Wartość brutto w formularzu cenowym

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
EwaK
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2013, 0:00

Post autor: EwaK » 13 lut 2013, 0:17

Zamawiający ogłosił przetarg na dostawę towarów. W formularzu cenowym podano asortyment , średnie zapotrzebowanie roczne towaru. Dostawca na podać jednostkową cenę netto, jednostkową cenę brutto którą trzeba wyliczyć "wykonawca podaje cenę brutto dodając podatek VAT do ceny jednostkowej netto". Należy podać Wartość Netto, którą należy wyliczyć "mnożąc cenę jednostkową netto przez ilość sztuk".
Wykonawca ma wyliczyć wartość brutto "wg zamawiąjącego wykonawca ma ją wyliczyć mnożąc cenę jednostkową brutto przez ilość sztuk. Z tym ostatnim ja osobiście się nie zgadzam, ponieważ wg. mnie wyliczenie WARTOŚCI BRUTTO powinno wyglądać:
WARTOŚĆ NETTO + WARTOŚĆ VAT (jest taka kolumna w formularzu cenowym) = WARTOŚĆ BRUTTO
Proszę o pomoc czyje rozumowanie jest poprawne

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 13 lut 2013, 9:08

Nie bardzo kapuje, wartość brutto zawsze wylicza się netto + vat = brutto, zamawiający zapewne chce mieć ogólną cenę brutto z cen jednostkowych brutto, a więc koszt jednostkowy brutto x jednostka.

EwaK
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2013, 0:00

Post autor: EwaK » 13 lut 2013, 9:45

Tylko jeżeli wyliczę wartość brutto = cena jednostkowa brutto x ilość towaru, to nie będzie się zgadzało wyliczenie typowo podatkowe, że wartość brutto = wartość netto + wartość vat. Zamawiający pyta się o cenę brutto za np: 75 szt a nie za 1 szt. Różnice wychodzą szczególnie przy cenach groszowych np: cena netto 0,14, i zamawiający pisze zapotrzebowanie 75 szt

WYKAŻĘ TO NA PRZYKŁADZIE

Wyliczenia wg wytycznych zamawiającego wyglądają następującą:

Asortyment: Produkt X
Średnie zapotrzebowanie roczne przykładowe: 85 szt
Przykładowa cena jednostkowa netto: 0,14 zł
Przykładowa cena jednostkowa brutto: 0,17 zł
Wartość Netto : 11,90 zł
Wartość VAT ( przy założeniu, że wartość tą liczymy od Wartości netto) 2,74 zł
Wartość Brutto (wyliczona wg państwa wytycznych) : 14, 45 zł

Przy zsumowaniu WARTOŚCI NETTO I WARTOŚĆI VAT widzimy, że WARTOŚĆ BRUTTO nie zgadza się o 0,19 zł.

Wg mnie obliczenia powinny wyglądać następująco:

Asortyment: Produkt X
Średnie zapotrzebowanie roczne przykładowe: 85 szt
Przykładowa cena jednostkowa netto: 0,14 zł
Przykładowa cena jednostkowa brutto: 0,17 zł
Wartość Netto : 11,90 zł
Wartość VAT ( przy założeniu, że wartość tą liczymy od Wartości netto) 2,74 zł
Wartość Brutto (wyliczona WARTOŚĆ NETTO + WARTOŚĆ VAT) : 14,64 zł

Dodam, że zamawiającego interesuje ogólna suma wartości netto, wartości vat, wartości brutto i te wartości oddzielnie należy wpisać w formularzu ofertowym wykonawcy. I robiąc wyliczenia wg wykonawcy nie zgodzi się ogólna suma WARTOŚĆ NETTO + WARTOŚĆ VAT = WARTOŚĆ BRUTTO
Ostatnio zmieniony 13 lut 2013, 9:48 przez EwaK, łącznie zmieniany 1 raz.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 13 lut 2013, 9:55

No i twoje wyliczenie jest prawidłowe.

EwaK
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2013, 0:00

Post autor: EwaK » 13 lut 2013, 10:25

No mam problem, bo zamawiąjący twerdzi, że wyliczenia powinny być robione tak jak on chce, a mi księgowo to się nie podoba... no nic czekam na oficjalną odpowiedź zamawiającego

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 13 lut 2013, 11:04

Czekaj, jeżeli postawi na swoim wylicz jak wychodzi sam sobie będzie winny a ewentualne zaokrąglenia będzie musiał poprawić jako omyłki rachunkowe.

EwaK
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2013, 0:00

Post autor: EwaK » 13 lut 2013, 11:16

No własnie pytanie: Czy mam zrobić po swojemu czy tak jak oni każą??

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 13 lut 2013, 11:40

Raczej tak, skoro podali jak wyliczyć, takie błędne zaokrąglenia występują bardzo często, ale jak wcześniej pisaliśmy poczekaj na odp.

EwaK
Posty: 5
Rejestracja: 13 lut 2013, 0:00

Post autor: EwaK » 14 lut 2013, 6:27

Niestety zamawiający wykazuje się dużą niekonsekwencją. W odp. nakazuje obliczyć formularz cenowy zgodnie z ich wytycznymi i WARTOŚĆ BRUTTO liczyć: cena jednostkowa brutto * ilość potrzebnego rocznego asortymentu.
Poinformował jeszcze w mailu, że nie jest płatnikiem VAT i ofertę będzie wyliczał od ceny jednostkowej brutto i interesuje go wartość brutto.

Ale niestety w formularzu ofertowym nakazuje wyszczególnić WARTOŚĆ NETTO za całą wartość zapytania od tego trzeba wyliczyć WARTOŚĆ VAT , później trzeba zsumować i wyjdzie WARTOŚĆ BRUTTO.

I niestety wartość brutto w formularzu cenowym różni się od wartości brutto w formularzu ofertowym ponieważ są liczone dwoma różnymi sposobami. Dodam jeszcze , że w formularzu cenowym mam podać wartość vat ale tylko o 1 szt towaru, a nie od zapotrzebowania rocznego danego asortymetnu.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 14 lut 2013, 7:46

Nie ma co się przejmować, wyliczaj poprawnie jak lecie a ewentualne rozbieżności pomiędzy formularzem cenowym a ofertą na własne życzenie i tak zamawiający będzie zmuszony poprawić, w sumie to nie wiem na czym opiera się zamawiający czy sam nie potrafi wyliczyć sobie że będą rozbieżności!

ODPOWIEDZ