Przystąpienie do postępowania przez Wykonawcę

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
szpital.ped.zp
Posty: 30
Rejestracja: 23 sty 2007, 11:42

Post autor: szpital.ped.zp » 03 lip 2007, 11:50

Jeden z wykonawców przystąpił do postępowania toczącego się w wyniku wniesionego protestu. Proszę mi powiedzieć jaka jest procedura z mojej strony po otrzymaniu takiego przystąpienia. Czy jako zamawiający mamy dać odpowiedź na takie przystąpienie, czy powinnam jego treść ogłosić na stronie internetowej i wysłać pozostałym wykonawcom? Jakie terminy obowiązują?
MM.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 lip 2007, 12:33

Na zamawiającym nie ciążą obowiązki związane z jakąkolwiek odpowiedzią na przystąpienie do protestu. Nie trzeba w szczególności nikogo informować o tym, zadanie to ciąży na wykonawcy aby jednocześnie z zamawiającym poinformował o tym wykonawcę, który wniósł protest. Proszę tylko zwrócić uwagę czy wykonawca dochował terminu na przystąpienie do protestu czyli czy informacja o tym wpłynęła do zamawiającego w ustawowym terminie 3 dni. Jeżeli wykonawca tylko wysłał list z przystąpieniem do protestu w terminie, a dotarł on do zamawiającego po terminie to takie przystąpienie jest nieskuteczne.

szpital.ped.zp
Posty: 30
Rejestracja: 23 sty 2007, 11:42

Post autor: szpital.ped.zp » 03 lip 2007, 13:33

Wykonawca wnosi w treści przystąpienia o zmiane wyniku przetargu na swoja korzyść (przed protestami oni wygrali dany pakiet, następnie w odpowiedzi na protest komisja zmienila wyniki przetargu danego pakietu na firmę konkurencyjną). Co wykonawcy, którzy przystąpili do postępowania mogą zrobić jeśli protesty (wszystkie) zostaną ostatecznie zakończone i ponownie ogłoszone wyniki?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 lip 2007, 14:51

A po czyjej stronie ten wykonawca przystępuje? Po stronie Zamawiającego czy po stronie protestującego? Z tego co pani napisała nie pasuje ani jedno ani drugie. Skoro kwestionuje on wynik przetargu to chyba sam powinien wnieść protest, jeśli uważane to on powinien być wybrany.
Kiedy protest zostanie rozstrzygnięty być może niezadowolony wykonawca wniesie odwołanie, jeśli mu przysługuje. Jeśli nie to wynik postępowania się uprawomocni. Jeżeli zdecydujecie się ponownie zmienić wynik postępowania, niewykluczone, że znów będzie jakiś protest.

szpital.ped.zp
Posty: 30
Rejestracja: 23 sty 2007, 11:42

Post autor: szpital.ped.zp » 04 lip 2007, 11:45

Ja mam jeszcze wątpliwości co do tego tematu więc proszę o dalsze wyjaśnienia, mam nadzieję kończące już całą procedurę protestów. Postaram się je jak najbardziej opisowo przedstawić...
Czyli rozumiem, że na przystąpienie do postępowania Wykonawcy nie odpowiadam tylko ogłaszam raz jeszcze wyniki przetargu (ten wynik zmienił się w przypadku dwóch pakietów) proszę mi powiedzieć czy na nowo ogłaszam wyniki całości przetargu już z nowymi Wykonawcami w dwóch pakietach, do których wpłyneły protesty, i które Zamawiający uznał, czy tylko ogłosić wynik tych dwóch pakietów (w których zmienił sie Wykonawca). Rozumiem że wynik ogłaszam ponownie na stronie internetowej z informacją, że w wyniku rozstrzygnięcia protestów Zamawiający udzieli zamówienia następującym wykonawcom i taki też wyniki przesyłam każdemu wykonawcy? Czy tak??? Czy wstrzymany czas związania ofertą licze od daty ogłoszenia nowych wyników przetargu?
MM.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 04 lip 2007, 14:29

Jeżeli na skutek rozstrzygnięcia protestu zmienił się wynik przetargu – lub jak się zdaje w tym przypadku kilku części postępowania częściowego, to oczywiście powtarzamy całą procedurę ogłoszenia nowego wyniku przetargu w odniesieniu do tych części w których zmieniono wynik, czyli zamieszczamy informację na stronie internetowej i powiadamiamy wszystkich wykonawców o tym. Powiadomić też tych, którzy brali udział w przetargu ale nawet nie złożyli ofert na tę cześć, która uległa zmianie. Zawieszony termin związania ofertą zaczyna ponownie biec po ostatecznym rozstrzygnięciu protestu, a nie po ponownym ogłoszeniu zmienionych wyników przetargu. Na przykład w poniedziałek przychylamy się protestu i odpowiadamy, ze zamawiający zgadza się z nim i zmieni zgodnie z żądaniem wynik przetargu.. Od tego momentu zaczyna biec termin na wniesienie odwołania. Nie zostanie ono wniesione to po siedmiu dniach protest uznaje się za ostatecznie rozstrzygnięty. Mówi o tym art. 182 ust 2 Pzp. To znaczy, że bieg terminu związania ofertą „odwiesza” się we wtorek w następnym tygodniu po rozstrzygnięciu protestu przez zamawiający i poinformowaniu o tym wykonawców. Natomiast skorygowany wynik przetargu można ogłosić na przykład dzień lub dwa po odpowiedzi na protest (po rozstrzygnięciu go).

szpital.ped.zp
Posty: 30
Rejestracja: 23 sty 2007, 11:42

Post autor: szpital.ped.zp » 06 lip 2007, 9:08

Wczoraj ogłosiłam ponownie wynik przetargu, teraz rozumiem czekam 7 dni na przygotowanie umów? Czy w przeciągu tych 7 dni może się coś wydarzyć niedobrego ze strony Wykonawców??? Chciałabym juz zakończyć ten przetarg ;)
Z jakim dniem odwieszam termin związania ofertą jesli jest on wstrzymany od 08 czerwca br.?
MM.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 06 lip 2007, 9:23

Jeśli 7 dni minie spokojnie i nie będzie żadnego protestu to można podpisać umowę. Przez siedem dni może się jednak coś niedobrego wydarzyć, na przykład jakiś protest i wszystko zaczyna się od nowa, teraz wszystko w rękach wykonawców. Nie wiem na jaki dzień przypadnie odwieszenie terminu związania ofertą. To zależy w jakim dniu można uznać protest za ostatecznie rozstrzygnięty, a to nie musi zależeć od ogłoszenia wyniku przetargu. Pisałem o tym powyżej.

ODPOWIEDZ