Referencje między podmiotami jednej grupy

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Novid
Posty: 70
Rejestracja: 15 lip 2013, 16:46

Post autor: Novid » 15 lip 2013, 16:59

Witam serdecznie,
jest to mój pierwszy wpis i mam pytanie dotyczące spełnienia wymogów wiedzi i doświadczenia i ich udokumentowania czyli referencji.

Otóż pracuje w firmie, która należy do grupy 6 firm sygnowanych wspólnym elementem w Logo i w nazwie (powiedzmy Ferrari Opony, Ferrari Oleje, Ferrari Farby itp), posiadających wspólną siedzibę (jeden adres) natomiast każda firma jest oddzielnym podmiotem (KRS, NIP, REGON).

Chodzi o fakt, że jedna firma świadczy różnego rodzaju usługi na rzecz innych (i na odwrót) i czy w związku z tym w przypadku wykorzystania referencji jednej firmy z takiej grupy wystawionych na rzecz drugiej Zamawiający ma prawo lub może podważyć "prawdziwość" takich referencji ??

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 15 lip 2013, 17:04

Można skorzystać z potencjału podmiotu trzeciego, w tym przypadku każda firma jest odrębnym podmiotem gospodarczym więc ma prawo użyczyć innej firmie doświadczenie.

Novid
Posty: 70
Rejestracja: 15 lip 2013, 16:46

Post autor: Novid » 15 lip 2013, 17:17

Chodziło mi raczej o fakt, że startujemy w przetargach z ramienia 1 firmy i na nią są wystawione wszystkie referencje od firm z zewnątrz i od firm z naszej "grupy". O ile nie znalazłem przepisu, że takie referencje można odrzucić to czy Zamawiający lub co jest bardziej prawdopodobne inne firmy, które z nami przegrały mogą podważyć takie referencje ? Bo próbować na pewno będą.

krootki
Posty: 59
Rejestracja: 11 mar 2013, 10:08

Post autor: krootki » 16 lip 2013, 11:05

Ja powiem tak - już chyba dwukrotnie próbowałem podważyć referencje wystawiane przez "rodzinnie" powiązane osoby i niestety nie udało mi się nic wskórać. Tyle, że tam na pewno nie było żadnych świadczonych usług. Co z tego skoro zamawiający nie był zainteresowany wyjaśnieniem sprawy i nawet przed KIO twierdził, że wszystko jest ok - wykaz (wykonanych usług) jest to jest a czy on jest prawdziwy to inna kwestia.

Novid
Posty: 70
Rejestracja: 15 lip 2013, 16:46

Post autor: Novid » 16 lip 2013, 13:14

Krootki - widzisz właśnie chodzi o fakt, że my świadczymy sobie nawzajem usługi więc pod tym względem wszystko jest OK. Tylko tyle, że dziś dowiedziałem się, że jednak jesteśmy powiązani kapitałowo i nie wiem czy to nie zmienia postaci rzeczy ??!!

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 16 lip 2013, 13:29

Jesteście powiązani kapitałowo, lecz czy składacie odrębne oferty?, jeżeli nie to jest OK.

Novid
Posty: 70
Rejestracja: 15 lip 2013, 16:46

Post autor: Novid » 22 lip 2013, 11:30

Jesteśmy powiązani kapitałowo...

ODPOWIEDZ