Referencje

Ciekawe, kontrowersyjne i pouczające orzeczenia zespołu arbitrów przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych
inplus
Posty: 2
Rejestracja: 26 lip 2007, 15:15

Post autor: inplus » 27 lip 2007, 8:20

Mam pytanko tego typu:
1. Prowadzę firmę usługową, przeważnie działam w sektorze publicznym-jst. Mam referencję od firmy, dla której zawsze byłem podwykonawcą za usługi
projektowe. Jak Zamawiający uznaje tego typu referencję? Logicznym jest,
że posiadam doświadczenie ale jednak referencje są wystawione przez inną
firmę, że wykonałem zlecenie w terminie itp. Referencje od Zamawiajacego ma inna firma, natomiast ja mam od tej firmy, że byłem ich podwykonawcą.Czy tego typu referencje wystarczą abym mógł startować sam w przetargu bez konsorcjum??? Jest na to
jakieś orzecznictwo?
2. Jak wygląda sytuacja jeżeli jestem autorem dokumentów pracujac w firmie x i ta firma wysatwiła mi referencje, że to ja je napisałem. Teraz prowadze własną działalność i czy te refrencje pozwalają mi na start w przetargu?

Z góry dziękuje za odpowiedź

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 27 lip 2007, 13:03

1. Niewątpliwie doświadczenie uzyskane jako podwykonawca zamawiający musi uznać. Nie można wymagać tylko doświadczenia zdobytego jako wykonawca lub konsorcjant. Wydaje się oczywiste, że referencje wystawia ten dla kogo wykonywało się roboty. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 maja 2006 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane mówi, że zamawiający może żądać załączenia dokumentów potwierdzających, że usługi zostały wykonane należycie. Niekoniecznie muszą to być referencje, ale mogą być na przykład jakieś protokoły odbioru prac, w których są one wyliczone i odebrane bez zastrzeżeń co do ich wykonania. Nie jest też napisane na czyją rzecz mają usługi być wykonane. Zamawiający w SIWZ też zazwyczaj nie pisze dla kogo zamówienie musi być zrobione. Gdyby ograniczył wykonanie np. projektowania tylko dla jednostek samorządu terytorialnego mógłby narazić się na zarzut łamania zasady uczciwej konkurencji przez niesłuszne ograniczanie kręgu podmiotów zdolnych do wykonania zamówienia. Uważam więc, że niekonieczne są referencje od jakiegoś konkretnego zamawiającego (np. jst)

2. Co to znaczy, ze to Pan napisał referencje? Referencje pochodzą od tego, kto je wystawił, to znaczy podpisał. Bez znaczenia jest kto przygotował tekst referencji, liczy się kto podpisuje dokument, bo to on bierze odpowiedzialność za słowa w tym dokumencie. Czy takie refere4ncje pozwolą na start w przetargu tego nie wiem. Jeśli startuje Pan w nich jako osoba fizyczna, a referencje są wystawione na Pana jako osobę fizyczną to tak. Jeżeli referencje ma pan na osobę fizyczną, a startuje Pan jako firma np. „Firma projektowa „X”” to takie referencje nie wystarczą, bo muszą być wystawione na wykonawcę, który ubiega się o zamówienie.

ODPOWIEDZ