wezwanie 26 ust 3

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Soltag
Posty: 104
Rejestracja: 20 mar 2007, 17:40

Post autor: Soltag » 29 lis 2012, 9:21

Proszę o radę - wezwałam wykonawcę do uzupełnienia zobowiązania podmiotu trzeciego w orginale (pisemne), ale w wezwaniu zapomniałam zażądać żeby wskazał formę udostepnienia doświadczenia ( konsultacje, udział itp.) mam tylko ogólnikowe sformułowanie, że udostepnia wiedzę i doświadczenie, nasuwa się zatem pytanie czy w związku z faktem że niepoprawnie wezwałam moge wezwać jeszcze raz w stosunku do tego samego dokumentu?? przecież Wykonawca nie może ponosić negatywnych konsekwencji błędu Zamawiającego.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 29 lis 2012, 12:28

W zobowiązaniu wskaż formę jego zaangażowania w realizację umowy. Zgodnie z orzecznictwem zaangażowanie może przybrać różnorakie formy w zależności od przedmiotu zamówienia np.:

bezpośredni udział w procesie zadaniowym - podwykonawstwo, które budzi najmniej wątpliwości,
doradztwo,
nadzór,
szkolenia,
konsultacje,
przekazanie know-how.

Każda z ww. form zaangażowania jest dopuszczalna i w kontekście konkretnego zamówienia może dawać rękojmię wykonania umowy zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego.


"....W sytuacji, gdy przedmiotem udzielenia są zasoby nierozerwalnie związane z podmiotem ich udzielającym, niemożliwe do samodzielnego obrotu i dalszego udzielenia ich bez zaangażowania tego podmiotu w wykonanie zamówienia, taki dokument powinien zawierać wyraźne nawiązanie do uczestnictwa tego podmiotu w wykonaniu zamówienia. Powyższe uczestnictwo, w dowolnej, dozwolonej przez prawo postaci (jako podwykonawca, doradca czy na innej podstawie) musi jednak zostać wykazane przez wykonawcę, bowiem nie można przekazać, ani zobowiązać się do udzielenia wiedzy i doświadczenia bez osobistego udziału udzielającego tych zasobów w realizacji zamówienia. W przeciwnym bowiem wypadku zamawiający będzie uprawniony do uznania, że wykonawca polegający na zasobach innego podmiotu, przedkładający samo tylko zobowiązanie do udostępnienia wiedzy i doświadczenia innego podmiotu bez wskazania uczestnictwa tego podmiotu w wykonaniu zamówienia, nie udowodnił dysponowania odpowiednim zasobem13....." - Informator Urzędu Zamówień Publicznych nr 11/2011

Soltag
Posty: 104
Rejestracja: 20 mar 2007, 17:40

Post autor: Soltag » 29 lis 2012, 14:48

Tak z tym się zgadzam, ale właśnie jak wzywałam do uzupełnienia w oryginale to nie zwróciłam uwagi że w tym zobowiązaniu nie ma wskazania formy, jak mi uzupełnił to dopiero się zorientowałam. i teraz pytanie czy mogę wezwać do uzupełnienia o wskazanie formy (to przecież ten sam dokumenet).

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 29 lis 2012, 14:55

No tak, tyle że to Wykonawca też o tym musi wiedzieć, Zamawiający nie ma obowiązku podstawiać wszystkiego na tacy, poza tym mam mieszane odczucia czy uznawać czy też nie, jeżeli brak jest wskazania udziału.

Soltag
Posty: 104
Rejestracja: 20 mar 2007, 17:40

Post autor: Soltag » 29 lis 2012, 15:02

ta oferta jest najkorzystniejsza (zamówienie wspólfinansowane - duża inwestycja) i nie wiem co robic.

ODPOWIEDZ