Pytanie o podejście producenta

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
ITP2013
Posty: 1
Rejestracja: 14 sie 2013, 7:22

Post autor: ITP2013 » 14 sie 2013, 11:27

Szanowni mam prośbę o poradę bo mam sytuacje która nie jest standardowa. Wszyscy zwracamy uwagą na działalność Zamawiajacego i właściwe sformułowanie specyfikacji przetargu tak by zachowac kokurencyjność i nie faworyzowac jednego producenta.

Mam sytuacje gdzie u klienta przetarg definiuje określone rozwiązanie sprzętowe it. Np serwer określonego producenta albo określone bazy danych innego. I z tym nie chciałbym walczyć bo to klient i jedyne co mogę uzyskać to wyjaśnienia że taka baza danych a nie inna jest wymagana ze względu na wymagania aplikacji, standardy rynkowe itp, i że taki a nie inny serwer konkretnego producenta jest wymagany jako uzupełnienie istniejącej infrastruktury itp itd. I mogę się dalej sądzić.

To z czym mam problem to selektywne podejście producenta bazy danych lub sprzętu. I jeden producent i drugi to międzynarodowe amerykańskie firmy. Spotykam się z sytuacją w której przetarg definiuje określone rozwiązanie którego producent nie umożliwia konkurencji w danym projekcie i wybiera spośród autoryzowanych dostawców jednego czy dwóch którzy mogą otrzymać preferencje cenową i reszta partnerów mimo że ma analogiczne kwalifikacje nie może prowadzić sprzedaży i konkurować.

Reprezentuje autoryzowanego partnera producentów których dotyczy to postępowanie. I w mojej sytuacji Przedstawiciel Handlowy (pracownik) producenta decyduje autorytatywnie kto z partnerów handlowych otrzyma ofertę cenową dedykowaną dla klienta gdzie upusty sięgają 40-50%, a kto nie otrzyma i będzie mógł składać ofertę bazując na cenach dostępnych u autoryzowanych dystrybutorów - czyli średnio około 12-15%

Z mojego własnego rozpytania takie praktyki to exclusive dealing oraz resale prace maintenance http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-competitive_practices z tym że potrzebuje wsparcia jesli chodzi o polskie lub europejskie prawodastwo lub orzecznictwo. Przychodzi wam coś do głowy jak to się ma do lokalnych praktyk i orzecznictwa w Polsce i UE ?

pozdrawiam
Ms

ODPOWIEDZ