pełnomocnictwo potwierdzone za zgodność przez radcę praw

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
flyn757
Posty: 45
Rejestracja: 12 sie 2008, 21:46

Post autor: flyn757 » 12 sie 2013, 1:09

Witam, chciałam zapytać co sądzicie o potwierdzaniu pełnomocnictwa za zgodność przez radcę prawnego którego to pełnomocnictwo dotyczy. W SIWZ dopuszczałam pełnomocnictwo w oryginale lub kserokopię potwierdzoną za zgodność z oryginalem przez notariusza. Otrzymałam ofertę z kserówką pełnomocnictwa od zarządu dla radcy prawnego i ten radca poświadczył za zgodność z oryginałem pełnomocnictwo (dla siebie) i udzuelil sam pełnomocnictwa dla innej osoby do podpisania oferty. Z kserówki pełnomocnictwa zarządu wynika, że może udzielać dalej pełnomocnictw. Nasz zakładowy prawnik mówi, żebym sie nie czepiała, bo teraz radca prawny może sam poświadczać swoje pelnomocnictwo nawet w sądzie... Co o tym myślicie?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 12 sie 2013, 12:54

"Radca prawny ma prawo sporządzania poświadczeń odpisów dokumentów za zgodność z okazanym oryginałem w zakresie określonym odrębnymi przepisami. Poświadczenie powinno zawierać podpis radcy prawnego, datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia, na żądanie - również godzinę dokonania czynności. Jeżeli dokument zawiera cechy szczególne (dopiski, poprawki lub uszkodzenia) radca prawny stwierdza to w poświadczeniu." Nie jest więc tak, iż radca moze uwierzytelniac jedynie pełnomocnictwo, może też uwierzyteniać inne dokumenty, bo przepis powyższy odwołuje się do przepisów szczególnych. Na mocy przepisów kpa, kpc, ordynacji podatkowej, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi
radca prawny ma możliwość potwierdzania za zgodnośc z oryginałem dokumentów składanych w postepowaniach określonych tymi przepisami.
To robbi w ramach tzw. pełnomocnictwa procesowego.
Dodatkowo mamy tzw. pełnomocnictwo materialne, wynikajace z kc. Zapisy art 14 ustawy pzp wskazują, że stosujemy kc. Zgodnie z art 95 kc, § 1. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela.
Zatem skoro ustawa pzp nie wyłącza tego przepisu, radca prawny może uwierzytelniać bądź podpisywac dokumenty w imieniu wykonawcy, ale pod warunkiem udzielenia mu pełnomocnictwa. Zatem powinno być w przedmiotowym przykładzie wezwanie do uzupełnienia poprzez złożene odpowiedniego pęłnomocnictwa."

flyn757
Posty: 45
Rejestracja: 12 sie 2008, 21:46

Post autor: flyn757 » 12 sie 2013, 13:34

Dziękuję :)

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 30 sie 2013, 9:48

Janusz pisze:"Radca prawny ma prawo sporządzania poświadczeń odpisów dokumentów [...]"
Janusz, ja bym nie był tego taki pewien. Po pierwsze art. 6 ust. 3 ustawy o radcach prawnych mówi, że radca ma prawo poświadczania "w zakresie określonym odrębnymi przepisami" Oznacza to, iż zakres ten powinien byc wprost określony w jakimkolwiek odrębnym przepisie. Przykładem takiego "odrębnego przepisu" jest np. art. 89 par. 1 KPC i analogiczne rozwiązanie w KPK. Tymczasem uPzp nie zawiera przepisu, który daje radcy podstawę do dokonywania poświadczeń. Radca prawny nie ma prawa poświadczyć pełnomocnictwa w postępowaniu. Prawo takie ma jedynie notariusz. Wynika to wprost z wymogu formy oferty (art. 82 ust. 2 uPzp) i art. 99 par. 1 kc. Takie pełnomocnictwo nie będzie bowiem czyniło za dość wymaganiom dla swojej formy.
Nie jest żadnym argumentem stwierdzenie "że nawet przed może poświadczać". Może dlatego, że wynika to wprost z przepisu kpc albo kpk i w żadnym wypadku nie można tego rozszerzać na inne pola. Radca nie jest notariuszem i nie może w postępowaniu uwierzytelniać dokumentów co do których zastrzeżono formę pod rygorem nieważności.

Oczywiście inne dokumenty, co do których nie ma rygoru formy (oryginał) może sobie podpisywac i poświadczać ale pod warunkiem, że ma odpowiednie pełnomocnictwoo do wykonywania takich czynności. Zajmowanie stanowiska r.pr. w tym wypdaku nie kreuje żadnych uprawnień.
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2013, 14:30 przez pawellllek, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ