samouzupełnienie dokumentów

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
molba8
Posty: 45
Rejestracja: 19 gru 2009, 22:34

Post autor: molba8 » 28 mar 2013, 13:26

Czy wykonawca może sam uzupełnić dokumnety, których nie dołączył w ofercie?
Wykonawca uzupełnił mi sam dokumenty bez mojego wezwania i nie wiem czy brać je pod uwagę.

Bardzo proszę o podanie jakiś aktualnych wyroków w tej sprawie.
Ostatnio zmieniony 28 mar 2013, 13:26 przez molba8, łącznie zmieniany 1 raz.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 28 mar 2013, 16:33

Jeżeli wykonawca nie czekając na wezwanie ze strony zamawiającego, stara się uzupełnić zauważone przez siebie jako brakujące bądź też błędne dokumenty, albo takie, których nie mógł załączyć już na etapie składania właściwej oferty przetargowej, to należy uznać to za dopuszczalne. Takie stanowisko zauważalne jest w najnowszym orzecznictwie. Z uwagi jednak na fakt, że samodzielne działanie wykonawcy nie jest formą przewidzianą wprost w ustawie Pzp, to nadal stanowisko Krajowej Izby Odwoławczej nie jest w tej kwestii jednoznaczne. Przykładem tego [?]jest wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 15 czerwca 2011 r. (sygn. akt KIO 1169/11), w którym czytamy: „W sytuacji samodzielnego, bez wezwania (czynności obligatoryjnej) ze strony zamawiającego uzupełnienia dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 ze zm.), wykonywanie takiego obowiązku przez zamawiającego jest bezprzedmiotowe. Przepis art. 26 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych nie daje podstawy do wielokrotnego wzywania przez zamawiającego do uzupełnienia dokumentów, nie może także służyć jako instrument testowania zamawiającego, co do tego jakie dokumenty zamawiający uzna za spełniające warunek. Nie do pogodzenia z zasadą równego traktowania jest pogląd, iż samodzielne uzupełnienie dokumentu przez wykonawcę, nie czekając na wezwanie zamawiającego, umożliwia mu skorzystanie z ponownej możliwości uzupełnienia oświadczeń i dokumentów, domagając się formalnego wypełnienia obowiązku zamawiającego. Zamawiający nie ma podstawy prawnej do zwrotu wykonawcy dokumentu lub oświadczenia złożonego bez wezwania, nie ma także podstawy do odmowy dokonania oceny złożonego dokumentu. Wykonawca jednak samodzielnie, bez wezwania, składając dokument, musi przyjąć na siebie ryzyko, że przedłożony dokument nie będzie dokumentem potwierdzającym spełnianie warunku. W wezwaniu do uzupełnienia dokumentu lub oświadczenia zamawiający wskazuje, co powoduje, że dokument złożony jest błędny, albo jakiego dokumentu brak we wniosku wykonawcy. Natomiast samodzielnie wykonawca składając dokument, taką wiedzą nie dysponuje i może jedynie domyślać się, w czym tkwi wadliwość złożonego przez niego dokumentu”.

molba8
Posty: 45
Rejestracja: 19 gru 2009, 22:34

Post autor: molba8 » 28 mar 2013, 18:21

no więc co Pan radzi przyjąć mam te dokumenty i nie wzywać wykonawcę do uzupełnienia?

Znalazłam jeszcze taką opinię:
http://kancelariamytkowski.pl/blog/samo ... dokumentow

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 29 mar 2013, 8:52

Przyznam że ja bym uznał, jeżeli są ok, ale to moje zdanie i można się oczywiście nie zgadzać, decyzja należy do was.

molba8
Posty: 45
Rejestracja: 19 gru 2009, 22:34

Post autor: molba8 » 29 mar 2013, 11:30

Znalazłam nowy wyrok KIO z 2012 roku, który mówi, że nie dopuszczalne jest samodzielne uzupełnienia dokumentów przez wykonawcę.

Wyrok (sygnatura KIO/UZP 773/12).

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 29 mar 2013, 11:34

Tych wyroków jest sporo, tylko jak teraz na to spojrzeć jeżeli wykonawca sam uzupełnia dok. w sposób prawidłowy, czyli papiery są ok, to co, wzywać go ponownie do uzupełnienia tych samych?, a wówczas gdy nie uzupełni co zrobisz?, wykonawca powie że zamawiacz papiery już ma i wszystko jest ok!

molba8
Posty: 45
Rejestracja: 19 gru 2009, 22:34

Post autor: molba8 » 29 mar 2013, 12:41

a co z wadium?
Zamawiający przecież wadium zatrzymuje na podstawie art. 46 ust. 4a uPzp , jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia dokumentów nie złoży dokumentów, chyba, że udowodni, że wynika to z przyczyn nie leżących po jego stronie.

ODPOWIEDZ