pytanie od wykonawcy- czy można łączyć polisy?

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
a19
Posty: 9
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:07

Post autor: a19 » 04 lut 2011, 10:51

Zamawiający wymaga polisy na jakąś kwotę- mamy na kwotę mniejszą, ale znamy firmy, które mogły by stanąć z nami w konsorcjum/ 'użyczyć' nam polisy (na zasadzie polegania na zasobach ekonomicznych.
Czy kwoty polis można łączyć?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 04 lut 2011, 11:26

wyrok UZP/ZO/0-1181/07:
"Zespół Arbitrów uznał także, że firma ELTAR w sposób prawidłowy wykazała posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej wymaganej przez SIWZ (pkt 9.1.3 c). Nie ma żadnych podstaw, aby przyjąć że użycie w Specyfikacji sformułowania „wykonawca musi złożyć polisę" miało zamykać możliwość złożenia dwóch polis, łącznie obejmujących wymaganą sumę ubezpieczenia. Z żadnych postanowień ustawowych bądź umownych nie wynika, aby posiadanie dwóch polis miało zamykać Zamawiającemu (bądź osobie trzeciej) możliwość dochodzenia ewentualnych roszczeń na ich podstawie."


W szczególności Izba zwraca uwagę, że ratio legis wprowadzenia jako dokumentu potwierdzającego spełnianie warunku ekonomicznego polisy ubezpieczenia OC w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej polega na tym, że potwierdza ona wiarygodność ekonomiczną wykonawcy, który ubezpieczając swoją działalność z jednej strony wykazuje się odpowiedzialnością profesjonalisty dbającego o bezpieczeństwo własne i swoich kontrahentów, a z drugiej wykazuje, iż znajduje się w sytuacji finansowej i ekonomicznej pozwalającej mu na poniesienie kosztów ubezpieczenia. Zaznaczyć należy, iż polisa OC, którą składają wykonawcy w ramach wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu nie służy do zabezpieczenia realizacji zamówienia, w przedmiocie którego prowadzone jest postępowanie. Tak więc, nie jest to ubezpieczenie danej inwestycji czy przedsięwzięcia gospodarczego, które jest przedmiotem zamówienia, bowiem takie ubezpieczenie może być żądane przy zawarciu umowy, jako dodatkowy sposób zabezpieczenia realizacji zamówienia poza ustawowo przewidzianym zabezpieczeniem wykonania umowy.
Sygn. akt KIO/2512/10

a19
Posty: 9
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:07

Post autor: a19 » 04 lut 2011, 11:48

Dziękuję Panie Januszu.

a19
Posty: 9
Rejestracja: 23 lis 2010, 12:07

Post autor: a19 » 22 lut 2011, 11:27

mam jeszcze jedną wątpliwość- czy można łączyć sumy polis bez zawierania konsorcjum, jedynie 'polegając na zasobach ekonomicznych innej firmy'?
i czy można polegać tylko na jednym rodzaju zasobów, czy jest opcja, by Wykonawca złożył ofertę, mając użyczone referencje od jednej firmy, kadry od drugiej a polisę od trzeciej?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 22 lut 2011, 11:57

Z potencjału ekonomicznego podmiotu trzeciego nie można korzystać.

lex
Posty: 459
Rejestracja: 23 mar 2010, 12:49

Post autor: lex » 22 lut 2011, 13:16

Janusz pisze:Z potencjału ekonomicznego podmiotu trzeciego nie można korzystać.
dokładnie istnieje rozgraniczenie między wskazanym potencjałem ekonomicznym a zdolnością finansową z 26 ust. 2b

ksenka4
Posty: 2
Rejestracja: 29 lis 2011, 19:04

Post autor: ksenka4 » 12 sty 2012, 16:51

lex pisze:
Janusz pisze:Z potencjału ekonomicznego podmiotu trzeciego nie można korzystać.
dokładnie istnieje rozgraniczenie między wskazanym potencjałem ekonomicznym a zdolnością finansową z 26 ust. 2b
W PZP rzeczywiście jest takie rozgraniczenie, ale z kolei w dyrektywie klasycznej już mowa o tym, że można korzystac z potencjału ekonomicznego i zdolności finansowej. KIO tak samo - to, że w PZP nie jest powiedziane dosłownie że można, nie oznacza, że nie można. Spotkałam się juz z zamawiającymi, ktorzy uznali potencjał ekonomiczny innego podmiotu - kwesta argumentacji ;)

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 12 sty 2012, 18:35

W przypadku tego warunku interpretacja jest niejednolita. Wykonawca ma bowiem prawo posłużyć się innym podmiotem jedynie w celu potwierdzenia posiadanej zdolności finansowej, rozumianej jako:

zdolność kredytowa lub
ilość środków finansowych zgromadzonych na koncie.

Jednocześnie wykonawca nie ma możliwości wykorzystania potencjału innych podmiotów dla potwierdzenia spełnienia warunku w zakresie zdolności ekonomicznej.
Wynika to z tego, iż w przypadku potencjału ekonomicznego, badanego w oparciu o wskaźniki ekonomiczne przedsiębiorcy (np. obroty lub przychody) inny podmiot nie ma możliwości bezpośredniego przekazania odpowiednich zasobów wykonawcy. Wskaźniki ekonomiczne są bowiem nierozerwalnie związane z określonym podmiotem gospodarczym i tylko jego dotyczą.
Natomiast w praktyce kwestia dopuszczalności polegania na zasobach innego podmiotu w zakresie zdolności ekonomicznej (na potwierdzenie tego warunku składana jest np. polisa odpowiedzialności cywilnej) budzi kontrowersje. Orzecznictwo dopuszcza poleganie na potencjale innego podmiotu w zakresie posiadania polisy ubezpieczenia OC.
W orzecznictwie KIO są jednak wyroki, w których wskazuje się, że przepis art. 26 ust. 2b ustawy Pzp stanowi ograniczenie w stosunku do prawa unijnego. Dyrektywa 2004/18/WE nie ogranicza możliwości skorzystania z zasobów podmiotów trzecich do jednej ze zdolności, a więc sytuacji ekonomicznej lub sytuacji finansowej, ale odnosząc się jednoznacznie do „sytuacji ekonomicznej i finansowej”, dopuszcza posłużenie się zasobami innych podmiotów w zakresie obydwu tych sytuacji (zarówno sytuacji ekonomicznej, jak i sytuacji finansowej).
Dlatego zdaniem KIO, mając na uwadze konieczność osiągnięcia rezultatu zakładanego przez dyrektywę 2004/18/WE, sformułowanie zawarte w treści art. 26 ust. 2b ustawy Pzp, iż wykonawca może polegać jedynie na „zdolnościach finansowych innych podmiotów", należy rozumieć jako zdolność dotyczącą zarówno sytuacji ekonomicznej, jak i sytuacji finansowej wykonawcy (np. wyrok KIO z 23 lutego 2011 r., sygn. akt KIO 269/11).
Mając na uwadze powyższe, można wspierać się wskazanym potencjałem w zakresie posiadania polisy ubezpieczeniowej, tj. posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Inaczej wygląda kwestia zdolności finansowej, ponieważ w tym przypadku mamy do czynienia ze środkami finansowymi, którymi inny podmiot może dysponować i które może przekazać na cele związane z realizacją inwestycji. Zasoby te, gwarantowane przez inne podmioty będą służyły wykonawcy do pokrycia całości lub części kosztów realizacji zamówienia. Wykonawca może potwierdzić spełnienie powyższego warunku wykazując część własnych środków finansowych, i część środków pochodzących od innego lub innych podmiotów. Wówczas wykazane środki sumują się. Przy dokonywaniu oceny spełnienia warunku musisz brać pod uwagę ich łączną wartość.

almarta
Posty: 255
Rejestracja: 25 cze 2010, 8:39

Post autor: almarta » 11 lip 2013, 7:45

w takim razie jak jest w przypadku, kiedy Wykonawca wskazuje w swojej ofercie podwykonawcę, pisząc wprost co będzie robił a podwykonawca składa swoją polisę w zakresie jego działalności? Konkretnie chodzi o przetarg w systemie" zaprojektuj i zbuduj"- Wykonawca złożył polisę w zakresie robót a podwykonawca, wskazany w ofercie -polisę w zakresie projektu.
czy powinnam mieć wątpliwości przyjmując że wszystko jest w porządku?

ODPOWIEDZ