KRS podlega uzupełnieniu

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Justynaxxx
Posty: 7
Rejestracja: 03 cze 2011, 13:54

Post autor: Justynaxxx » 29 sie 2012, 15:41

Witam,
czy moglibyście mi wytłumaczyć dlaczego KRS podlega uzupełnieniu na podstawie art. 26 ust.3?
Nie chodzi mi o podanie jakiegoś rozporządzenia. Chciałabym poznać rozumowanie?

dzięki za pomoc.
Ostatnio zmieniony 29 sie 2012, 16:06 przez Justynaxxx, łącznie zmieniany 1 raz.

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 30 sie 2012, 7:12

Obowiązek wezwania wykonawcy w trybie art 26 ust. 3 ustawy Pzp do uzupełnienia dokumentów potwierdzajacych brak podstaw do wykluczenia z powodu niespełniania warunków, o których mowa w art 24 ust. 1 ustawy Pzp

Stosownie do art. 26 ust. 3 ustawy – Prawo zamówień publicznych, zamawiający wzywa wykonawców, którzy w określonym terminie nie złożyli wymaganych przez zamawiającego oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1, lub którzy nie złożyli pełnomocnictw, albo którzy złożyli wymagane przez zamawiającego oświadczenia i dokumenty, o których mowa w art. 25 ust. 1, zawierające błędy lub którzy złożyli wadliwe pełnomocnictwa, do ich złożenia w wyznaczonym terminie (…). Z powyższego wynika, że obowiązek wezwania do uzupełnienia dokumentów na podstawie art. 26 ust. 3 dotyczy wszystkich dokumentów wskazanych w art. 25 ust. 1.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy – prawo zamówień publicznych, w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający może żądać od wykonawców wyłącznie oświadczeń lub dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania zaś oświadczenia lub dokumenty potwierdzające: spełnianie warunków udziału w postępowaniu oraz przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, zamawiający wskazuje w ogłoszeniu o zamówieniu (…).

Powyższe wskazuje, że obowiązek wezwania wykonawcy do uzupełnienia dokumentów zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy – Prawo zamówień publicznych odnosi się do wszystkich dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, a więc zarówno dokumentów potwierdzających spełnianie warunków „pozytywnych”, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy, jak i brak podstaw do wykluczenia z postępowania - niespełnianie warunków „negatywnych”, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy.

Na marginesie należy zauważyć, że w art. 25 ust. 1 jest mowa o „oświadczeniach lub dokumentach niezbędnych do przeprowadzenia postępowania”, jakich może żądać zamawiający od wykonawców. Kategoria ta została doprecyzowana w wydanym na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy – Prawo zamówień publicznych rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawców, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane. Tym samym przyjąć należy, że obowiązek wzywania wykonawców do uzupełnienia oświadczeń lub dokumentów na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy – prawo zamówień publicznych dotyczy wszystkich oświadczeń lub dokumentów, które zostały wymienione w ww. rozporządzeniu.

http://www.uzp.gov.pl/cmsws/page/?D;1547

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 30 sie 2012, 8:34

Justynaxxx pisze:Witam,
czy moglibyście mi wytłumaczyć dlaczego KRS podlega uzupełnieniu na podstawie art. 26 ust.3?
?

dzięki za pomoc.
To chyba trzeba skierować pismo do tych co pisali ustawę i rozporządzenie :)

chris061
Posty: 56
Rejestracja: 19 sty 2011, 0:24

Post autor: chris061 » 12 lis 2012, 7:47

Witam wszystkich, ja mam troszkę inny problem. Jeden z oferentów nie dołączył wypisu z ewidencji działalności gospodarczej. Po sprawdzeniu w CEIDG widnieje, jako aktywny. Wzywać do uzupełnienia czy to mi wystarczy ?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 12 lis 2012, 11:42

Od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą żąda się oświadczenia z art 24 ust.1 pkt2, wpisu nie żąda się.

chris061
Posty: 56
Rejestracja: 19 sty 2011, 0:24

Post autor: chris061 » 12 lis 2012, 12:18

No tak oświadczenie zostało złożone więc tylko sprawdziłem czy dana firma istnieje w CEIDG i sprawa załatwiona.

dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 12 lis 2012, 12:23

No i wszystko w temacie :)

ODPOWIEDZ