dwukrotne unieważnione to samo postępowanie z powodu braku

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
clean4you
Posty: 1
Rejestracja: 03 kwie 2013, 22:19

Post autor: clean4you » 03 kwie 2013, 22:37

Witam.
Zamawiający dwukrotnie unieważnił postępowanie z powodu braku środków, jednakże w obu postępowaniach przed unieważnieniem, ocenił wykonawców pod względem formalnym ( nawet odrzucił jednego z powodu niespełnienia warunków), pozostałych wzywał do uzupełnienia dokumentów i złożenia wyjaśnień. Po wykonaniu tych czynności przez wykonawców, zamawiający unieważnił postępowania z powodu braku środków. Moje pytanie czy zamawiający miał prawo oceniać wykonawców jeżeli przy otwarciu ofert już wiedział że oferty przekraczają jego szacunkową wartość?
Jeżeli unieważnił dwa postępowania to jaki powinien być jego kolejny krok.
Chodzi mi o konkretne akty prawne na które moglibyśmy się powołać.
Ps. Zamawiający we wszystkich innych postępowaniach jakie prowadził w tym roku zwiększał środki na zamówienie. To postępowanie jest jedynym na jakie postanowił nie zwiększać ( nie lubi naszej firmy ? :) )

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 04 kwie 2013, 8:16

Zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty. Powyższe wskazuje na konieczność wcześniejszego dokonania badania i oceny ofert chociażby w celu ustalenia oferty najkorzystniejszej na podstawie kryteriów oceny ofert ustalonych w danym postępowaniu przez zamawiającego (por. art. 91 ust. 1 ustawy Pzp).

Ponadto w celu ustalenia, czy rzeczywiście ceny podane we wszystkich złożonych ofertach przekraczają możliwości finansowe zamawiającego lub nie, konieczne jest, w ramach badania ofert, wykluczenie popełnienia przez wykonawców m.in. błędów, o których mowa w art. 87 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy Pzp. Nie można bowiem wykluczyć, iż po poprawieniu omyłek rachunkowych lub innych omyłek okaże się, że cena jednej z ofert nie przekracza kwoty, jaką zamawiający przeznaczył na realizację zamówienia.

ODPOWIEDZ