Odrzucenie zgodne z prawem ?

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
sidopl
Posty: 2
Rejestracja: 02 sty 2013, 22:48

Post autor: sidopl » 02 sty 2013, 22:52

Mam prośbę do osób zajmujących się tematem zamówień publicznych.
Dostałem w dniu 4.12.2012 pismo o treści:

--------------------------------------------------------
Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty.

Na podstawie art. 92 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r Prawo zamówień publicznych informuję, że w postępowaniu o udzieleniu zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na: [nazwa projektu] została wybrana oferta:

[dane mojej firmy]

Wybrana Oferta najkorzystniejsza nie podlega odrzuceniu, natomiast wykonawca nie podlega wykluczeniu z postępowania. gdyż spełnia wszystkie warunki udziału w postępowaniu. Zgodnie z kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty ze znaczeniem ceny 100%, wybrana oferta była najtańsza.

Umowa zostanie zawarta w terminie określonym w art. 94.ust 1 pkt. 1 ustawy prawo zamówień publicznych tj. nie wcześniej niż 14 grudnia 2012.

--------------------------------------------------------

17 grudnia skontaktowałem się z urzędem w celu umówienia się na termin tam mi powiedziano że czas na podpisanie umowy jest do 31 grudnia i że jeszcze się odezwą.

20 grudnia otrzymałem telefon od pracownika z urzędu z informacją bym złożył na sekretariacie pismo o treści: Firma [dane mojej firmy] przedłuża ważność związania z ofertą i ważności wadium o 20 dni w przetargu [nazwa projektu].
Co uczyniłem. Powodem tego było to że któraś z odrzuconych firm się odwołała od decyzji i potrzeba czasu na wyjaśnienie.

28 grudnia przyszedł do naszej firmy Pan z urzędu i zaprosił na 31 grudnia na podpisanie umowy. Poinformował również że muszę mieć wpłacone na konto urzędu 10% wartości przetargu jako zabezpieczenie przetargu zgodnie z dokumentacją.

31 grudnia 9:00 przychodzi fax i meil o treści:

--------------------------------------------------------
Zawiadomienie o unieważnieniu postępowania
Działając zgodnie z art. 93 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych zawiadamia o unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na [nazwa projektu] prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego.
Postępowanie zostało unieważnione na mocy art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy - Prawo zamówień publicznych tj. cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty.

--------------------------------------------------------
Czy taki tryb postępowania jest zgodny ustawą o zamówieniach publicznych ?
Rozumiem żeby w pierwszym piśmie napisali że moja oferta została odrzucona bo przekracza budżet to bym niemiał wątpliwości a w tym przypadku trochę mi to nielogiczne jest. Skany pism wyślę osobom które znają temat tu w poście przepisałem co wg mnie jest najistotniejsze.
Czy odwołanie się od takiej decyzji ma sens ? czy szkoda zachodu.
Dzięki za wszelkie informacje wskazówki.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2013, 22:52 przez sidopl, łącznie zmieniany 1 raz.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 03 sty 2013, 17:57

Moim zdaniem wychodzi że do samego końca zamawiający zwlekał z podpisaniem umowy (koniec roku), zapewne szukal dodatkowej kwoty na sfinansowanie zamówienia, gdyby podpisał umowę bez zabezpieczonej kwoty naruszył by ustawę o finansach publicznych, podsumowując, miał taką opcję aby unieważnić postępowanie.
Ps. jaka była wartość ofertowa, a jaką zamawiający podał na otwarciu ofert?

sidopl
Posty: 2
Rejestracja: 02 sty 2013, 22:48

Post autor: sidopl » 03 sty 2013, 19:09

Janusz pisze:Moim zdaniem wychodzi że do samego końca zamawiający zwlekał z podpisaniem umowy (koniec roku), zapewne szukal dodatkowej kwoty na sfinansowanie zamówienia, gdyby podpisał umowę bez zabezpieczonej kwoty naruszył by ustawę o finansach publicznych, podsumowując, miał taką opcję aby unieważnić postępowanie.
Ps. jaka była wartość ofertowa, a jaką zamawiający podał na otwarciu ofert?
Moja wartość ofertowa 277 tys zł. tj. 149511 na zakup materiałów i 3995zł obsługi miesięcznej przez 32 mies.
Przy otwarciu podano ze dysponują kwotą 150 tys na materiały + 30 tys zł w pierwszym roku 2013 na obsługę. Nie podano kwoty na kolejne lata. Umowa miała się rozpocząć w maju 2013 lub później o ile z przyczyn technicznych było by trzeba przedłużyć okres rozpoczęcia.
(wszystkie kwoty brutto).

Rozumiem że niema tu zastosowania Art. 94. pkt.1 PZP bo miał prawo i tak odwołać ?
Również art. 93 pkt 4 PZP nie będzie miał tu zastosowania ?

Jeśli uważasz że coś można w tej sprawie osiągnąć i chcesz pomóc (odpłatnie) daj znać na priv. Dzięki z góry za pomoc.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 03 sty 2013, 21:35

Z punktu widzenia przesłanki wyrażonej w art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp jedynie istotna jest kwota jaką bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający podaje kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy Pzp. Kwota ta jest kwotą minimalną, gwarantującą przejrzystość i jawność postępowania oraz służącą realizacji zasady równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji (art. 7 ust. 1 ustawy Pzp), znaną wykonawcom od momentu otwarcia ofert. Niemniej obie informacje gwarantują wykonawcom biorącym udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pewnego rodzaju informacje pewną. Bowiem znajomość wartości szacunkowej zamówienia przydaje się przy zarzucie rażąco niskiej ceny, zaś kwota podana przed otwarciem ofert (wartość brutto) chroni wykonawców przed arbitralnymi decyzjami zamawiającego w trakcie oceny ofert w zakresie unieważnienia postępowania z powodu braku środków na sfinansowanie zamówienia. Zatem decydujące znaczenie będzie mieć kwota podana bezpośrednio przed otwarciem ofert i tylko do takiego aspektu należy odnieść się rozpatrując możliwość unieważnienia postępowania na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp, gdy cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty.
Nie ma obowiązku po stronie zamawiającego zwiększania kwoty przeznaczonej na sfinansowanie konkretnego zadania.

"Art. 180. 1. Odwołanie przysługuje wyłącznie od niezgodnej z przepisami ustawy czynności zamawiającego podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub zaniechania czynności, do której zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy.
2. Jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, odwołanie przysługuje wyłącznie wobec czynności:
1) wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki lub zapytania o cenę;
2) opisu sposobu dokonywania oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu;
3) wykluczenia odwołującego z postępowania o udzielenie zamówienia;
4) odrzucenia oferty odwołującego...."

W omawianym przypadku raczej droga zamknięta, lecz analiza sprawy mogła by się okazać inna, ale to sprawa nie na odległość.

ODPOWIEDZ