kredyt udzielony przez BGK - trzeba przetarg??

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Braun
Posty: 168
Rejestracja: 17 cze 2009, 9:40

Post autor: Braun » 29 paź 2012, 9:24

krótko - podobno na zaciągnięcie kredytu w Banku Gospodarstwa Krajowego nie trzeba przeprowadzać postępowania - art. 4 ust. 3 pkt l pzp,
słyszał ktoś coś w tym temacie?

rafal1201
Posty: 243
Rejestracja: 06 sty 2010, 9:09

Post autor: rafal1201 » 29 paź 2012, 14:59

Bank Gospodarstwa Krajowego jest bankiem państwowym działającym według przepisów przepisy ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o Banku Gospodarstwa Krajowego (Dz. U. Nr 65, poz. 594 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 z późn. zm.). Do podstawowych celów działalności BGK należy wspieranie rządowych programów społeczno-gospodarczych oraz programów samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego, obejmujących w szczególności projekty: realizowane z wykorzystaniem środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej oraz międzynarodowych instytucji finansowych, infrastrukturalne oraz związane z rozwojem sektora małych i średnich przedsiębiorstw, w tym projekty realizowane z wykorzystaniem środków publicznych. Zgodnie z przepisami prawa europejskiego dotyczącymi udzielania zamówień publicznych BGK jest tzw. podmiotem prawa publicznego zdefiniowanym w art. 1 ust. 9 dyrektywy 2004/18/WE i jako taki zobowiązany jest do wydatkowania środków przy zastosowaniu przepisów ustawy - Prawo zamówień publicznych. Ze względu na wykonywane przez BGK szczególne zadania obsługi funduszy tworzonych, powierzonych lub przekazanych na podstawie odrębnych ustaw oraz realizacji programów rządowych część jego wydatków w zakresie prowadzenia rachunków bankowych, przeprowadzania bankowych rozliczeń pieniężnych i działalności na rynku międzybankowym, jak też dotyczących pozyskiwania środków finansowych dla zapewnienia płynności finansowej, finansowania działalności obsługiwanych funduszy i programów oraz refinansowania akacji kredytowej została objęta wyłączeniem z zakresu stosowania ustawy - Prawo zamówień publicznych. Wyłączenie to dotyczy także odpłatnych umów zawieranych przez BGK związanych z operacjami na rynku międzybankowym dotyczących zarządzania długiem Skarbu Państwa oraz płynnością budżetu państwa. Rozszerzony ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 28, poz. 143) z dniem 23 lutego 2011 r. zakres wyłączenia objął również zamówienia niezwiązane ze szczególnym rodzajem działalności BGK jako banku państwowego. Wyłączeniu podlegają zamówienia udzielane w związku z wykonywaniem działalności bankowej w części dotyczącej otwierania i prowadzenia rachunków bankowych, przeprowadzania bankowych rozliczeń pieniężnych i działalności na rynku międzybankowym, jak też pozyskiwania środków finansowych dla zapewnienia płynności finansowej oraz refinansowania akcji kredytowej. Zakres wyłączenia wydaje się szerszy niż dopuszczalny zgodnie z art. 16 lit. d dyrektywy 2004/18/WE.
(...)
Zamawiający, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 (jednostki sektora finansów publicznych) z wyłączeniem jednostek samorządu terytorialnego oraz art. 3 ust. 1 pkt 2 (państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej), mogą udzielać zamówień na obsługę bankową bez stosowania przepisów ustawy nie tylko NBP, ale również BGK, co wiąże się z jego szczególną pozycją banku państwowego wskazanego ustawowo do wykonywania niektórych czynności.
Na pełen obraz prawodawstwa w zakresie obsługi bankowej przez BGK składa się jeszcze art. 196 ust. 5 u.f.p., zgodnie z którym obsługę bankową państwowych funduszy celowych, agencji wykonawczych, państwowych osób prawnych, o których mowa w art. 9 pkt 14 u.f.p., prowadzi BGK.

Gosia48
Posty: 1
Rejestracja: 08 gru 2012, 19:59

Post autor: Gosia48 » 08 gru 2012, 20:43

Witam ! Mam pytanie czy wykonawca przystępując do przetargów w dwóch róznych Nadleśnictwach(przy czym zaznaczam że w obu wygrał)w wykazie osób i narzędzi którymi dysponuje lub będzie dysponował wykazał te same osoby i ten sam sprzęt którym będzie realizował zadania. Zastanawiam się czy to jest zgodne z Pzp. Czy to nie stanowi czynu o nieuczciwej konkurencji ?Moim zdaniem fizycznie jest to niemożliwe ,żeby tym samym sprzętem i tymi samymi osobami realizować zadanie na dwóch leśnictwach równocześnie odległych od siebie 25km. Proszę o pomoc

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 09 gru 2012, 11:19

Może, tutaj nie ma przeciwwskazań, bynajmniej ja takiego w przepisach nie widzę, chyba że o czymś zapomniałem.

ODPOWIEDZ