Rozbieżności i brak dokumentów

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
maniutek23stan
Posty: 105
Rejestracja: 10 maja 2010, 15:40

Post autor: maniutek23stan » 02 lip 2013, 7:34

Dzień dobry,
Zwracam się z takim zapytaniami odnośnie przetargu, który został przez nas ogłoszony na przebudowę i rozbudowę budynku.

1) Zamawiający zgodnie z siwz wymagał załączenia do oferty Policy oc i opłaconej jej składki. Wykonawca X dołączył do oferty polisę oc i dowód opłacenia składki, z tymże w polisie oc tegoż Wykonawcy wskazany jest termin płatności na raty, w którym opłata 1 raty składki powinna nastąpić do dnia 27.05. 2013 r. W przedłożonym dokumencie dot. opłacenia składki oc wskazany jest termin płatności składki 07.06.2013 r. . Czy w związku z tym należy wystąpić do Wykonawcy o złożenie wyjaśnień czy to uznać? Czy składka opłacona po terminie, niż wskazane w polisie oc jest skutecznie opłacona czy też nie?

2) Zamawiający zgodnie z siwz z rozdziałem XII pkt 4 wymagał „Jeżeli Wykonawca, wykazując spełnianie warunków, o których mowa w rozdziale XII pkt 1 specyfikacji istotnych warunków zamówienia, polega na zasobach innych podmiotów na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b ustawy Prawo zamówień publicznych, a podmioty te będą brały udział w realizacji części zamówienia Zamawiający żąda od Wykonawcy przedstawienia w odniesieniu do tych podmiotów dokumentów wymienionych w rozdziale XIII pkt 1 ppkt 2) lit. a), lit. b) lit. c) i lit. d) specyfikacji istotnych warunków zamówienia.” . Te dokumenty dot. oświadczenia o niepodleganiu wykluczeniu, aktualnego odpisu, zaświadczenia ZUS i US. Wykonawca Y przedłożył do oferty wykaz osób tj. kierownika budowy. Ponadto wskazał w tym wykazie, iż jest to zobowiązanie. Załączył dokument o tytule „zobowiązanie do współpracy kierownika budowy”. Wskazał w tym zobowiązaniu, ze będzie pełnił on funkcję kierownika budowy, w razie uzyskania zamówienia przez tą firmę. W związku z tym zobowiązaniem będzie brał udział w realizacji tego zamówienia. Jednakże nie przedłożył żadnych dokumentów dot. kierownika budowy, o których mowa w rozdziale XII pkt 4 siwz. W związku z tym zapisem siwz należy wezwać tegoż Wykonawcę do uzupełnienia dokumentów odnośnie tej osoby, która będzie pełnia funkcje kierownika budowy czy też nie?

Z góry dziękuje za udzielona pomoc w tym zakresie

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 02 lip 2013, 9:06

1) "Ważność polisy nieopłaconej na dzień składania ofert

Jeżeli zdarzy się, że wykonawca dysponuje polisą ubezpieczenia OC wystawioną przed upływem terminu składania ofert i gdy pierwsza rata składki ubezpieczeniowej nie była w dniu składania ofert wymagalna, brak będzie podstaw do wykluczenia z postępowania takiego wykonawcy w oparciu o przepis art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp.

Brak możliwości przedstawienia zamawiającemu opłaconej polisy uprawnia do przedstawienia innego dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie wykonawcy od odpowiedzialności cywilnej, np. certyfikatu, w którym ubezpieczyciel potwierdził, że zawarł z wykonawcą umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedstawić polisę czy inny dokument?

Zgodnie z treścią § 1 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich dokumenty te mogą być składane na potwierdzenie spełniania warunku udziału w postępowaniu wykonawca może załączyć opłaconą polisę, a w przypadku jej braku inny dokument potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia. Również akt nadrzędny w stosunku do rozporządzenia, tj. ustawa Pzp w art. 26 ust. 2c, wskazuje, że jeżeli z uzasadnionej przyczyny wykonawca nie może przedstawić dokumentów dotyczących sytuacji finansowej i ekonomicznej wymaganych przez zamawiającego, może przedstawić inny dokument, który w wystarczający sposób potwierdza spełnianie opisanego przez zamawiającego warunku.

Przepis § 1 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów nie może być interpretowany jako wyłączenie lub ograniczenie w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego przewidzianej na mocy Kodeksu cywilnego prawnej możliwości ułożenia stosunku prawnego w ten sposób, że wykonawca jest ubezpieczony przed zapłaceniem nawet pierwszej raty składki. Wobec tego obiektywnie można wymagać w tych postępowaniach złożenia opłaconej polisy w sytuacji, w której bez opłacenia składki w ogóle nie powstałaby odpowiedzialność ubezpieczyciela, a tym samym nie można byłoby stwierdzić, czy wykonawca jest ubezpieczony.

A może certyfikat…

Wspomniany powyżej certyfikat niewątpliwie stanowi inny dokument potwierdzający, iż wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia. Certyfikat ten jest zatem dokumentem wystarczającym do potwierdzenia spełniania przez wykonawcę warunku postawionego przez zamawiającego, a jego złożenie jest dopuszczalne w sytuacji braku możliwości złożenia opłaconej polisy OC, a co za tym idzie - nie jest konieczne przedłożenie dowodu jego opłaty.

Aby zamawiający mógł wykluczył wykonawcę za nieprzedstawienie właściwego dokumentu, musiałaby przeprowadzić dowód, że wykonawca w dniu upływu terminu składania ofert nie był ubezpieczony w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej związanej z przedmiotem zamówienia na wymaganą kwotę.

Nie ulega wątpliwości, że polisa jest dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia, o którym mowa w przepisie art. 809 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z przepisem art. 813 § 2 kc, jeżeli nie umówiono się inaczej, składka powinna być zapłacona jednocześnie z zawarciem umowy ubezpieczenia, a jeżeli umowa doszła do skutku przed doręczeniem dokumentu ubezpieczenia - w ciągu czternastu dni od jego doręczenia. Z kolei z art. 814 § 2 kc wynika, że jeżeli zakład ubezpieczeń ponosi odpowiedzialność jeszcze przed zapłaceniem składki, a składka nie została zapłacona w terminie, zakład ubezpieczeń może odstąpić od umowy ze skutkiem natychmiastowym, zawiadamiając o tym jednocześnie ubezpieczającego, i żądać zapłaty składki za okres, przez który ponosił odpowiedzialność. Natomiast w braku odstąpienia od umowy rozwiązuje się ona z końcem okresu, na który przypada niezapłacona składka. Tylko na marginesie należy zauważyć, że choć najczęściej w polisach znajdują się zapisy o skutkach braku dokonania wpłaty jakiejkolwiek raty (możliwość wypowiedzenia umowy), jednak nie można zapominać, że wypowiedzenie wymaga uprzedniego wezwania do zapłaty w terminie 14 dni, a zatem okres ochrony polisą nie zostaje jeszcze przerwany.

Przytoczone przepisy Kodeksu cywilnego korelują ze wskazanym wyżej przepisem § 1 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów dopuszczającym wykazanie faktu objęcia wykonawcy ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej nie tylko opłaconą polisą, ale też innym dokumentem potwierdzającym posiadanie takiego ubezpieczenia.

Złożenie polisy OC bez dowodu opłacenia składki potwierdza spełnianie warunku udziału

Skoro więc ocena spełnienia warunku udziału w postępowaniu musi odbywać się na podstawie przedłożonej przez wykonawcę opłaconej polisy, a w przypadku jej braku - innego dokumentu potwierdzającego, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia, to złożenie polisy OC bez dowodu opłacenia składki, której termin jeszcze nie upłynął, oznaczać będzie potwierdzenie spełnienia warunku udziału w postępowaniu w zakresie sytuacji ekonomicznej w postaci polisy, która zawiera odroczony termin płatności.

Taka polisa niewątpliwie obowiązuje strony, obejmuje ubezpieczonego zakresem ochrony i będzie wiążąca, gdyż odroczenie terminu płatności nie może przeświadczać o rodzaju dokumentu, kwalifikując go, jako inny dokument, dlatego też okoliczność taka pozostaje bez wpływu na ocenę i kwalifikację złożonego dokumentu.

Podsumowanie

A zatem jeżeli treścią warunku jest posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, a wykonawca nie może przedstawić opłaconej polisy, gdyż nie nadszedł termin płatności składki, nie można wykluczyć uznania tego za przyczynę uzasadniającą przedstawienie takiej polisy jako innego dokumentu w rozumieniu art. 26 ust. 2c ustawy Pzp, w wystarczający sposób potwierdzającej spełnianie warunku. Przede wszystkim jednak, trzymając się literalnej interpretacji przepisu § 1 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia, dopuszcza się sytuację, w której różnicuje się sytuację wykonawców z uwagi na dokument, jaki mogą przedstawić. Prowadzi to do wniosku, że wyłącznie z powodu brzmienia przepisu ubezpieczony wykonawca, który nie musiał jeszcze opłacić składki, winien zadbać, aby nie wystawiano mu polisy, lecz inny dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia, albo uzyskać taki dokument mimo jej wystawienia i, w razie zastrzeżeń zamawiającego, powołać się na przepis art. 26 ust. 2c ustawy Pzp."
2) wezwać do uzupełnienia skoro polega na zasobach podmiotu trzeciego

maniutek23stan
Posty: 105
Rejestracja: 10 maja 2010, 15:40

Post autor: maniutek23stan » 02 lip 2013, 14:33

Janusz pisze:1) "
2) wezwać do uzupełnienia skoro polega na zasobach podmiotu trzeciego
Wykonawca zostanie wezwany do uzupełnienia tych dokumentów. Czy uzupełnione dokumenty przez niego maja być aktualne na dzień składania ofert?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 02 lip 2013, 14:39

Tak jak wynika to z przepisów ustawy Pzp.

maniutek23stan
Posty: 105
Rejestracja: 10 maja 2010, 15:40

Post autor: maniutek23stan » 02 lip 2013, 14:42

Rozumiem. Jak nie uzupęłni tych dokumentów to nalezy wykluczyć takiego wykonawce? jaki przepis z ustawy pzp bedzie mial zastosowanie?

ODPOWIEDZ