podwykonawcy

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
enya
Posty: 238
Rejestracja: 26 cze 2007, 14:46

Post autor: enya » 05 gru 2012, 15:12

W przetargu na roboty budowlane , które były współfinansowane ze środków UE, zamieściliśmy załącznik do SIWZ w którym niestety z nadgorliwości wymagaliśmy podania przez wykonawców nazwy i siedziby podwykonawców , którym ewentualnie powierzą część robót. Instytucja zarządzająca czyli UM zarzuca nam , że jest to niezgodne z ustawą i chce nałożyć korektę finansową. Czy istnieje jakiekolwiek sensowne wytłumaczenie w tej sytuacji, co by nas uchroniło od kary?

mariopk
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2010, 11:15

Post autor: mariopk » 06 gru 2012, 8:06

Bez wątpienia zapis taki wykracza poza dyspozycje zawarte w ustawie Pzp, która wskazuje wyłącznie na żądanie wskazania przez wykonawcę w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom. Nie znam sprawy ale wydaje się że też UM również wykazuje się nadgorliwością w zakresie nałożenia za to uchybienie korekty finansowej. Wg. mojej wiedzy, potraktował bym to jako naruszenie wyłącznie formalne, nie powodujące skutków w wydatkowaniu środków z budzetu UE (nawet potencjalnych). Nie wiem czy to postępowanie było objęte dyrektywą czy nie, jednakże można zwrócić uwagę kontroluących na brzmienie art. 25 Dyrektywy 2004/18/WE, który zezwala nie tylko na żądanie informacji w jakiej części zamówienie będzie realizowane przez podwykonawców, ale również zamawiający może żądać od wykonawcy przedstawienia listy proponowanych podwykonawców. Mam nadzieje że to przekona i odstąpią od korekty :))

ODPOWIEDZ