INFORMACJA O NIEPRAWIDŁOWOŚCIACH

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
lumark
Posty: 56
Rejestracja: 28 lip 2010, 11:09

Post autor: lumark » 02 sie 2010, 11:57

Odwołanie poniżej progów unijnych przysługuje wykonawcom wyłącznie wobec czynności:
1) wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki lub zapytania o cenę;
2) opisu sposobu dokonywania oceny spełnienia warunków udziału w postępowaniu;
3) wykluczenia odwołującego z postępowania o udzielenie zamówienia;
4) odrzucenia oferty odwołującego.

Natomiast jeżeli nie było takich czynności jak powyżej, wykonawca może w terminie przewidzianym do wniesienia odwołania poinformować zamawiającego o niezgodnej z przepisami ustawy czynności podjętej przez zamawiającego.

Art 94 ust. 2 uPzp mówi, że zamawiający może zawrzeć umowę w sprawie zamówienia publicznego przed upływem terminów, jeżeli w postępowaniu poniżej progów nie odrzucono żadnej oferty oraz w przypadku trybu nieograniczonego nie wykluczono żadnej oferty.

Proszę napisać czy dobrze rozumiem:
Wykonawca, który nie ma podstaw do złożenia odwołania a jego oferta nie została odrzucona i żadnego z innych wykonawców w zasadzie nawet jak złoży informację o nieprawidłowościach to może dowiedzieć, że umowa z wykonawcą który złożył najkorzystniejszą ofertę została zawarta i co w takiej sytuacji?

Z moich rozważań wychodzi, że wykonawca może złożyć jedynie informację o nieprawidłowościach jedynie wtedy gdy jakaś inna oferta została odrzucona lub wykluczona z postępowania.

A co w przypadku gdy wykonawcy przysługuje odwołanie a nie ma kasy na jego złożenie i składa do zamawiającego informację o nieprawidłowościach w czynnościach i rzeczywiście ma rację i co w takiej sytuacji? Ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji w ustawie. Czy lepiej zostawić postępowanie takie jak było czy jeżeli ewidentnie jest wina zamawiającego ponowić czynność i zbadać i ocenić na nowo oferty?

Bardzo proszę o rozjaśnienie tego przepisu.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 02 sie 2010, 12:07

Jeżeli nie odrzucono ofert i nie wykluczono żadnego Wykonawcy z postępowania można szybciej podpisać umowę, jednak Wykonawca może złożyć informację że według niego coś jest nie tak, można odpowiadać bądź nie, kłopot będzie wówczas gdy faktycznie okaże się że Zamawiający popełnił błąd i teraz trzeba to odkręcić, a podpisana umowa jest nieważna.
Osobiście czekam, i podpisuję umowę po terminach przewidzianych na wniesienie informacji (odwołania).

lumark
Posty: 56
Rejestracja: 28 lip 2010, 11:09

Post autor: lumark » 02 sie 2010, 12:18

A czy da się unieważnić podpisaną już umową? W jaki sposób? Na podstawie jakiego artykułu?

Jeżeli Pan może to proszę napisać co w przypadku gdy zamawiający dostaje informacje o nieprawidłowościach od wykonawcy któremu przysługuje odwołanie i ma w niej rację, że błąd w czynnościach popełnił zamawiający? Co wtedy na nowo badać i oceniac oferte. Nie ma takiej sytuacji przewidzianej w ustawie.

almarta
Posty: 255
Rejestracja: 25 cze 2010, 8:39

Post autor: almarta » 11 wrz 2013, 7:43

jeśli mam trzy oferty w postępowaniu powyżej progów unijnych, żadnej oferty nie odrzucam to kiedy mogę podpisać umowę?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 11 wrz 2013, 8:25

Polecam lekturę art.94 ustawy Pzp.

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 11 wrz 2013, 8:32

10 dni gdy inf. fax, mail
15 dni pozostały sposób
nie ma znaczeniu powyżej progów, że nie było wykl. i odrzuc.

almarta
Posty: 255
Rejestracja: 25 cze 2010, 8:39

Post autor: almarta » 11 wrz 2013, 8:42

no czytałam , ale ogarnęły mnie wątpliwości w momencie, kiedy wykonawca biorący udział w przetargu powyżej progów unijnych miał kłopoty z zabezpieczeniem a ja patrząc na przesłany dokument o wyborze oferty najkorzystniejszej zaczęłam się zastanawiać czy:
mam jedną ofertę, okey powołuję się na art.94 ust.2
mam trzy oferty, postępowanie powyżej progów unijnych, nikogo nie odrzucam i art.94 ust.1 mi pasuje.

a wykonawca zadaje mi pytanie:
proszę stosować art.94, ust.1 pkt 1 bo JA WYKONAWCA mam 15 dni na podpisanie umowy a nie 10 bo nie ma w waszych dokumentach mojego potwierdzenia że otrzymałem wybór zgodnie z art.27, ust.2

...i faktycznie, nie potwierdził mi przesłania:(, choć czytając wyroki KIO to nie ma wprost wymogu potwierdzenia otrzymania.
i dlatego zwątpiłam w swoją wiedzę:(

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 12 wrz 2013, 8:26

almarta pisze:nie potwierdził mi przesłania:(,
to jest bez znaczenia nawet jak nie potwierdzi..

ODPOWIEDZ