub opisów technicznych itp.?
Inaczej jest, jeśli nie sprecyzowałeś zakresu danych, jakich wymagasz od wykonawców i poprosiłeś jedynie o opis przedmiotu zamówienia zgodnie z § 5 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, po to aby sprawdzić, czy oferowane dostawy spełniają Twoje oczekiwania. W tym celu, zgodnie z § 5 ww. rozporządzenia, możesz żądać w szczególności:
1. próbek, opisów lub fotografii;
2. opisu urządzeń technicznych, instrukcji obsługi oraz środków stosowanych przez wykonawcę dostaw lub usług oraz opisu zaplecza naukowo-badawczego wykonawcy, w celu potwierdzenia zapewnienia odpowiedniej jakości realizowanego zamówienia (…).
Należy zauważyć, że dokumenty takie w przeważającej części są materiałami o dość dużym stopniu ogólności, przygotowanymi raczej w celach promocyjno-reklamowych niż pod konkretne postępowanie. Dlatego może się zdarzyć, że w prospekcie opisującym dany model samochodu nie ma wszystkich informacji wymaganych przez zamawiającego. W mojej ocenie taka sytuacja nie powinna pociągać za sobą konieczności odrzucenia oferty wykonawcy.
Czasami konieczne są wyjaśnienia i uzupełnienia dokumentów
Nieścisłości w opisie technicznym lub nawet sprzeczności powinny zostać wyjaśnione na podstawie art. 26 ust. 4 ustawy Pzp i ewentualnie uzupełnione zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy Pzp. 
Uzupełnianie dokumentów przedmiotowych jest możliwe dzięki zrównaniu przez ustawodawcę obu rodzajów dokumentów (zarówno podmiotowych – potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu; jak i tych przedmiotowych).
OrzeczeniePodobny pogląd reprezentuje Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 17 września 2008 r. (sygn. akt KIO/UZP 919/08). Zgodnie z nim, co do zasady dopuszczalne jest uzupełnianie oferty o dokumenty przedmiotowe, i to zarówno w sytuacji, gdy fizycznie nie zostały one załączone do oferty, jak i w przypadku gdy zostały one załączone, ale zawierają błędy lub braki. W takim wypadku próbkę, folder reklamowy czy opis należy traktować jak dokument lub oświadczenie z art. 25 ust. 1 ustawy Pzp.
Zatem jeśli Twoim zamiarem było jedynie potwierdzenie, czy oferowane dostawy/usługi/ roboty budowlane spełniają wymagania określone w siwz, wówczas uzupełnienie w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp jest uzasadnione (potwierdza to powołany wyżej wyrok KIO). Jeśli jednak opis techniczny jest elementem oferty wykonawcy lub na jego podstawie będziesz dokonywał porównania i oceny ofert, jego uzupełnienie w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp jest niedopuszczalne.
Podstawa prawna:
art. 25 ust. 1 pkt 2, art. 26 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 223, poz. 1655 ze zm.),
§ 5 rozporządzenia z 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane."

Czy wszystko jasne ? :)

lex
Posty: 459
Rejestracja: 23 mar 2010, 12:49

Post autor: lex » 24 cze 2011, 19:08

:) mam to przed nosem ;)

Ok więc uzupełniam,

a więc można to porównać mniej więcej do sytuacji, gdy np. jest dostawa laptopów i dajemy własny załącznik (tabelkę) do wypełnienia przez oferenta i tutaj zrobi błąd zamiast 4 GB ramu zapisze 2 GB więc tutaj dojdzie do odrzucenia oferty bo ów załącznik jest treścią oferty? Dobry tor? :)

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 24 cze 2011, 19:08

Dobry.

lex
Posty: 459
Rejestracja: 23 mar 2010, 12:49

Post autor: lex » 24 cze 2011, 19:11

Ok to kolejny raz mi pomogłeś, ciekawe kiedy się zrewanżuje ;) Tak przy okazji czasami nie jedziesz może na HotZlot 2011?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 24 cze 2011, 21:06

lex pisze:Ok to kolejny raz mi pomogłeś, ciekawe kiedy się zrewanżuje ;) Tak przy okazji czasami nie jedziesz może na HotZlot 2011?
Spoko, trzeba sobie pomagać, każda opinia przydatna ;)

lex
Posty: 459
Rejestracja: 23 mar 2010, 12:49

Post autor: lex » 24 cze 2011, 22:19

Dokładnie ;)

Viva_
Posty: 2
Rejestracja: 11 paź 2012, 19:13

Post autor: Viva_ » 11 paź 2012, 20:00

Witam, jestem "nowa" i mimo że pomoc była łopatologiczna, muszę dopytać. Moje postępowanie ma dwa kryteria: cena i jakość. W ramach oceny ofert na podstawie kryterium nr 2 wykonawcy zostali zobowiązani do dostarczenia próbek - sytuacja jest szczególna bo są to wysoko specjalistyczne usługi. Zamawiajacy wymagał aby próbki dostarczone zostały w dwóch formach: elektronicznej i wydruku - 6 szt kazdy dotyczacy probki Trzecim elementem było uzasadnienie zastsowanego podejścia. Dwa pierwsze elementy podlegają ocenie.
Jeden z wykonawców nie dołączył jednego z 6 wydruków i trzeciego elementu - uzasadnienia.
Dodam, że w wersji elektronicznej ten brakujący wydruk jest zaprezentowany.
Szczerze mówiąc, nie potrafię rozstrzygnąć czy jest to sytuacja patowa w której nie mogę wezwać wykonawcy do uzupełnienia? Czy też traktując to jako próbkę możliwości / jakości usługi która chcemy zamówić - mogę wezwać wykonawcę (26 ust 3) do uzupełnienia.
Dodam, że jest to tryb ograniczony i wykonawcy potwierdzili już spełnianie warunków udziału w postępowaniu na etapie składania wniosków.
Z góry dziękuje za pomoc.

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 12 paź 2012, 7:55

Janusz pisze:"Jeśli wymagasz opisu w celu dokonania na jego podstawie oceny złożonej oferty w ramach kryterium techniczno-jakościowego lub też jakościowego, nie jest możliwe uzupełnienie oferty w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp. Byłoby to de facto uzupełnienie elementu oferty prowadzące do zmiany treści złożonej oferty.
jak napisał Janusz jeśli próbka podlega ocenie w kryterium jakościowym nie ma możliwości uzupełnienia.

Viva_
Posty: 2
Rejestracja: 11 paź 2012, 19:13

Post autor: Viva_ » 15 paź 2012, 8:08

efigy007 bardzo dziękuję :-)

zielona
Posty: 38
Rejestracja: 26 maja 2012, 9:27

Post autor: zielona » 21 wrz 2013, 15:24

Chciałam poruszyć raz jeszcze mój problem, gdyż ostatnio umieściłam pytanie w niewłaściwym miejscu, a teraz przy okazji podaję bardzo szczegółowo informacje z przetargu:)

Przetarg nieograniczony. Kryterium - 100% cena.
Zapis siwz: "Zamawiający uzna, iż Wykonawca potwierdził, że oferowana dostawa odpowiada wymaganiom określonym przez Zamawiającego, jeśli załączy do oferty:
-karty katalogowe /DTR/ lub inne dokumenty
-opis zaoferowanego przedmiotu zamówienia - załącznik nr 1/2/3 + - (na wszystkie 3 części tabelki do wypełnienia-po lewej str. parametry minimalne Z-go, po prawej Wykonawca wpisuje oferowane parametry).

Wykonawca pozostawił w kilku miejscach puste pola - nieuzupełnione, albo wpisał: 12-20 cm (skopiował Zamawiającego), zamiast wpisać KONKRETNĄ wartość z tego przedziału np. 18 cm.

PYTANIE; Wzywać z 26.3 w do uzupełninia brakujących wierszy załącznika? (wg mnie tak, tym bardziej, ze kryterium 100% - cena) oraz do wyjaśnienia dokładnej wartości (błędnie wpisał Wykonawca przedział: 12-20 cm) - tu tez bym wyjaśnia.

Prośba: o wyroki KIO, jeśli ktoś posiada.

Z góry dziękuję.

ODPOWIEDZ