art 25 ust 1 - niezbędne dokumenty

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
Coltain
Posty: 8
Rejestracja: 07 mar 2011, 8:43

Post autor: Coltain » 13 gru 2012, 15:09

Witam

Artukuł mówi, że zamawiający może żądać oświadczeń i dokumentów niebędnych do przeprowadzenia postępowania, ale oświadczenia i dokumenty potwierdzjaące spełnianie warunków w postepowaniu zamieszcza w ogłoszeniu itd

Ostatnio spotkałem sie z interpretacją, ze dokumenty NIEZBEDNE to tylko te okreslone w rozporzadzeniu o dokumentach (delegacja w art 25 ust 2)

Nie wiem z czego wynika ta interpretacja.

Przykład:
Mam zadanie wieloletnie - roboty budowlane, rozpisane w budżecie po 500 tys przez 3 lata.
Żądam w postępowaniu wstepnego harmonogramu rzeczowo-finansowego. Na jego podstawie jestem w stanie zawrzeć umowę z wykonawcą, gdyż moge poprzesuwać środki na latach, aby nie było przekroczenia budżetu rocznego. Ja uznaje ten dokument za niezbędny, gdyż gdy go nie zażądam, mogę narazić się na zarzut naruszenia dyscypliny finansow publicznych.

Kolejny przykład:
Żądam załączenia do oferty umowę (ksero) spółki cywilnej - jesli taka składa ofertę. Uważam, że ten dokument jest niezbedny, żeby formularz oferty mógł być potraktowany jako oświadczenie woli.

Mam dużo takich przykładów.
Nie sa to dokumenty potwierdzające spełnienie warunków, jednak dla mnie są niezbędne.

Czy powinienem jednak interpretować art. 25 ust 1, że żądanie jakiegokolwiek dokumentu spoza zamknietego katalogu jest naruszeniem?

Pozdrawiam
Piotr

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 14 gru 2012, 9:39

Katalog dokumentów, których możesz wymagać od wykonawców, jest zamknięty i nie masz prawa wymagać od wykonawcy żadnego dokumentu, który wykracza poza jego dyspozycję. Zwróć ponadto uwagę, że nadmierne i nieuzasadnione wymagania wykraczające poza wskazane powyżej reguły mogą zostać odebrane jako ograniczenie konkurencji oraz utrudnianie wykonawcom dostępu do uzyskania zamówienia.
Bezpieczniej jest wpisać do SIWZ i ogłoszenia (w punkcie Inne dokumenty czy też Informacje dodatkowe), że wykonawca, którego oferta zostanie wybrana jako najkorzystniejsza, ma obowiązek złożyć wskazane dokumenty przed podpisaniem umowy, (inne niżeli z rozporządzenia).

Coltain
Posty: 8
Rejestracja: 07 mar 2011, 8:43

Post autor: Coltain » 14 gru 2012, 11:56

Czyli jak napisze w SIWZ, że po wyborze oferty Wykonawca ma dostarczyć mi powiedzmy harmonogram to myslisz, że to będzie zobowiązujace wobec wykonawcy?

Ja tego tak nie widzę. Zobowiązanie powstaje w chwili podpisania umowy. Jeżeli Wykonawca nie dostarczy mi harmonogramu przed podpisaniem umowy to na jakiej podstawie ja, jako zamawiający mam odmówić podpisania umowy? Złożył ofetę, wygrał. Po temacie.

Katalog zamknięty, wg mnie, dotyczy oswiadczeń i dokumentów, które potwierdzają spełanianie warunków podmiotowych i przedmiotowych.
Art 25 ust 1 mówi, że zamaiwjaący może żadać wyłącznie niezbędnych dokumentów i oświadczeń.

Niestety nie mogę znaleźć w ustawnie stwierdzenia: zamawiający może żadać tylko i wyłączenie kwitow z rozporzadzenia. Gdzie moge sie tego doczytać, skoro tak twierdzisz.

Nie jestem prawnikiem. Niestety umysł i wykształcenie ścisłe i może nie jestem w stanie dopatrzyć się jakiegoś połączenia przepisów,z którego wynika że jest tak jak twierdzisz.

Co do "naruszania konkurencyjności". Chyba nie powiesz, że naruszam art 7 z tego powodu, że chcę umowę spółki cywilnej, która ma tą umowe i jest w stanie mi ją dać. Rzetelna firma przygotowując się do przetargu robi analizę mozliwości przerobowych - jakiś harmonogram muszą roboczo przygotować. Jeżeli naruszam zasady konkurencyjności to tylko wobec tych firm, co walą ceny z głowy bez przygotowania się.

Taka smieszna uwaga...
Po krótkiej wymianie zdań z kolęgą doszliśmy do wniosku, że naruszenia zasad konkurencyjnosci nie będzie, gdy zażądam, żeby oferta złożona była na żóltym papierze z kwiatkiem w rogu ;p.

Dzięki za odpowiedz
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ