Zawiły problem z konsorcjum

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
moonflower
Posty: 28
Rejestracja: 09 cze 2013, 13:23

Post autor: moonflower » 09 cze 2013, 13:44

Witajcie- jestem nowicjuszem na forum, więc z góry przepraszam jeżeli ulokowałem wątek w niewłaściwym miejscu.
Mój problem jest następujący: Konsorcjum dwóch firm wygrało przetarg -tryb nieograniczony na usługi. Następnie członkowie tego konsorcjum założyli 8 spółek cywilnych, których wspólnikami są wyłącznie członkowie tego konsorcjum. Spółki te wspólnie z członkami konsorcjum wykonują umowę. Z tej racji spółki wystawiają rachunki (nie faktury) obciążające zamawiającego. Spółki te są zwolnione przedmiotowo na podstawie art. 113 ustawy o vat z podatku (taki był prawdopodobnie cel powstania tych spółek.
W związku z tym mam pytanie czy waszym zdaniem dopuszczalne jest tworzenie spółek cywilnych przez członków konsorcjum po zawarciu umowy w celu wspólnego wykonania zamówienia. I drugie pytanie jak rozliczyć Vat skoro zarówno w umowie jak i w ofercie określona była kwota brutto a rachunki wystawia podmiot zwolniony z Vat.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 09 cze 2013, 21:31

Czyli firma A oraz firma B po wygraniu postepowania założyły kolka spółek cywilnych?, czy zmieniły się nazwy firm, czy informowali was o zmianach?

moonflower
Posty: 28
Rejestracja: 09 cze 2013, 13:23

Post autor: moonflower » 10 cze 2013, 12:35

Janusz pisze:Czyli firma A oraz firma B po wygraniu postepowania założyły kolka spółek cywilnych?, czy zmieniły się nazwy firm, czy informowali was o zmianach?
Dokładnie tak mechanizm był taki, że po zawarciu umowy członkowie konsorcjum założyli spółki cywilne których jedynymi wspólnikami są one same. W umowie konsorcjum był zapis, że część zamówienia będą wykonywać spółki cywilne, których jedynymi wspólnikami będą członkowie konsorcjum, natomiast na etapie zawierania umowy spółek jeszcze nie założono. Co ciekawe konsorcjum dwóch firm które wygrały przetarg i podpisały umowę nadal istnieje w niezmienionym składzie- tylko te spółki, które wystawiają rachunki- zastanawiam się czy taki sposób realizacji zamówienia jest dopuszczalny- w końcu umowa została podpisana z dwoma firmami.
Ostatnio zmieniony 10 cze 2013, 12:39 przez moonflower, łącznie zmieniany 1 raz.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 10 cze 2013, 13:30

A więc to firmy które wygrały postępowanie muszą wystawiać dok., w tym faktury i realizować zamówienie, mogą oczywiście przy pomocy "swoich" spółek, jednak ciężar odpowiedzialności za wykonane zamówienie spoczywa właśnie na nich.

moonflower
Posty: 28
Rejestracja: 09 cze 2013, 13:23

Post autor: moonflower » 10 cze 2013, 15:22

Janusz pisze:A więc to firmy które wygrały postępowanie muszą wystawiać dok., w tym faktury i realizować zamówienie, mogą oczywiście przy pomocy "swoich" spółek, jednak ciężar odpowiedzialności za wykonane zamówienie spoczywa właśnie na nich.
Dzięki za zainteresowanie tematem- jeżeli mogę wskazać cel przyjętego przez wykonawcę rozwiązania to zapewne chodziło o optymalizację podatkową -nowo założone spółki są zwolnione z podatku Vat. Pojawia się pytanie o dopuszalność takiego rozwiązania- czy nie jest to niedopuszczalna zmiana podmiotowa po stronie wykonawcy.
Jeżeli dobrze Cię zrozumiałem uważasz, że faktury powinni wystawiać członkowie konsorcjum, także za usługi wykonane przez spółki?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 10 cze 2013, 16:45

Dobrze będzie zapytać prawnika, na chwilę obecną tak właśnie uważam.

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 19 cze 2013, 9:03

moonflower pisze:Witajcie- jestem nowicjuszem na forum, więc z góry przepraszam jeżeli ulokowałem wątek w niewłaściwym miejscu.
Mój problem jest następujący: Konsorcjum dwóch firm wygrało przetarg -tryb nieograniczony na usługi. Następnie członkowie tego konsorcjum założyli 8 spółek cywilnych, których wspólnikami są wyłącznie członkowie tego konsorcjum. Spółki te wspólnie z członkami konsorcjum wykonują umowę. Z tej racji spółki wystawiają rachunki (nie faktury) obciążające zamawiającego. Spółki te są zwolnione przedmiotowo na podstawie art. 113 ustawy o vat z podatku (taki był prawdopodobnie cel powstania tych spółek.
W związku z tym mam pytanie czy waszym zdaniem dopuszczalne jest tworzenie spółek cywilnych przez członków konsorcjum po zawarciu umowy w celu wspólnego wykonania zamówienia. I drugie pytanie jak rozliczyć Vat skoro zarówno w umowie jak i w ofercie określona była kwota brutto a rachunki wystawia podmiot zwolniony z Vat.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
trochę niezrozumiale to jest opisane. Co do zasady nie może być tak, że wykonawcą będzie kto inny (podmiotowo) niż ten, kto wygrał przetarg. Bez znaczenia jest tu kto jest udziałowcem. Ja jednak nie rozumiem, czy te s.c. weszły w miejsce wykonawców, ktorzy wygrali przetarg, czy to są podwykonawcy, czy kto???

moonflower
Posty: 28
Rejestracja: 09 cze 2013, 13:23

Post autor: moonflower » 19 cze 2013, 16:46

pawellllek pisze:
moonflower pisze:Witajcie- jestem nowicjuszem na forum, więc z góry przepraszam jeżeli ulokowałem wątek w niewłaściwym miejscu.
Mój problem jest następujący: Konsorcjum dwóch firm wygrało przetarg -tryb nieograniczony na usługi. Następnie członkowie tego konsorcjum założyli 8 spółek cywilnych, których wspólnikami są wyłącznie członkowie tego konsorcjum. Spółki te wspólnie z członkami konsorcjum wykonują umowę. Z tej racji spółki wystawiają rachunki (nie faktury) obciążające zamawiającego. Spółki te są zwolnione przedmiotowo na podstawie art. 113 ustawy o vat z podatku (taki był prawdopodobnie cel powstania tych spółek.
W związku z tym mam pytanie czy waszym zdaniem dopuszczalne jest tworzenie spółek cywilnych przez członków konsorcjum po zawarciu umowy w celu wspólnego wykonania zamówienia. I drugie pytanie jak rozliczyć Vat skoro zarówno w umowie jak i w ofercie określona była kwota brutto a rachunki wystawia podmiot zwolniony z Vat.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.
trochę niezrozumiale to jest opisane. Co do zasady nie może być tak, że wykonawcą będzie kto inny (podmiotowo) niż ten, kto wygrał przetarg. Bez znaczenia jest tu kto jest udziałowcem. Ja jednak nie rozumiem, czy te s.c. weszły w miejsce wykonawców, ktorzy wygrali przetarg, czy to są podwykonawcy, czy kto???
Postaram się być bardziej precyzyjny-otóż rzeczywiście stronami umowy o zamówienie publiczne było dwóch wykonawców. Ci wykonawcy po zawarciu umowy o zamówienie zawarli osiem umów powołujących spółki cywilne (art. 860 kc i nast.), z tym zastrzeżeniem, że jedynymi udziałowcami tych spółek są członkowie konsorcjum. Spółki te jako, że są tzw. nowymi podatnikami VAT są zwolnione z podatku na podstawie art. 113 ust. 1. ustawy o VAT. Logika tego rozwiązania jest prosta-spółki te są zwolnione z podatku VAT ale rachunki opiewają na kwotę brutto tak jakby były z podatkiem VAT. Co prawda z punktu widzenia Szpitala (Zamawiającego) nic się nie zmienia ( w umowie podano przecież cenę brutto) ale wykonawca kosi kasę a dodatkową kasę wynikającą ze zwolnienia podatkowego.
Dysponuje opinią RIO, która twierdzi,że ze względu na brak podmiotowości podmiotowości prawnej spółki nie mamy do czynienia z innym wykonawcą niż wyłoniony w przetargu. Opinia ta została wydana z inicjatywy innego szpitala, który też ma problem z tym konsorcjum i wianuszkiem spółek cywilnych i fakturami wystawionymi przez te spółki.
Ostatnio zmieniony 19 cze 2013, 16:46 przez moonflower, łącznie zmieniany 1 raz.

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 20 cze 2013, 14:11

tak na podstawieinformacji z forum to ciężko. Akurat opinia RIO to tutaj słaby argument, bo co ma RIO do zamówień. To, że s.c. nie ma osobowości prawnej to nic nie znaczy. Akurat na gruncie prawa podatkowego s.c. traktowana jest jako podmiot podatkowy, tak jak by miała jakąś podmiotowość. Niemniej jednak przepisy podatkowe sobie a pzp sobie.
Wychodząc od początku.
Stroną umowy jest wykonawca, który złożył ofertę - jakieś konsorcjum A, B, C. Teraz, po zawarciu umowy zarejestrowano ABC s.c. i konsorcjancji chcą aby do ABC s.c. było wykonawcą. Bez wątpienia do tego musi być sporządzony aneks do umowy, bo nie ulega wątpliwości, że dojdzie do zmiany podmiotowej po stronie wykonawcy - nie będzie nim konsorcjum A B C ale spółka, której wspólnikami są ABiC. Teraz ciekawe co jest w umowie spółki - bo to od tego może zależeć czy cała procedura nie prowadzi do przejęcie zamówienia, w takim rozumieniu jak to ETS analizował. Dlatego, też - jeżeli w umowie s.c. nic nie ma, to formalnie rzecz biorąc - jak dla mnie - wykonawcami są nadal te same podmioty, a więc z pkt widzenia zamówień jest OK. Niemniej jednak można by się zastanawiać, czy jest to działanie zgodne z zasadami uczciwej konkurencji i tu szukać rozwiązania.

niemniej jednak to nie jest temat do analizy na forum, bo tutaj trzeba mieć pełną dokumentacje i znać sprawę.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 20 cze 2013, 14:34

pawellllek pisze:niemniej jednak to nie jest temat do analizy na forum, bo tutaj trzeba mieć pełną dokumentacje i znać sprawę.
Kolega dobrze radzi, lecz sprawa jak tez pisał nie jest do rozstrzygnięcia na forum, dlatego też osobiście doradzał nie będę.

ODPOWIEDZ