wezwanie do wyjaśnienia

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Kris
Posty: 6
Rejestracja: 14 cze 2013, 10:37

Post autor: Kris » 14 cze 2013, 12:06

Witam,
Proszę o pomoc w takiej kwestii: wezwałem wykonawców do wyjaśnienia w trybie art. 26.4 odnośnie oświadczenia o przynależności do grupy kapitałowej. Z oświadczenia nie wynika czy wykonawca należy czy nie należy bo nic nie skreślił. Nie ma też listy podmiotów co by wskazywało, że nie należy, ale pewności nie ma. Na to wezwanie nie otrzymałem odpowiedzi. Czy właściwe jest teraz wezwanie do uzupełnienia tegoż oświadczenia ale prawidłowo wypełnionego bo przecież znowu nie będę pytał ?
Druga sprawa podobna tylko brak odpowiedzi na wezwanie do wyjaśnienia w trybie art. 87.1 co jest wynikiem pytania jednego z wykonawców, czy pozostałe oferty spełniają wymagania określone w SIWZ. Dodam, że pierwsze i drugie pytanie dotyczy tych samych wykonawców a oni w jednej i drugiej kwestii milczą. Wiem, ze mogę pytać kilkukrotnie, ale nie w nieskończoność. Co zrobić w sytuacji konieczności odpowiedzi pytającemu, kiedy pytani nie odpowiedzieli ?

rafal1201
Posty: 243
Rejestracja: 06 sty 2010, 9:09

Post autor: rafal1201 » 14 cze 2013, 14:53

Moim zdaniem w pierwszym wypadku wezwanie do złożenia.
Nie bardzo rozumiem dlaczego wykonawca pyta zamawiającego czy oferta konkurencji spełnia wymagania siwz. Do tego służy wybór najkorzystniejszej oferty, żeby wykonawców o wszystkim poinformować. Ale jeśli już faktycznie odpowiedź musi być udzielona to ja bym napisał, że badanie tych ofert wciąż trwa. Można się zastanowić nad opisaniem zachowania zamawiającego i braku odzewu ze strony Wykonawców, ale ja osobiście nie szedłbym tą drogą.

Kris
Posty: 6
Rejestracja: 14 cze 2013, 10:37

Post autor: Kris » 14 cze 2013, 15:46

Dziękuję rafal1201 za ukierunkowanie. Wycofuję się oczywiście z tej konieczności odpowiedzi, ale mam na myśli jakieś dowody w przypadku jego chęci zdobycia wiedzy na temat działań zamawiającego w kwestii wyjaśnienia. Bo przecież jak wybiorę to będzie miał możliwość wglądu do załączników nieprawdaż ?

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 14 cze 2013, 16:26

w połączeniu z odp rafal1201
gdy brak wypełnionego oświadczenia o przynależności do grupy kapitałowej to od razu wezwałbym do uzupełnienia,
jeśli nie uzupełnie to 24.2.4...

jeśli wzywasz do wyjaśnienia w trybie art. 87 i brak odpowiedzi wówczas oceniasz dalej ale tylko według danych jakie posiadasz...

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 14 cze 2013, 16:29

Kris pisze:ale mam na myśli jakieś dowody w przypadku jego chęci zdobycia wiedzy na temat działań zamawiającego w kwestii wyjaśnienia. Bo przecież jak wybiorę to będzie miał możliwość wglądu do załączników nieprawdaż ?
co autor miał na myśli???
możliwość wglądu zawsze - ale najpierw oceniajcie oferty i tym się zajmujcie w pierwszej kolejności,
jak pisał rafal inf. dostaną w zawiadomieniu o wyborze oferty...

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 15 cze 2013, 9:30

efigy007 pisze:w połączeniu z odp rafal1201
gdy brak wypełnionego oświadczenia o przynależności do grupy kapitałowej to od razu wezwałbym do uzupełnienia,
jeśli nie uzupełnie to 24.2.4...

jeśli wzywasz do wyjaśnienia w trybie art. 87 i brak odpowiedzi wówczas oceniasz dalej ale tylko według danych jakie posiadasz...
J.w

Kris
Posty: 6
Rejestracja: 14 cze 2013, 10:37

Post autor: Kris » 17 cze 2013, 8:44

efigy007 pisze:
Kris pisze:ale mam na myśli jakieś dowody w przypadku jego chęci zdobycia wiedzy na temat działań zamawiającego w kwestii wyjaśnienia. Bo przecież jak wybiorę to będzie miał możliwość wglądu do załączników nieprawdaż ?
co autor miał na myśli???
możliwość wglądu zawsze - ale najpierw oceniajcie oferty i tym się zajmujcie w pierwszej kolejności,
jak pisał rafal inf. dostaną w zawiadomieniu o wyborze oferty...
chodziło mi o to, że po zakończeniu oceny i zawiadomieniu o wyborze, wykonawca, który zasiał wątpliwość co do zgodności ofert z treścią SIWZ pewnie zechce zweryfikować działania zamawiającego w kwestii wyjaśnienia. Trudno się czymś wykazać nie mając odpowiedzi na wezwanie do wyjaśnienia a on ma przecież narzędzie w postaci art. 181.1 i będzie mi się ciągnęło i ciągnęło... No cóż, ocenię na podstawie stanu faktycznego i wybiorę jak radzicie.
Co do oświadczenia dot. grupy kapitałowej to ono było, tylko wykonawca nie skreślił tego co powinien i nie wynika z niego czy należy czy nie należy, dlatego chciałem najpierw to wyjaśnić w trybie 26.4
Dzięki za wskazówki, działam dalej...

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 17 cze 2013, 11:42

Działaj ;)

Kris
Posty: 6
Rejestracja: 14 cze 2013, 10:37

Post autor: Kris » 17 cze 2013, 11:59

Dzięki jeszcze raz :) Utwierdziłem się w zamiarach.

ODPOWIEDZ