rezgnacja Wykonawcy

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
lopatka1255
Posty: 21
Rejestracja: 19 wrz 2011, 20:25

Post autor: lopatka1255 » 04 lip 2013, 20:19

Witam
wezwałam Wykonawcę do złożenia wyjaśnień czy w swojej ofercie (kosztorysie ofertowym) uwzględnił on wszystkie zmiany dotyczące wykonania robot wprowadzone przez Zamawiającego. Wykonawca (jego oferta była ofertą najkorzystniejszą) złożył wyjaśnienie, że w swoim kosztorysie ofertowym nie uwzględnił zmian wprowadzonych przez Zamawiającego w związku z czym rezygnuje z dalszego udziału w postępowaniu. W tym przypadku co mam zrobić odrzucić jego ofertę jako nie zgodną z SIWZ (nie wycenił całego przedmiotu zamówienia) czy po prostu oferty nie odrzucać i napisać w rozstrzygnięciu i protokole, że Wykonawca zrezygnował z udziału w postępowaniu i oceniać tylko pozostałe oferty. Wadium nie było wymagane.

rafal1201
Posty: 243
Rejestracja: 06 sty 2010, 9:09

Post autor: rafal1201 » 05 lip 2013, 7:13

W art. 84 ust. 1 mówi się, że Wykonawca może wycofać ofertę ale tylko przed upływem terminu do składania ofert. W ogóle dopuszczenie możliwości wycofywania ofert po ich otwarciu byłoby ogromnym polem do nadużyć, np. różnego rodzaju zmów czy sposobem na odzyskanie wadium.
Według mnie ofertę należy odrzucić na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2, tj. jej treść nie odpowiada treści siwz.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 05 lip 2013, 7:39

Jeżeli są faktyczne duże braki/rozbieżności pomiędzy SIWZ a ofertą odrzucić jak radzi kolega rafal1201.

ODPOWIEDZ